znak SLSeverské listy

           

 

Island má jako první lesbickou premiérku

,
Jóhanna Sigurðardóttir, foto news.com.au

Nová šéfka islandské vlády svět zaujala svojí homosexuální orientací. Islanďané to neřeší, hlavně když ostrov vyvede z krize.

Do čela islandské vlády, která padla v důsledku ekonomické krize, usedne koncem týdne Jóhanna Sigurðardóttir, dosavadní ministryně sociálních věcí. Více než svým plánem, jak vyvést zemi z rozsáhlého finančního kolapsu, však 66letá politička zaujala svět něčím jiným. Bude pravděpodobně první premiérkou současnosti, která se netají svou lesbickou orientací.

Dosavadního premiéra Geira Haardera donutily k rezignaci měsíce trvající protesty. Poté, co na své limuzíně opakovaně našel rozbitá vajíčka, se v pondělí rozhodl rezignovat. Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson pověřil sestavením prozatímní vlády Sociálnědemokratickou stranu (AF) spolu s Červeno-zeleným hnutím (VG).

Jenže šéfka AF a současná ministryně zahraničí Ingibjørg Sólrún Gísladóttir se zotavuje po operaci nádoru na mozku a tak post předsedkyně vlády nabídla „Svaté Jóhanně“, jak se Sigurðardóttir na Islandu říká. „Nyní potřebujeme silnou vládu, která spolupracuje s lidmi,“ prohlásila Sigurðardóttir a dodala, že zbytek kabinetu bude oznámen v sobotu.

Jak napsal britský deník The Times, volba Sigurðardóttir do čela islandské vlády je historickým mezníkem pro gay a lesbické komunity po celém světě. Politička už léta žije s partnerkou Jóninou Leosdóttir, novinářkou a dramatičkou a v roce 2002 uzavřely registrované partnerství. Z prvního manželství má dva syny.

Kdo by si však myslel, že její soukromý život plní na Islandu titulní stránky novin, je na velkém omylu. Ačkoli patří mezi nejoblíbenější političky, její orientace není tím, co Islanďany zajímá. „Jóhanna je velmi uzavřená osoba,“ citoval deník The Independent islandský vládní zdroj. „Mnoho lidí ani nevědělo, že je lesbička. A když o tom zaslechli, jenom pokrčili rameny. To ale neznamená, že je to nezajímá; chtějí vědět, s kým žije – ale ne o nic víc, než kdyby byla muž, který žije s ženou.“

Osobní triumf

Pro Sigurðardóttir je zvolení premiérkou významný osobní triumf. V době, kdy je většina islandských politiků pranýřována za to, že zemi přivedli do finanční krize, se jí jako jediné ministryni podařilo nejen udržet popularitu, ale dokonce ještě zvýšit.

Island se od loňska potýká s nejhorší krizí ve své novodobé historii. Na podzim zaznamenaly pád všechny tři přední banky a zhroutila se i islandská koruna. Finančnímu bankrotu, na pokraji kterého se Island loni ocitl, se podařilo zabránit jen díky škrtům ve státním rozpočtu a půjčkám od Mezinárodního měnového fondu. Země však doposud dluží nemalé částky zahraničním investorům.

Demonstrace a protesty minulý týden zašly až tak daleko, že policie musela po téměř půl století poprvé použít proti davu slzný plyn. V ulicích hlavního města Reykjavíku se sešlo na 32 tisíc lidí, což je přibližně 10 procent celé populace ostrovního státu.

Současná situace je tak výzvou pro novou premiérku, která je proslulá svým sociálním cítěním a zájmem o potřeby lidí. Kritici jí však vytýkají nedostatek ekonomických zkušeností a obávají se, že nebude schopna „vyléčit“ krizí narušené ostrovní hospodářství

Vladimíra Straková, Lid. noviny, 30. ledna 2009

Jóhanna Sigurðardóttir

Jóhanna Sigurðardóttir, nar. 4. října 1942 v Reykjavíku je 22. islandská premiérka.
Vystudovala obchodní školu v Reykjavíku a poté několik let pracovala jako letuška. Po svém vstupu do politiky se stala nejdéle sloužící poslankyní Althingu, do kterého byla poprvé zvolena již v roce 1987. Několikrát se stala členkou jeho prezídia. Od května 2007 do února 2009 zastávala funkci ministryně sociálních věcí za islandskou Sociálnědemokratickou stranu, ve které již působila v letech 1987–1994. V té době na sebe mj. upozornila tím, že odmítla služební limuzínu s řidičem a do práce jezdila svým vlastním starým vozem. Dne 1. února 2009 byla po rezignaci premiéra Geira Haardeho jmenována historicky první ženou v čele islandské vlády.
Otevřeně se hlásí ke své lesbické orientaci. Po manželství, ze kterého má dva dospělé syny a které skončilo rozvodem, žije delší dobu se spisovatelkou a dramatičkou Jónínou Leósdóttir. S tou také v roce 2002 uzavřela registrované partnerství. Sigurðardóttir se tak stala první veřejně známou homosexuální premiérkou západního státu. 28. června 2010 vešel v platnost zákon povolující stejnopohlavní sňatky a Sigurðardóttir se v tento den vdala za svou dosavadní partnerku a uzavřela s ní manželský svazek. (text Wikipedia)

Islandská premiérka se vdala, vzala si dlouholetou přítelkyni

Manželský svazek uzavřela premiérka se spisovatelkou Jónínou Leósdóttir hned v neděli, kdy zákon vstoupil v platnost.


Jónína Leósdóttir, foto mbl.is

Jóhanna Sigurðardóttir využila nového islandského zákona, který povoluje sňatky osob stejného pohlaví, a provdala se za svou partnerku. Manželský svazek politička uzavřela se spisovatelkou Jónínou Leósdóttir tuto neděli – tedy přesně v první den, kdy zákon vstoupil v platnost.

Sigurðardóttir se svou přítelkyní žila v registrovaném partnerství již od roku 2002. S novým zákonem, který tamější parlament jednohlasně přijal během hlasování 11. června 2010, ale příslušné úřady požádala o změnu v oficiální manželství. Šlo jen o pouhou formalitu, píše agentura AP, takže se žádný svatební obřad nekonal.

Osmašedesátiletá sociální demokratka dříve bývala letuškou. Předsedkyní islandské vlády se stala minulý rok – tehdejší středopravá vláda rezignovala po sérii protestů proti neustále se zhoršující ekonomické situaci v zemi.

Island patří, co se týče názorů na homosexualitu, k těm nejliberálnějším vůbec. Sexuální orientace první ženy v čele vlády tudíž obyvatele ostrova příliš nezajímá, neboť to považují za soukromou věc každého člověka. Registrované partnerství lidí stejného pohlaví bylo na Islandu legalizováno už v roce 1996. Homosexuálním dvojicím je umožněna také adopce dítěte. A od neděle páry mohou uzavírat i manželství.

čtk, 29. června 2010

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 29. června 2010

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.959.910 • onln: 5 • robot ostatni • php: 4.315 sec. • www.severskelisty.cz • 98.82.140.17
file v.20230419.185854 • web last uploaded 20240807.005202
2017:247 • 2018:137 • 2019:123 • 2020:46 • 2021:76 • 2022:79 • 2023:36 • 2024:31