ilustrační foto TV2.dk
Lidé usilující o zrovnoprávnění sexuálních menšin mohou slavit další vítězství. Dánský parlament schválil ve čtvrtek zákon, který umožňuje partnerům stejného pohlaví uzavřít plnoprávný církevní sňatek.
Nový zákon se však jen obřadů státní luteránské církve Den Danske Folkekirke. K ní se však v Dánsku hlásí zhruba 4,5 milionu členů, tedy přes 80 procent populace. Toto právo měli ve Skandinávii doposud pouze homosexuálové ve Švédsku a na Islandu. V Dánsku mohl kněz homosexuálním svatebčanům od roku 1997 jenom symbolicky požehnat. Dánsko ale již 1. října 1989 jako první země na světě umožnilo homosexuálům uzavírat registrovaná partnerství na radnici. Takové svazky jim dávají téměř stejná práva jako sezdaným heterosexuálním dvojicím.
Návrh zákona byl schválen 7. dubna 2012 v poměru 85 ku 24 hlasům. Účinnosti nabude 15. června 2012.
Podle agentury AFP příslušný návrh zákona vypracovalo ministerstvo pro rovnosti a církevní záležitosti již v listopadu loňského roku. „Vláda se rozhodla, že homosexuálové by měli mít možnost uzavírat sňatky stejným způsobem jako heterosexuální páry a že se budou smět nazývat manželi,“ prohlásilo ministerstvo. „Očekáváme, že první takový sňatek bude v létě roku 2012,“ potvrdila AFP Ellen Aagaardová Petersenová z redakce časopisu dánské protestantské církve.
Dánský parlament již v květnu roku 2010 přiznal omezené právo adopce dítěte homosexuálním párům v takzvaném registrovaném partnerství. To jim umožňuje adopci pokrevního potomka jednoho z partnerů. „Je to velký den. Teď mohou lidé v homosexuálních manželstvích konečně adoptovat děti, které skutečně k těmto rodinám patří,“ řekla po přijetí zákona jeho iniciátorka, bývalá ministryně zdravotnictví Yvonne Herlovová-Andersenová. Zákon upravuje právo na adopci tak, že je lhostejné, zda o ni žádá heterosexuální nebo homosexuální pár. Premiér Rasmussen a ministr spravedlnosti Lars Barfoed novelu vehementně odmítali a vyzývali parlament, aby návrh zamítl. Nakonec ale zákon prošel díky tomu, že pět vládních poslanců hlasovalo s opozicí.
Dánsko vždy patřilo k průkopníkům rovnosti práv homosexuálů. Dánští zákonodárci zlegalizovali homosexualitu již v roce 1930, o 18 let později zde byla založena Národní asociace pro gaye a lesbičky. Jako první země na světě pak Dánsko vyšlo této menšině legislativně vstříc a od 1. října 1989 zavedlo registrované partnerství pro páry stejného pohlaví pod názvem „partnerská smlouva“. Luteránská církev tento zákon uznala v roce 1997, ale s výhradou, že svatební ceremoniály se nebudou konat v kostelech.
Mimo skandinávské země mohou dnes homosexuálové uzavřít plnoprávný světský sňatek i v Argentině, Belgii, Jihoafrické republice, Kanadě, Nizozemí, Portugalsku, Španělsku, ve městě Mexico City a v některých státech USA.
Austrálie, Brazílie, Česká republika, Ekvádor, Finsko, Francie, Grónsko, Chorvatsko, Kolumbie, Maďarsko, Německo, Nový Zéland, Rakousko, Slovinsko, Švýcarsko, Uruguay, Velká Británie a opět několik států USA uznávají alternativní formu sňatku, tzv. registrované partnerství.
Ve většině států Afriky, Blízkého východu a Střední Asie se homosexualita doposud trestá. V Íránu, Jemenu, Mauretánii, Saúdské Arábii, Somálsku, Súdánu a severní části Nigérie se tak děje i smrti.
Michael Stanovský, 8. června 2012
v Severských listech publikováno
Dánští homosexuálové se mohou brát v kostele – 14. 6. 2012
Island má jako první lesbickou premiérku – 30. 1. 2009, 29. 6. 2010
V Kodani vznikne zvláštní hrob pro gaye a lesbičky – 14. 7. 2008
Dánský premiér pro sňatky homosexuálů v kostelech – 15. 1. 2004
Homosexuální rodiny ve Švédsku adoptují děti – 11. 2. 2003
Homosexuálním párům je ve Švédsku dovoleno, aby byly prověřováni jako adoptivní rodiče – 7. 3. 2002
Norský ministr financí si vzal svého partnera – 16. 1. 2002
Milovala božská Greta Garbo ženu? – 28. 4. 2000
Homosexuální páry mohou adoptovat děti – 21. 5. 1999
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 804 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552