foto archiv
foto archiv
Nová česká vláda se zajímavě profiluje. Je třeba šetřit, vydávají se dobrá i rozporuplná nařízení. Ale občas se objeví i takové, které lze kvitovat s povděkem – i když se dá lehce pochopit, že vlivným a bohatým se líbit nebude.
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) totiž navrhl, aby se výše pokuty na dopravní přestupky odvíjela od majetkových poměrů řidiče, resp. ceny jeho auta. Což by člověk od člověka vlastnící luxusní Maserati GranTurismo za několik milionů korun.
Myšlenka je prostá. Taková pokuta, která citelně zasáhne člověka s průměrným platem, neznamená pro pracháče v silných vozech skoro nic. Zbyněk Petráček ve svém sloupku v dnešních Lidových novinách píše: „Čím dražší auto předvádíš, tím vyšší pokutu za aroganci riskuješ…“ Zamýšlí se nad tím, že má-li sankce bolet, musí se přizpůsobit okolnostem. A tam, zatímco někteří politici špekulují na tom, zda má policista právo dozvědět se něco o vašich majetkových poměrech, ministr Bárta, který se inspiroval například ve Finsku či Švýcarsku říká, že tak negativní reakci ani nečekal. Premiér Nečas (ODS) dokonce uvedl, že jde „spíše o nakročení k nějakému autoritativnímu režimu“. K tomu ministr Bárta v rozhovoru pro Lidové noviny říká: „Jestli pan premiér považuje Švýcarsko nebo Finsko za autoritativní režim, tak dobře…“
A přitom je všeobecně známo, že majitelé drahých a rychlých vozů jezdí rychleji, arogantněji a nebezpečněji. Třeba proto, že si myslí, že na to mají, třeba proto, že mají pocit bezpečnějšího auta, třeba proto, že je ostatní lidé tolik nezajímají. Výjimky potvrzují pravidlo.
Finsko má systém progresivního udělování pokut poměrně dobře sofistikovaný. Může o tom hovořit nejeden náš řidič, který nějaký přestupek udělal. Že sankce jsou nepříjemné i pro samotné Finy dokazuje i pohled na mnohdy nekonečné, málo frekventované silnice, po kterých se všechna auta „plouží“ osmdesátkou, protože se tam víc nesmí.
„Je to severská tradice. Čím víc vyděláváš, tím větší pokuty platíš,“ řekl americkému deníku Wall Street Journal Erkki Wuoma z helsinského ministerstva zahraničí.
Díky dlouholeté tradici mají tamější jednotky dopravní policie, systém velmi propracovaný. Menší přestupky ohodnocují s pomocí sazebníku přímo na místě, závažnější prohřešky pak policisté předávají úředníkům. Těm musí řidič dodat potvrzení o svém hrubém měsíčním příjmu, na základě něj je pak stanovena výše pokuty. A díky precizní evidenci nepotřebují Finové bodový systém. Kdo chybuje potřetí, může přijít o řidičský průkaz.
Podobný systém funguje i ve Švýcarsku. Tam se policie dívá na majetek řidiče v okamžiku, kdy překoná povolenou rychlost o 25 kilometrů. Své o tom ví švédský řidič, který se před dvěma týdny proháněl v silném mercedesu v okolí Bernu rychlostí 290 kilometrů. Nyní mu hrozí pokuta v přepočtu až 18 milionů korun.
Rozhodně se nevyplatí pokutu, kterou policisté v zahraničí vyměří, nezaplatit. O svých zkušenostech z března letošního roku může hovořit i Miroslav Kopal. Pro MF Dnes uvedl: „Tenkrát jsem ve Finsku dostal za rychlou jízdu pokutu sto čtyřicet čtyři euro a zákaz řízení na dva měsíce, sebrali mi i pas. Peníze nevybírají v hotovosti, měl jsem je zaplatit v bance. To jsem ale bohužel neudělal,“ přiznal. „Když mi přišla obsílka od českého soudu, hodně mě to překvapilo. Myslím, že s tím zatím čeští řidiči vůbec nepočítají,“ dodal.
Podobné případy zatím české soudy neřešily. Podle soudců krajského soudu jich bude přibývat. Systému právní pomoci budou zahraniční policisté stále více využívat i díky tomu, že je země součástí Schengenského prostoru.
„Zahraniční policisté konají rychle, ani řízení u nás netrvá dlouho. Po vynesení rozsudku jen do dotyčné země sdělíme, že jsme věc vykonali,“ vysvětlil soudce libereckého krajského soudu Petr Neumann. Soud provinilce předvolá a vynese verdikt. Scénář je zhruba následující: soudům nejprve přijde kopie rozhodnutí zahraničních policistů. Případ řeší soud z regionu, kde má dotyčný člověk majetek. Provinilec pak dostane předvolání. Pokutu musí řidič zaplatit podle kurzu platného ke dni rozhodnutí soudu. Když ji bude dál ignorovat, čeká jej nemilosrdná exekuce. Na pokutách uložených zahraničními policisty český stát paradoxně vydělává. Zaplacená suma totiž zůstává v České republice a nepřeposílá se za hranice.
ms, podle MF DNES a LN, 30. srpna 2010
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 2,33 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552