znak SLSeverské listy

           

 

Nobelova cena 2001 je stoletá

Nobelova cena je mezinárodní cena, která je každoročně udělována k výročí úmrtí význačného švédského chemika, průmyslníka a vynálezce Alfreda Bernharda Filipa Nobela od roku 1901. V letošním roce to je tedy již sto let, co byla založena tato tradice každoročně udělit odměnu těm, kteří se v pěti kategoriích nejvíce zasloužili o prospěch lidstva.

Kategorie, v nichž se tradičně Nobelova cena udílí, jsou chemie, mír, lékařství, literatura a fyzika – tyto kategorie založil sám Alfred Nobel v roce 1901. V roce 1968 vznikla na popud Švédské banky kategorie šestá – ekonomie. Součástí každé ceny je medaile, diplom a peněžní ocenění, které se z původních necelých 151 tisíc švédských korun vyšplhalo na dnešních 10 milionu (asi 45 milionů Kč).

Ceny budou odevzdány svým nositelům až 10. prosince v den 105. výročí smrti zakladatele slavné ceny Alfreda Nobela.

Nobelova cena je financována z prostředků Nobelovy. Udílí je Švédská královská akademie věd. Nobelovu cenu míru (od roku 1901) udílí norský parlament a Nobelovu cenu za ekonomii (od roku 1969) Švédská národní banka. Letošní ceny se začaly udílet 8. října, ceremonie trvala čtyři dny.

Fyzika

Letošními nositeli Nobelovy ceny za fyziku jsou dva Američané – Eric Cornell a Carl Wieman – a německý vědec Wolfgang Ketterle. Byli oceněni za přínos k tzv. Bose-Einsteinově kondenzaci a za fundamentální studie vlastností kondenzátu. Jejich výzkumy se mohou revolučním způsobem uplatnit v oborech, jako je přesné měření nebo nanotechnologie.
Celý článek

Chemie

Mezi chemiky byli oceněni dva Američané a jeden Japonec. Jejich objevy v oblasti molekulárního výzkumu otevírají cestu k výrobě nových léků například na srdeční choroby nebo Parkinsonovu nemoc. William S. Knowles ze St. Louis ze Spojených států se o jednu polovinu ceny podělí s Rjorim Nojorim z Japonska. Druhá polovina ceny připadne Barrymu Sharplessovi z The Scripps Research Institute v La Jolle v Kaliornii. Čerství nositelé prestižní ceny vinuli molekuly, jež mohou katalyzovat důležité reakce, při nichž vzniká jen jedna ze dvou šroubovitých molekul. Tyto molekuly se přitom vyskytují ve dvou formách, které jsou navzájem svým zrcadlovým obrazem podobně jako pravá a levá ruka u člověka. V praxi má vznik jen jediné „zrcadlové molekuly“ význam například při výrobě léčiv – rozdíl mezi oběma formami tom může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Ekonomie

Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané George A. Akerlof, A. Michael Spence a Joseph E. Stiglitz. Cena byla udělena za „analýzu trhů při asymetrické informaci“. Uvedení vědci v 70. letech založili a od té doby rozvíjeli obecnou teorii o tom, jak větší množství konkurentů ovlivňuje finanční trhy. Jejich teorie se stala „jádrem moderní ekonomické informatiky“, uvádí se v hodnocení výboru.
Celý článek

Lékařství

Cenu za lékařství obdrželi Američan Leland Hartwell z Výzkumného centra pro rakovinu Freda Hutchinse v Seattlu a dva Britové – Timothy Hunt a Paul Nurse z Královského fondu pro výzkum rakoviny v Londýně. Komise ocenila právě tyto vědce kvůli důležitým objevům, které přispěly ke studiu rakoviny, zejména prsu a nádorů na mozku. „Letošní laureáti Nobelovy ceny učinili objev, jak je řízen přechod buňky v buněčném cyklu z jedné fáze do druhé,“ uvádí stanovisko komise. „Jejich objevy mohou v budoucnu přispět k tvorbě nových zásad a metod pro léčbu rakoviny.“
Celý článek

Literatura

Nobelova cena za literaturu letos připadla britskému spisovateli Vidiadharu Surajprasadovi Naipaulovi, který je považován za jednoho z největších anglicky píšících spisovatelů. Na listině kandidátů byl podle dosud známých údajů již několik let. Surajprasad Naipaul se narodil v roce 1932 na Trinidadu v rodině imigrantů ze severní Indie, avšak je britským občanem. Pro svá díla čerpá námět v kulturních chaosu postkoloniálního světa. Napsal řadu románů, které se odehrávají především na jeho rodném Trinidadu. V češtině vyšly dva jeho romány. Dům pro pana Biswase (1961) byl autorovým prvním velkým úspěchem. Další román přeložený do češtiny je V ohybu řeky (1979) spadá do období, kdy se autorův původně humorný a satirický styl proměnil směrem k pesimismu a kritičnosti. Hrdina tohoto románu, indický obchodník, se marně snaží najít domov v chaosu nejmenovaného afrického státu.
První článek    Druhý článek

Mír

Cenu za mír dostalo letos OSN a jeho generální tajemník OSN Kofi Annan. Organizace a Kofi Annan si cenu rozdělí za „přínos k lépe uspořádanému a klidnějšímu světu.“ Podle zdůvodnění norského výboru (který uděluje na rozdíl od Švédů tuto kategorii) přispívají OSN i její generální tajemník k řešení zásadních ekonomických, sociálních, ekologických a bezpečnostních problémů moderního světa.


Poštovní známky

Protože je výročí udílení Nobelových cen pěkně kulaté, dá se najít jeho ohlas na celém světě. Tak například úterý 2. října vydala britská pošta sérii šesti známek, které oslavují jednotlivé kategorie, ve kterých se cena udílí. A protože Nobelova cena je tak trochu jiná, než ostatní, jsou i tyto známky trochu jiné. známka v hodnotě 40 pencí vzdává poctu lékařství – a tak je navoněna po léčivém eukalyptu. Hodnotu 65 pencí nese známka fyzikální – je ozdobena, snad jako první na světě, hologramem s modelem atomu. Známka za 19 pencí oslavuje chemii – po zahřátí známky dotykem portu uvidíte zobrazení elektrických částic, 45 pencí je na známce s mikrotextem básně T. S. Elita – a oslavuje, jak jinak, literaturu. Ceně za mír je zase věnována známka v ceně 36 pencí, která má plastické vyobrazení mírové holubice a sérii završuje 27pencová známka ekonomie.

Cena pro potrhlé vědce

Již devátým rokem se v harvardském divadle Sanders koná ceremonie, při níž se udílejí ceny lidem, jejichž přínos vědě, medicíně a technologii je neoddiskutovatelný a zároveň dostatečně potrhlý. Tato každoroční akce pořádaná univerzitní společností paroduje udílení Nobelových cen. Pátého října byla udělena cena v oblasti medicíny za studii o následcích padajícího kokosového ořechu na lidské zdraví, v oblasti fyziky za osvětlení problému se sprchovým závěsem, který se při sprchování vzdouvá dovnitř, a lepí se tak na tělo. Vynález neprodyšných slipů se speciálním filtrem pohlcujícím zápach získal cenu v oblasti biologie a ocenění za technologii připadlo patentu na kolo. V kategorii zdraví a psychologie ocenila porota vědeckou práci o nosech adolescentů a studii o škodolibé radosti dětí předškolního věku. Plány na zřízení zábavního parku Stalinův svět zaujaly porotu natolik, že se jejich autor může nyní chlubit cenou za mír.

ms podle LN, čtk a dalších materiálů, 4. – 14. 10. 2001

Švédský král předával Nobelovy ceny

11. listopadu předával švédský král Carl XVI. Gustaf Nobelovy ceny. Ocenění ve Stockholmu převzali laureáti v pěti kategoriích – za fyziku, chemii, medicínu, literaturu a ekonomii. Zbývající, šestou cenu za mír převzal generální tajemník OSN Kof Annan v sousedním Norsku.

Na fotografii vlevo přebírá profesor Carl E. Wieman (vlevo) přebírá z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu cenu za fyziku, kterou dostal společné s dalšími dvěma vědci.

zdroj: LN, foto Jonas Ekstromer

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.942.671 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.168 sec. • www.severskelisty.cz • 44.221.66.130
file v.20230419.185846 • web last uploaded 20231105.233934
2017:224 • 2018:130 • 2019:92 • 2020:44 • 2021:49 • 2022:42 • 2023:39 • 2024:22