znak SLSeverské listy

           

 

Švédský silák Magnus Samuelsson

Denně sní tolik, co jiný za týden

Magnus Samuelsson
Magnus Samuelsson svoji výjimečnou sílu
 prokázal i při nedávné návštěvě Prahy,
kdy bez větších problémů roztlačil kamion.
Na vlastní oči se obdivovatelé velikých
svalů se schopnostmi obrovitého Švéda
budou moci pokochat 14.srpna na Štvanici
během siláckého klání, zařazeného do
seriálu Grand Prix. foto repro LN
Magnus Samuelsson
Magnus Samuelsson
vyhrál čtyři ze šesti disciplín
foto repro LN

Titulem nejsilnější muž světa se v současné době pyšní Magnus Samuelsson. Silák s typickou vikinskou vizáží dnes patří v rodném Švédsku k nejpopulárnějším osobnostem.

Dva metry měřící a 146 kg vážící obr se narodil před necelými třiceti lety v jižní části Švédska. Již v mládí se chtěl účastnit světových siláckých soutěží, ale nikdy nevěřil, že by se jeho sen mohl splnit. Přitom podporu z domova měl velkolepou, protože jeho matka, zvyklá na každodenní těžkou fyzickou práci na farmě, by prý i dnes v "páce" (přetlačování se pažemi) asi porazila většinu mužů na světě. Ona a tehdejší nejsilnější muž světa Švéd John-Påhl Sigvardsson byli největšími vzory tehdy ještě -náctiletého Magnuse. Jako vodítko v nabírání svalů mu sloužila také tréninková příručka slavného Arnolda Schwarzenegera.

V šestnácti letech zvedl Magnus poprvé v benchi (zvedání činky v leže) 100 kg a začal se věnovat páce. Podmínky pro trénink měl ideální, neboť po škole pravidelně se svými rodiči pracoval na farmě a večer si pak ještě přidával ve své provizorní posilovně. Důležitým faktorem pozdějšího úspěchu byla také přísná životospráva. Magnus nikdy nepoznal, co je to hýřit po nocích se spolužáky po barech, místo toho tvrdě pracoval, trénoval a s železnou pravidelností dodržoval přesně rozvržený jídelníček. "Svalstvo totiž i při pravidelném posilování neroste rychle, když se žije nezdravě," vysvětluje své životní krédo.

Manželce pomohl k titulu mistryně Švédska

Před pěti lety pak mohutný Švéd poznal svou manželku Kristin. V té době pracovala jako kovářka a měla vážné problémy s bolestmi zádového svalstva. Galantní Magnus jí však za pomoci cviků pomohl záda vyléčit a nejen to – Kristin se totiž už dvakrát stala nejsilnější ženou Švédska.

Samuelsson získal první významný titul již v roce 1989, kdy se stal mistrem Švédska v páce. Od té doby se sbírka jeho vavřínů stále rozrůstala. Před čtyřmi lety se poprvé zúčastnil soutěže o nejsilnějšího muže světa, ale skončil poslední. Nijak ho to však nedeprimovalo, spíše naopak. Ještě zvýšil své tréninkové dávky a v roce 1998 silácké klání vyhrál. Společně s o tři roky mladším bratrem Torbjörnem navíc obsadili třetí místo v soutěži družstev.

V současné době, kdy má jeho biceps obvod 57 cm, se kromě závodů věnuje mediální kampani tohoto netradičního druhu sportu a boji proti používání nedovolených prostředků v siláckých sportech. Ve svém oboru je dnes opravdový profesionál. Naproti tomu největší český silák Jaromír Němec je stále amatér. Kromě soutěží chodí pravidelně do práce a večer si přivydělává jako vyhazovač na diskotékách. Samuelsson trénuje šestkrát týdně jednu hodinu a pečlivě dbá o svůj jídelníček. Každé tři hodiny do sebe musí dostat určitý počet kalorií. Za celý den je to 8500 kalorií, což průměrný člověk pozře za týden. "Ráno nejprve vypiji litr jogurtu a za dalších 45 minut normálně snídám," přibližuje svůj první chod šampión. To Němec o svou stravu příliš nedbá: "Jím podle času a toho, co je zrovna k mání."

Doma je prý populárnější už jen tenista Borg

V rodném Švédsku se Magnus Samuelsson těší obrovské popularitě. Je dokonce druhým mediálně nejvyhledávanějším Švédem po legendárním tenistovi Björnu Borgovi. Při jeho vrcholných výkonech se pak dnes divákům tají dech. Jeho nejoblíbenější disciplínou je tahání kamionu a bench. V něm dokáže zdvihnout až 260 kilogramů.

LN, 19. července 1999

Magnus Samuelsson v Praze vyhrál

Na celosvětové přehlídce světových siláků, jednoho ze šesti závodů Grand Prix 1999 The World's Strongest Man (Nejsilnější muž světa), která se konala o víkendu 15.srpna 1999 v Praze na Štvanici, se v nejlepší formě se předvedl úřadující mistr světa Magnus Samuelsson ze Švédska. Byl nejlepší ve čtyřech kategoriích ze šesti.

Celé klání v areálu pražské Štvanice se skládalo ze šesti siláckých disciplín ve kterých se utkala dvanáctka závodníků. Siláci soutěžili v kuriózních disciplínách. Celkový vítěz Magnus Samuelsson vyhrál zvedání klády do maximální zátěže, tažení kamionu na 25 metrů, běh s nadzvednutým autem na 25 metrů a převracení pneumatiky o váze 340kg na 25 metrů.

Český borec Jan Bártl překvapil v disciplíně držení dvou osobních aut v rozpažení a Samuelssonův největší soupeř, Fin Jouko Ahola, vyhrál zvedání závaží o hmotnosti 180, 200, 220 kg do schodů.

Celkové pořadí:
   1. Samuelsson (Švédsko)
   2. Ahola (Finsko)
   3. Onosai (Samoa)
   5. Bártl (ČR)
   6. Němec (ČR)
   9. Skydánek (ČR)
 10. Hrubec (ČR)

ms, 16. srpna 1999

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,73   hodnoceno: 89 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.632 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.073 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.99.209
file v.20230419.185843 • web last uploaded 20231105.233934
2017:190 • 2018:182 • 2019:204 • 2020:87 • 2021:104 • 2022:55 • 2023:36 • 2024:5