znak SLSeverské listy

           

 

Česko má na Špicberkách vlastní výzkumnou stanici




foto JČÚ

Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity otevřelo 24. června 2014 vlastní výzkumnou stanici na norském ostrově Špicberky. Čeští vědci zde budou přes léto zkoumat např. tání ledovců nebo arktickou přírodou. Na Špicberkách působí Češi už od roku 2007, současný výzkum by měl trvat minimálně další čtyři roky.

Česká arktická výzkumná stanice

Vybudováním České arktické výzkumné stanice se Česká republika zařadila po bok například Velké Británie, Polska nebo Norska. Stanice, která poskytne zázemí vědcům a studentům pro výzkum polárních oblastí, sídlí v hlavním městě Špicberk v Longyearbyenu. Má podobu přízemního domu, v kterém se nacházejí dvě laboratoře a ubytování pro dvacet lidí. Moderní stanici lze využívat celoročně. S ohledem na klimatické podmínky se však výzkum provádí převážně v letních měsících, to znamená od června do konce září.

„O vlastní arktickou stanici na Špicberkách usilujeme již dlouho. Stálá stanice přímo v místě nám poskytne potřebné logistické zázemí, které je předpokladem pro dlouhodobý kvalitní výzkum. Dosud jsme využívali ruskou terénní chatu, která však neposkytuje optimální zázemí. Díky vlastní stanici nebudeme již muset vše složitě převážet, vše potřebné budeme mít na místě. Tímto odpadne nejen časová náročnost přípravy každé cesty, ale také vysoké náklady na přesun materiálu a vybavení, které jsme doposud každý rok transportovali z České republiky,“ upřesnil vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Josef Elster.

Vědci z Centra polární ekologie působí na Špicberkách již od roku 2007 a od Norů, kteří území spravují, mají pro výzkum k dispozici území zálivu Billefjorden o rozloze přibližně 100 km2. Vzdálenost od Longyearbyenu do zálivu je 60 kilometrů, vědci proto dále počítají s využitím terénní základny přímo v zálivu, kterou si pronajímají od ruských vědců. V příštím roce však chtějí tuto chatu vyměnit za čtyři vlastní terénní mobilní chatky.

Slavnostní otevření výzkumné stanice se konalo 24. června 2014 za přítomnosti významných osobností, například zástupců Jihočeské univerzity, velvyslance ČR v Norském království Milana Dufka, ředitele Norského polárního ústavu Kima Holména, náměstka ministra školství pro vysoké školství a vědu Jaromíra Vebera a zástupců Norského království v ČR.

Centrum polární ekologie

Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je centrem polárního výzkumu v České republice. Hlavním cílem centra je vědecký výzkum arktických oblastí zaměřený především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. Arktická výzkumná stanice na Špicberkách je nejseverněji položenou českou výzkumnou stanicí. Vytvoření této infrastruktury umožňuje pracovníkům Centra polární ekologie organizovat pravidelné vědecké expedice a vysokoškolské kurzy Polární ekologie.

Norské fondy

Výzkumná činnost na Špicberkách je příkladem úspěšné spolupráce českých a norských vědců. Česko-norská výzkumná spolupráce je speciálně podporována prostřednictvím tzv. Norských fondů, které cílí na projekty v oblasti životního prostředí, zdraví a sociálních a humanitních věd. Jihočeská univerzita se spolu se svými partnery z Norského polárního institutu o tuto podporu také uchází.

Zdroje: Norské královské velvyslanectví v Praze, Jihočeská univerzita

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.644 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.459 sec. • www.severskelisty.cz • 18.188.61.223
file v.20230419.185438 • web last uploaded 20231105.233934
2017:315 • 2018:164 • 2019:153 • 2020:91 • 2021:218 • 2022:74 • 2023:31 • 2024:7