znak SLSeverské listy

           

 

Arne Jacobsen, zakladatel moderního dánského designu


Arne Jacobsen – křeslo „Vajíčko“

Arne Jacobsen: Svícen, repro LN

Hans Sandgren Jakobsen (*1963)

Pro připomenutí přínosu dánské návrhářské školy v období, kdy Dánsko zaujímá významné funkce v čele EU uspořádalo Dánské královské velvyslanectví v Praze výstavu „Milníky a stálice“ představující na vystavených předmětech, obrazech a náčrtcích převratnou návrhářskou filozofii architekta a designéra Arna Jacobsena při příležitosti jeho 100. výročí narození (1902–1971).

Arne Jacobsen byl jeden z průkopníků funkcionalismu. Tomuto architektonickému směru se nepodřídil jen při řešení tvar a uspořádání budovy, ale i při designu jednotlivých jeho částí a vybavení. Věnoval pozornost jednotlivým detailům budovy jako jsou třeba kliky dveří nebo vodovodní baterie v koupelnách a jejich zpracování. Ve svých návrzích se snažil skloubit užitečnost, pohodlí a estetické hledisko. Neboť užívání účelných a krásných předmětů podle jeho názoru dodává člověku sebeúctu a důstojnost.

Světoznámá židle Mravenec není jediným nábytkem, který získal jméno z přírodopisu. Při pražskésrpnové výstavě bylo připomenuto také slavné křeslo Labuť s vykrojenými opěrátky či Vejce, vysoké oblé sedadlo bílé barvy. Vedle ladných „labutích“ křivek se dobře vyjímají i kuchyňské doplňky ze zdánlivě neosobní nerezové oceli. Jacobsenův ocelový tác na servírování pečeně z roku 1967 lze snadno zaměnit za nejsoučasnější návrh designérského studia, stejně jako jeho konvice, šejkry či popelníky. Inspirativní byly i díly Jacobsenovy variabilní stavebnice plošné mozaiky, zástěny, prostorové i závěsné objekty.

Architekt a designér jsou dvě na sebe úzce navázané profese, v těsné návaznosti spolu upravují prostor pro lidský život. Způsob jak lidé bydlí, co je obklopuje v práci ve značné míře ovlivňuje jejich vzájemné vztahy, ovlivňuje jejich postoje.

Asi to není náhoda, že Arne Jacobsen vytvořil svoje nejlepší práce v době, kdy Dánsko prožívalo svůj bezprecedentní ekonomický a sociální rozvoj. V těch letech se Dánsko měnilo, ze zemědělské země na moderní průmyslovou zemi s rozvinutou sférou služeb. Vzdělání a zdravotnictví se stalo bezplatné a dostupné všem. Všechny tyto změny spolu se dalšími strukturálními změnami ekonomiky a pokrokovou zákonodárnou reformou, postojem obyvatel zainteresovaných a otevřených k přijetí moderních společenských hodnot jako je sociální solidarita, rovnoprávnost mezi muži a ženami, odpovědnost k životnímu prostředí a porozumění pro chudší země ve světě apod. umožnily dosáhnout velmi vysokého životního standardu obyvatel, ale i celkového bohatství země, sociální spravedlnosti a rovnosti lidí ve společnosti.

Jacobsen ve své tvorbě vycházel a inspiroval se z autenticity a originality, kterou v sobě obsahují přírodní materiály, kůže, dřevo a vlněné látky. Tím, že v procesu zhmotnění svých představ kombinoval mistrovské řemeslné zpracování přírodních materiálů s moderními technologiemi transformoval a po něm jeho kolegové transformují, staré tradice do modernosti.

Duch prolínání moderních metod se sociálními a ekologickými hodnotami a etikou je výrazně uáděn v Dánsku i podnikatelským sektorem a přinášejí tyto severské hodnoty všude tam, kde podniká – i do zemí, jako je Česká republika, které se ucházejí o členství v EU. V České republice je to zejména společnosti Grundfos, LEGO, Novo-Nordisk a Velux, které spolu s dánským Muzeem krásných umění, Umělecko průmyslovým muzeem a Design Forem Praha přispěli k realizaci výstavy.

Výstava „Milníky a stálice“ se pokusila jejím českým návštěvníkům představit všechny tyto ideje a hodnoty společně jako zhmotnělý pozdrav od přátel ze Severu, kteří se těší na okamžik, kdy Dánsko a Česko bude jako blízcí partneři pracovat společném díle a zároveň prosazovat kulturní mnohotvárnost a sociální hodnoty uvnitř EU.

Pavel Dobrovský, 2. října 2002

v Severských listech publikováno

Související články

Jak se sedí na bliznách – 25. 10. 2002
Arne Jacobsen, zakladatel moderního dánského designu – 2. 10. 2002

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,50   hodnoceno: 8 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.916.297 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.155 sec. • www.severskelisty.cz • 3.239.9.151
file v.20230419.185236 • web last uploaded 20231105.233934
2017:229 • 2018:135 • 2019:142 • 2020:74 • 2021:81 • 2022:93 • 2023:37 • 2024:6