znak SLSeverské listy

           

 

Časopis Finsko-české společnosti „Pohled do Česka“
Do redakce nám přišlo nové číslo časopisu Finsko-české společnosti. Časopis, dá-li se tak nazývat zpravodaj o rozsahu čtyř stránek A4, vyšel po návštěvě předsedy Matti Leikase v Praze. Na ukázku, co o nás naši finští přátelé píší, uveřejňujeme obsahy jednotlivých článků.

V jarním povětří Pražského jara (Kevättä ilmassa Prahan keväässä)

Počet aut v Praze natolik vzrostl natolik, že je tu zaparkovat obtížnější než v Helsinkách. Metro je opravdu pěkné, nedávejte si s nikým schůzku na Můstku, je tu tolik východů, že se nenajdete. V centru Prahy jsou výborné restaurace, mnohé nové firmy, broušeného skla je dostatek. Staroměstské náměstí se dá ještě projít, neboť není sezona v plném proudu. I když turistů je stále dost. Rovněž pamětihodnosti nejsou ještě všechny otevřeny a tak jsem včera marně šel do Trojského zámku. Ani lanovka ještě nejezdí a tak jsem vystoupal na stadion pěšky. Je to ohromná plocha a ochozy jsou nevyužité. U nás by tam byly alespoň kanceláře pro funkcionáře. Poslanec Bubník obdivuje finský způsob života a přál by si, aby Finsko pomohlo s českým vstupem do EU. Naše společnosti jistě udělá vše pro své české přátele.

Nová práce Gustava Bubníka (Gustav Bubníkin uusi tehtävä)

Sedmdesátiletý reprezentant hokejového národního mužstva a dlouholetý hokejový trenér ve Finsku Gustav Bubník získal novou životní roli. Před půldruhým rokem se stal téměř náhodou kandidátem do parlamentu. Svá nejlepší mladá léta strávil ve vězení a nyní ho pražský čtvrtý obvod zvolil jako sportovce do zákonodárného sboru. Setkal jsem se s ním v parlamentu.

Předseda vlády Zeman ve Finsku (Pääministeri Zeman Suomessa)

Český předseda vlády Miloš Zeman navštívil koncem března Finsko. Zkoumal možnosti finančních investorů do ČR. Přesto, že zahraniční investice do ČR za poslední dva roky vzrostly třikrát, je třeba je stále zvyšovat.
Hlavní artikly jsou dřevozpracující průmysl a nábytek, průmysl kovodělný a ocelářský a telekomunikace. Jedna třetina povrchu ČR je pokryta lesy.
Obyvatelé ČR si přejí vstoupit do EU. V současné době činí jejich hrubý národní produkt 63 %průměru EU.

Pražští partneři (Prahalaisia yhteistyökumppaneita)

Na obrázku jsou spolupracovníci Severské společnosti v Praze, kteří se setkali s předsedou Finsko-české společnosti Matti Leikasem (vlevo zkraje) během jeho návštěvy v Praze. Vpravo je tlumočnice Dr. Hana Kučerová, dále inženýři Jaroslav Tejkal a Jaroslav Holenda.

Krátce (Lyhesti)

Od narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka uplynulo 150 roků. Při této příležitosti mu byl v Mexiku odhalen pomník.
Obchodní rada Českého velvyslanectví Jan Maruška se vrátil domů. Na jeho místo přijel Miroslav Čančík, který působil dříve v Řecku
Honorární konsul Martti Ursin odešel ze svého úřadu do důchodu, avšak zanechal svoji domácí adresu.

Na pivo do hádanky (Tuopille Hádankaan!)

Finsko česká společnost zve své členy na ochutnávku českého národního nápoje do restaurace Hádanka, středa 10.5 v 18 hodin.

Psí záležitost (Kora-asiaa)

Takové zařízení s papírovými pytlíky pro psí exkrementy by bylo vhodné i pro nás.

Zájezd členů společnosti do Českých Budějovic a Prahy (Jäsenmatka České Budějoviceen ja Prahaan)

Zájezd členů Společnosti tentokrát míří do Českých Budějovic a do Prahy. Bude od 3. do 10. září 2000. Velikost skupiny 10 – 15 členů, cena zájezdu 3590 FIM. Ubytování v Grand Hotelu Zvon v Českých Budějovicích (3. až 5. září) a v hotelu Marni v Praze (5. až 10. září). V uvedené dny je tedy možné setkání členů Severské společnosti s finskými kolegy z Finsko-české společnosti.

Výlet lodí na souostroví (Merelle saariston)

Pro členy společnosti pořádáme výlet lodí v úterý 6.6 v 17.30. Odjíždíme z přístavu Otsolahti. Na výletě se seznámíme s historií Espoo, bude sauna a opékání buřtů. Náklady na výlet platí Společnost, jídlo si vezměte svoje. Byli pozváni i zaměstnanci velvyslanectví.

překlad Hana Kučerová 30. května 2000

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,22   hodnoceno: 9 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.937.010 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.110 sec. • www.severskelisty.cz • 34.236.191.0
file v.20230419.185231 • web last uploaded 20231105.233934
2017:239 • 2018:137 • 2019:115 • 2020:76 • 2021:72 • 2022:46 • 2023:33 • 2024:16