foto ms
Hodně jsem toho nacestoval po Finsku, hlavně po národních parcích. Jsem založením čundrák a tramp. Národní parky Finska jsou naprosto úžasná krajina. Poslední pořádná divočina v Evropě. Zvláště pak za polárním kruhem, v dalekém Laponsku obydleném kdysi nespoutaným, dnes stále ještě svébytným sámským národem. Dá-li se to vůbec nazývat obydlením, na území velkém jak Čechy žije jen pár desítek tisíc lidí. O to je ale ta divočina lepší, srdce trampa tu zažívá skutečný hodokvas.
Je svátek, když na stezce vůbec někoho potkáte. Naštěstí jsou Finové, na rozdíl od germánských Skandinávců, mnohem družnější. V hospodách. V kraji plném nekonečných lesů, tajgy i tundry, nádherných jezer, občasných kopců, které se daleko za polárním kruhem nazývají tunturi – tundrové vrchy, v kraji širokých líných řek a také všudypřítomných bažin a mokřadů s miliony komárů se však o družném Finovi dá hovořit jen s nadsázkou.
Tuhle mi jeden kamarád vyprávěl příhodu. Když přijel do Finska na stáž, šel také do sauny. Přišel domorodec, pozdravil, poseděl, pozdravil, odešel. Kamarád se ptal jiných kamarádů, zda neudělal něco špatně, když se s ním domorodec vůbec nebavil, ale jenom pozdravil. Finští kamarádi se divili. Pozdravil? A dvakrát? No ten byl ale ukecanej…
Naštěstí jsou tihle „ukecaní“ Finové zvědaví. Toulal jsem se po rezervaci u jezera Iso-järvi. Vylezl jsem na jeden kopec – a uviděl obrovský, snad třímetrový papundekl – a na něm jakési klikyháky, které při troše dobré vůle mohly znázorňovat pohled do kraje. Po chvíli se odněkud vynořil zamračený domorodec, kterému to patřilo, a šestým smyslem poznal, že jsem z daleka. To v něm vzbudilo zájem. Bohužel uměl jenom finsky a blbě německy, já zase špatně anglicky a dobře česky. Ledy začaly tát, když jsem vytáhl kuksu, dřevěný hrneček místní výroby, který lovci používají k nabírání vody ze studánek. Na své tradice jsou Finové hrdí. Když jsem dostal trochu šíleného finského kafe, snažil jsem se vyzvědět, co s tím obrazem bude dělat. Posunky mi naznačil, že čeká na déšť, protože teprve pak dostane to dílo ten správný šmrnc. A když umělec zjistil, že jsem Čech, už jsme byli bratři.
Dobře jsme si popovídali. Už ani nevím o čem, asi to nebylo důležité. Ani obraz už nebyl důležitý. Důležité bylo, že slova jako hokej, Čaloun a Zátopek otevřou každému, a nejen Finovi, srdce. Najednou si lidé rozumí. Učinil jsem předsevzetí, že se budu muset ve sportu trochu přivzdělat, abych si příště mohl popovídat důvěryhodnějšími posunky.
Michael Stanovský, 3. ledna 2015
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552