znak SLSeverské listy

           

 

Tunelování a dobytek kolem

Tunelování je slůvko jež mezi různými balíčky zdrobnělé české politické terminologie zaujímá robustní místečko hanby nebo chcete-li hanbičky. Ve Švédsku je tento význam slova neznámý, nicméně má s tunelováním rovněž zjevné problémy. Přitom by se zdálo, že takové tunelování nic není, neboť jde právě jen o to nahradit něco ničím. Ve švédském případě udělat díru do kopce Hallandsas a pak jen doplnit kolejemi a zkrátit tak cestu vlaku do Malmö o deset minut.

Potíž je, že do onoho vytunelovaného nic se zpravidla dere něco, oč tuneláři nemají zájem. Zatímco v Česku v rámci tunelování začala prosakovat známá blbá nálada, ve švédském kopci se objevila spodní voda. Několik odborníků na tuto možnost upozorňovalo předem a mnoho, jak už to tak bývá, až jaksi zadem a s žádostí o navýšení stavebních nákladů. To by snad ještě nebyl skandál, kdyby se nebylo ukázalo, že utěsňování pronikající vody není o nic jednodušší než utěsňování špatných nálad. Vedlejší účinky mohou být velmi otravné. Použité těsnidlo Rocha-Gil jaksi nedokázalo utěsnit ani samo sebe a mléčně si putovalo do blízkého potoka. Z potoka se napily krávy a seklo to jimi, a ke všemu se u toho vyskytl tým televizního zpravodajství. Zdechlé krávy se tak dostaly do bytů televizních diváků.

Žijeme v podivném světě. Shlédne-li běžný občan na televizní obrazovce pár lidi v krvavých kalužích po výbuchu teroristické bomby, dostane ze sebe nanejvýš tak unavený povzdech nad během světa a má pocit, že to snad mohli vystřihnout. Uvidí-li na téže obrazovce povalené dobytče, zmocní se ho spravedlivý hněv. K dobytku máme zkrátka jaksi blíž.

A tak se stalo, že tunelovací skandál explodoval v plné síle. Jaksi mimochodem se náhle ukázaly všechny škody způsobené snížením spodní vody a chemické rozbory ukázaly na zamoření desítek studní tímto jedem s tak silnými rakovinovými účinky, že se voda nehodí ani ke sprchování. Téměř neuvěřitelně vypadá obhajoba výrobce Rocha-Gilu, že se ho používá k utěsnění spodní vody na celém světě víc jak deset let a to bez jakýchkoliv problémů. Tvrzení je pravdivé a je zřejmé, že ono bez problémů znamená, že za uplynulá léta muselo být zamořeno neuvěřitelné množství pitné vody a teprve otrávené dobytče vyvolalo problém.

Také ve Finsku a Norsku se urychleně zastavují stavby, které Rocha-Gil právě používají. Švédská ministryně komunikací na otázku reportéra, zda bude tunel dokončen, neopatrně odpovídá, že jsme-li schopni s dnešní technikou dopravit člověka na Měsíc, musíme být schopni dokončit i takovýto tunel. Tato optimistická vize vyhání lidi z okolí k energické demonstraci za úplné zastavení stavby a nálady jsou téměř lynčovací. Nakonec je tedy ustavena zvláštní vyšetřovací komise, která by měla přijít s návrhem co dál, až se na zdechlé kravky pozapomene. Mezitím, už mimo pozornost televizních štábů, probíhá zdravotní vyšetřování 206 tunelářů, kteří s Rocha-Gil přišli do styku – čtvrtina si stěžuje na brnění v končetinách. Výrobce Rocha-Gilu oznamuje zastavení další produkce, a tak lze doufat, že přinejmenším název tohoto skvělého produktu bude změněn. A také, že se stavbařům napříště podaří zamezit přístupu nepovolaných dobytčat do blízkosti průkopnických činů. A to je myslím dobře, protože kdo se má jinak na tu televizi dívat, že.

Petr Fyrborg, Švédsko, 6.11.1997

převzato z Neviditelného psa

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.933.847 • onln: 39 • robot ostatni • php: 0.104 sec. • www.severskelisty.cz • 3.230.154.90
file v.20230419.185017 • web last uploaded 20231105.233934
2017:219 • 2018:144 • 2019:92 • 2020:41 • 2021:58 • 2022:33 • 2023:29 • 2024:16