V rámci proběhnuvšího Světového ekonomického fora (WEF) bylo zveřejněno mnoho údajů a srovnání národních ekonomik i další hledisek. Kromě toho, že finské národní hospodářství je hodnoceno jako nejdynamičtěji se rozvíjející je vysoce hodnocen i stav finské země.
Jak uvedla dánská televize TV2, podle 142 stránkové zprávy o úrovni životního prostředí, vypracované na amerických univerzitách v Columbii a v Yale, která byla zveřejněna letos na WEF, je Finsko zemí s nejčistším ovzduším a vodami na celé Zemi. Finové se otázkami ochrany ovzduší zabývají odpovědně od samého počátku, mají také relativně nízkou úroveň emisí CO2 a ostatních skleníkových plynů.
Na druhém místě je Norsko, které si spolu s již jmenovaným Finskem održelo svoji přední pozici. Na dalším místě je Švédsko které si polepšilo a postoupilo ze 4. místa. Island si polepšil o dvě místa a je nyní sedmou zemí na světě v čistotě životního prostředí. Dánsko však z 10. místa kleslo až na 24. za Slovensko, Brazílii, Bolivii, Kolumbii a Slovinsko. A to se nová dánská vláda chystá výrazné snížení výdajů na životní prostředí.
Spojené státy se ocitly na 51. místě – zejména pro jejich přístup k problematice skleníkových plynů. A nejhorší úroveň životního prostředí je podle autorů ve Spojených arabských emirátech.
Dánsko však není špatně hodnoceno jen v oblasti ekologie. Dánské noviny Jyllands-Posten přinesly zprávu, že v žebříčku nejvíce se rozvíjejících a nejkonkurenceschopnějších ekonomik opustilo Dánsko příslovečně „smolné“ 13. místo. Bohužel směrem dolů – na 14. místo. Při příležitosti zasedání Světového ekonomického fora se totiž sestavuje přehled národních ekonomik které jsou hodnoceny SWOT analýzou – jsou hodnoceny silné a slabé stránky – otevřenosti ekonomiky, hospodářské politiky vlády, finančních trhů, trhu práce, technologické vyspělosti a úrovně řízení. Podle švýcarského analytického týmu, který žebříček sestavuje je to používání informačních technologii, výzkum a vývoj, který „oddělí zrno od plev“.
Většina severských zemí je daleko před Dánskem. Finsko poskočilo za minulý rok z pátého na první místo a Norsko z 16. na 6. Švédsko sice neudělalo tak velký skok, přesto postoupilo z dvanáctého místa na 9. V první desítce nejvyspělejších ekonomik tak spolu s Dánskem chybí i Island ten, ale i ten udělal velký pokrok – z 23. příčky postoupil na 16.
Pavel Dobrovský, podle Norden This Week, 4. února 2002
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552