foto: čtk
Česká policie zadržela o víkendu na ruzyňském letišti v Praze švédského občana hledaného pro napomáhání k terorismu. Devětatřicetiletý Švéd, původem z Libanonu, cestoval na trase Stockholm – Bejrút a byl zadržen na základě mezinárodního zatykače vydaného soudem USA a pátrání Interpolu. Nyní je umístěn v policejní cele, soud bude rozhodovat o uvalení vydávací vazby. Muž byl zadržen při vystupování z letadla, stalo se tak bez jakýchkoli problémů, uvedl mluvčí prezidia Pavel Hanták. Podle internetového serveru aktualne.cz na jeho zatčení spolupracovala i švédská policie a FBI.
Muž, kterého USA podle švédského listu Expressen údajně nazývají „mužem Usámy bin Ládina ve Švédsku“, byl před několika lety podezřelý z plánování teroristické akce přímo ve Švédsku, prokázáno mu však nic nebylo. Expressen také uvádí, že zadržený bude obviněn z napojení na skupinu, která letos spáchala pumové atentáty v Londýně. Muž spojení s útočníky již dříve ve švédském tisku odmítl, připustil však, že Usámu bin Ládina „má rád“.
Radio Praha, 13. prosince 2005
foto: Expressen – Bjorn Andersson
Švédský občan podezřelý z napomáhání terorismu, který byl v neděli zatčen na ruzyňském letišti v Praze, tvrdí, že ho už na palubě letadla zadrželi příslušníci FBI. Prý ho také jako první vyslýchali. „Teprve poté jsem byl předán orgánům Policie ČR. Pokud je v médiích uváděno, že jsem byl zadržen českými policisty, jde o nepravdivou informaci,“ uvádí Švéd libanonského původu Oussamma Kassir v prohlášení, které čtk poskytl jeho advokát Jan Červenka. Policejní prezidium ale trvá na tom, že podezřelého zadržela během mezipřistání na trase Stockholm – Bejrút cizinecká a pohraniční policie při vystupování z letadla. „Více k tomu nebudeme sdělovat,“ řekl čtk mluvčí prezidia Pavel Hanták. Zadržený tvrdí, že v letadle stojícím na ruzyňském letišti v tranzitním prostoru ho zadrželi ozbrojenci s pistolemi a samopaly, kteří křikem v angličtině dávali najevo příslušnost k FBI. Prý mu při zásahu mířili pistolemi na hlavu. Náměstek policejního prezidenta Oldřich Martinů čtk řekl, že zásah provedla česká policie, až když muž vystoupil z letadla.
Radio Praha, 14. prosince 2005
grafika: tv KATU2
Na špatné zacházení ze strany českých úřadů si stěžuje Oussama Kassir, zadržený v neděli na pražském ruzyňském letišti kvůli podezření z podpory teroristů. Ve vazební věznici, kde čeká na rozhodnutí, zda bude vydán do Spojených států, se prý nemůže věnovat modlitbám.
„Zacházejí se mnou jako s nebezpečným zločincem, jsem v izolaci. Nenechali mi ani hodinky, abych věděl, kdy je čas modliteb, nevím, kterým směrem leží Mekka,“ vzkázal včera Kassir prostřednictvím svého obhájce Jana Červenky. Do včerejška neměl Švéd libanonského původu v cele ani korán, ten mu již ale advokát se svolením vedení věznice obstaral.
Obvinění, že v roce 1999 pomáhal v americkém státě Oregon založit výcvikový tábor pro teroristy, je podle Kassira smyšlené. Všechna obvinění prý vykonstruovali agenti FBI. „Nikdy jsem v Oregonu nebyl. Ve Spojených státech jsem byl s manželkou a s dítětem, pobývali jsme tam jako turisté s platným vízem,“ prohlásil Kassir.
Podle devětatřicetiletého Švéda má jeho případ politické pozadí. „Proč jsem nebyl zadržen tehdy, ale až nyní, po šesti letech? Ve Švédsku jsem byl kvůli těmto obviněním již dříve vyšetřován. Nic se neprokázalo, byl jsem propuštěn,“ tvrdí Kassir. Spojené státy podle něho chtějí znervóznit švédské i české úřady, a posílit tak svůj vliv v Evropě. „Jde o snahu namířenou proti islámu. Ten ale zvítězí,“ vzkázal z vazební věznice Oussama Kassir.
České úřady nyní čekají, až jim americká strana dodá podklady, na základě kterých byl Švéd ve Spojených státech obžalován. Teprve pak bude soud rozhodovat o tom, zda bude Kassir vydán.
Robert Malecký, LN, 16. prosince 2005
foto:
nwsource.com
Švéd libanonského původu Oussama Kassir, který byl minulou neděli zadržen na letišti v Praze na cestě do Bejrútu a který je momentálně v českém vězení, je prý psychicky nemocný. V rozhovoru v švédském bulvárním deníku Expressen to tvrdí jeho manželka Zeinab Kassirová. „Ležel v posteli beze spánku i několik nocí. Je psychicky nemocný a trpí výčitkami. Izolace ve vězení mu jen přitíží,“ řekla.
Kassir je americkými úřady podezírán z příprav teroristických činů v USA v roce 1999. V českém vězení zatím pobývá v rámci čtyřicetidenní lhůty, při níž se rozhodne o tom, zda bude v rámci mezinárodního zatykače vydán Spojeným státům. Kassir prý již o svých problémech informoval i vedení české věznice, v níž momentálně pobývá.
Radio Praha, 17. prosince 2005
Vydání Švéda libanonského původu Oussama Kassira, podezřelého z terorismu, kterého minulý týden na pražském ruzyňském letišti zadržela česká policie, se může zkomplikovat. Jeho vydání požadují Spojené státy, Česko s nimi ale má zastaralou úmluvu o vydávání zločinců. Informoval o tom Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Podle náměstka státní zástupkyně Jaroslava Fenyka by se v tomto případě také dalo využít nové dohody z roku 1997. „Kromě toho, že Česká republika má se Spojenými státy uzavřenou smlouvu o vydávání osob z roku 1925, která je zastaralá, tak existuje možnost, že by bylo postupováno podle mezinárodní konvence o potlačování teroristických bombových útoků, která je z roku 1997,“ řekl ČRo Fenyk. Podle něj je tato úmluva, která je zaměřena právě na teroristické trestné činy, moderní a jsou jí vázány jak Spojené státy, tak Česká republika. Radiožurnál však připomněl, že smlouva se týká teroristických bombových útoků. Američané ale Kassira viní ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun na Fenykova slova reagoval s tím, že hodnotit v současnosti možnost vydání je předčasné a spekulativní. „Musíme počkat na oficiální žádost Spojených států, především na popis skutků, ze kterých je obžalován,“ řekl čtk mluvčí. Česká policie Kassira zatkla na základě mezinárodního zatykače, když cestoval letadlem ze Stockholmu do Bejrútu, které mělo mezipřistání v Ruzyni.
Radio Praha, 20. prosince 2005
Ministerstvo spravedlnosti již obdrželo oficiální žádost Spojených států o vydání Švéda libanonského původu Oussamy Kassira, jehož policie zadržela v Praze kvůli podezření z terorismu. čtk to řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun. „Žádost byla okamžitě předána příslušnému státnímu zastupitelství. Přípustnost vydání posoudí soud a o samotném vydání rozhodne ministr spravedlnosti,“ uvedl. Kassira zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače loni v prosinci na ruzyňském letišti. Kassir se údajně podílel na vybudování výcvikového tábora pro svatou válku, džihád, na usedlosti v americkém Oregonu. Vycvičení muslimové se pak měli přesunout do Afghánistánu.
Radio Praha, 7. února 2006
Už téměř čtyři měsíce sedí ve vazbě na Pankráci švédský občan Oussama Kassir. A teoreticky může podle českých zákonů strávit ve vězení bez soudu zbytek života.
Kassir byl zadržen na základě mezinárodního zatykače v prosinci loňského roku na pražském ruzyňském letišti. O jeho vydání žádají USA, které ho podezírají z napomáhání islámským teroristům.
Celý případ provází řada nejasností. Kassira například dosud nikdo nevyslechl. „Zatím studujeme americkou žádost o vydání,“ říká mluvčí státního zastupitelství Martin Omelka. Na dotaz, z jakého důvodu trvá „studium“ už skoro dva měsíce, odpovídá neurčitě, že „to není jednoduchá záležitost“. Státní zastupitelství skutečně spěchat nemusí. Podle českých zákonů totiž neexistuje žádná lhůta, ve které se musí k americké žádosti o vydání „teroristy“ vyjádřit. „Čistě teoreticky by Kassir mohl sedět bez soudu až do smrti,“ potvrzuje advokát Václav Vlk. Dodává ale, že je to nepravděpodobné.
Nepříliš agilní postup státního zastupitelství má jednoduché vysvětlení. Není totiž vůbec jisté, zda je Kassira možné do USA vydat. Dnes platná smlouva z roku 1926 to pravděpodobně neumožňuje. O terorismu se v ní nehovoří. Vláda ale minulý týden schválila dodatek, který by Kassira vydat umožnil. „Řekněme, že by to proces vydávání významně usnadnilo,“ říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Rezolutně ale odmítá, že by ministerstvo dodatek ke smlouvě připravilo na objednávku americké strany. USA mají přitom o vydání Kassira eminentní zájem „Na žádosti je přímo podpis americké ministryně zahraničí Condoleezy Riceové,“ řekl LN Kassirův obhájce Jan Červenka.
Oussama Kassir obvinění z napomáhání teroristům odmítá. Zpočátku si stěžoval na podmínky vazby. „Tvrdíte, že Česko je demokratická země, já se tady necítím jako v demokratické zemi, ale jako na Guantánamu,“ řekl České televizi. Nyní se jeho situace zlepšila „Nedávno dostal alespoň do cely spoluvězně, který mluví arabsky,“ říká advokát Červenka. Po státním zastupitelství bude o vydání Kassira do USA rozhodovat soud. Podle informací LN se Američané pokusili dodatečně žádost přeformulovat tak, aby bylo možné vydání i na základě problematické smlouvy z roku 1926. Definitivní slovo bude mít ministr spravedlnosti.
Petr Honzejk, LN, 4. dubna 2006
Městské státní zastupitelství v Praze souhlasí s vydáním Švéda libanonského původu Oussamy Kassira podezřelého z terorismu do USA. Zastupitelství podle svého mluvčího Martina Omelky v pondělí odeslalo městskému soudu návrh, aby vydání označil za přípustné.
Podle úmluvy Rady Evropy, která je i pro Českou republiku závazná, nesmí některé evropské země vydávat lidi do států, kde hrozí trest smrti, tedy i do USA. Pokud však bude Kassir do Států vydán a americké soudy jej uznají vinným, v žádném případě nedostane trest smrti. České republice se za to musela zaručit přímo americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Uvedla to dnes v pořadu Události Česká televize.
Petr Dimun, mluvčí Ministerstva spravedlnosti, dále pro Českou televizi uvedl, že do podzimu by Kassirův případ mohl mít na stole ministr spravedlnosti a bude na něm, jak o vydání do Spojejných států rozhodne.
zdroj: Česká televize, 6. června 2006
foto: archiv
Švéd Ousama Kassir, který je pro podezření z terorismu zadržován v České republice, požádal v ČR o politický azyl, napsal ve středu švédský deník Expressen. Kassir je podle něj nespokojen s tím, jak se k jeho zadržení v Česku a k hrozbě jeho vydání do USA stavějí švédské úřady. V Česku se ovšem informaci o azylové žádosti ve středu nepodařilo potvrdit. O údajné žádosti nevědělo vedení pankrácké věznice, kde je Kassir ve vazbě, české státní zastupitelství ani švédské velvyslanectví v Praze. "Pana Kassira navštívíme příští týden a zeptáme se na to. Nyní o tom ale nic nevím," řekla čtk pracovnice velvyslanectví. Ministerstvo vnitra, které žádosti o politický azyl vyřizuje, čtk sdělilo, že konkrétní informace o žadatelích nezveřejňuje.
Radio Praha, 25. července 2007
foto: archiv
Česká republika může vydat Švéda libanonského původu Oussamy Kassira podezřelého z terorismu do USA. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Kassir byl ve Spojených státech obviněn ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům.
„Rozhodli jsme, že vydání pana Kassira do USA je přípustné, a to na základě mezinárodních smluv,“ zdůraznil předseda soudního senátu Petr Beneš. Jeho usnesení ale není pravomocné, protože Kassirův advokát podal stížnost, kterou se nyní bude muset zabývat odvolací pražský vrchní soud. Pokud ji zamítne, vše už bude záležet pouze na ministrovi spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi (ODS), který má jakési právo veta. Může totiž i přes názory soudů rozhodnout, že Kassira do USA nevydá, nebo se soudy souhlasit a pak už nebude nic bránit přesunu údajného teroristy do Spojených států.
Úkolem soudu bylo posoudit, zda podezření USA proti Švédovi mohou vést k jeho vydání, nikoliv posoudit jeho obinění. A protože Kassirovy údajné skutky a trestné činy popsané americkou stranou jsou součástí mezinárodní smlouvy o potlačování teroristických útoků, automaticky to prý jeho vydání umožňuje. Soud při rozhodování o Kassirově vydání vycházel také z bilaterální smlouvy mezi tehdejším Československem a USA z roku 1925 a musel dokonce sáhnout po trestním zákoně platném ještě za Rakousko-Uherska (z roku 1852), v němž se hovoří o přípravě vraždy jako skutku, pro který může být podezřelý vydán do jiné země. A z tohoto činu byl Kassir v USA obviněn v souvislosti se cvičným táborem Džihádu. „Naše smlouva s USA je hodně vousatá. Například Angličané, kteří loni rovněž vydali do Spojených států Kassirova spoluobviněného, vycházeli z jejich vzájemné smlouvy z roku 1972. Navíc tehdy anglický soud dokonce do USA vydal vlastního občana,“ podotkl Beneš.
Kassirova matka, která kvůli soudu přiletěla až z Libanonu, byla z úterního verdiktu zničena. Krátce po odchodu z jednací síně křičela s pláčem anglicky, že její syn není žádný terorista. „Je to nespravedlivé rozhodnutí. Původně jsem se domnívala, že Česká republika je schopná se starat a vyslovit svůj názor. Bohužel jsem zjistila opak, je ovlivněna a USA jako velmoc vliv i v těchto případech. Jako matka svého syna znám, je to dobrá, který v životě nikomu neublížil, nezašlápl by ani mravence,“ řekla novinářům.
Zdroj: Radio Praha, Pravo, Novinky.cz, 25 září 2007
Směr Spojené státy americké nabralo v úterý 25. září 2007 ráno letadlo, které má převézt Švéda libanonského původu Oussamu Kassira do USA. Spojené státy jej viní z terorismu. Česko tak Kassira vydalo k trestnímu stíhání. Uvedla to mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.
Nova.cz ,25. září 2007
Foto: Rene Volfik / AP
www.dn.se
Švédský občan libanonského původu Oussama Kassir, jehož Česko v roce 2007 vydalo do USA, byl dnes federálním soudem v New Yorku odsouzen na doživotí kvůli činnosti podporující terorismus.
Soudce John Keenan Kassira označil za bezpečnostní hrozbu. Kassir byl už v květnu uznán vinným z podpory teroristické sítě al-Kajda. Kassir všechna obvinění odmítal. V rozhovoru pro Právo koncem roku 2006 řekl, že FBI vychází ze lživých tvrzení nevěrohodné osoby. To zopakoval i soudu, když řekl, že svědkové lhali. Na závěr doplnil, že si porota nemohla všechny okolnosti řádně prostudovat, protože diskuse trvala jen dvě hodiny.
Hlavním svědkem v procesu byl James Ujaama narozený v Denveru, který s táborem Kassirovi pomáhal. Uvedl, že Kassir byl rozlícen, když zjistil, že v táboře není ani dost mladých mužů ani zbraní. Tábor tak nebyl nikdy plně zprovozněn.
Zdroj: Novinky.cz, ČT24, 15. září 2009
v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 15. září 2009
Muslimové řeší, jak se postit za polárním kruhem – 4. 1. 2015
Islámské kulturní centrum v Malmö – 3. 1. 2015
Rozporuplné rozhodnutí ? ředitel švédské školy zakázal státní vlajku, aby neurazil – 2. 1. 2015, 6. 3. 2015
Mešita na Islandu – 31. 7. 2014
Skupina atentátníků vyrazila ze Sýrie do Norska – 30. 7. 2014
Ve Švédsku nemají rádi mešity ani muslimy – 2. 1. 2014, 2. 1. 2015
Ve Švédsku se opět rozhořely nepokoje na protest proti imigrantům – 2. 1. 2014, 2. 1. 2015
Ve Švédsku budou volat z minaretů – 10. 12. 2012
Zatčen muž podezřelý z útoku na karikaturistu – 30. 6. 2012
V Dánsku zadrželi lidi chystající útok na noviny – 30. 6. 2012
Dánská policie zmařila pokus zabít autora karikatur – 30. 6. 2012
Plánovali útok na noviny, dostali 12 let – 26. 6. 2012, 30. 6. 2012
Střelba před mešitou v Kodani – 31. 8. 2011
Al-Džazíra připravuje dokument o islandských Muslimech – 22. 8. 2011
Teroristický čin ve Stockholmu – 13. 12. 2010
Mohamed muzikálovou hvězdou – 4. 4. 2008
Tuusulská střelba 7. listopadu 2007 – 21. 3. 2008
Švédové mezi právy a citlivostí – 21. 3. 2008
Tibetské nepokoje z pohledu Norska a Finska ? 20. 3. 2008 – 19. 3. 2008
Plakáty s karikaturou Mohameda i v Brně – 19. 3. 2008
Mohamed a jeho karikatury ? přistěhovalci se bouří – 18. 2. 2008
Dánské tresty za teroristický útok – 29. 3. 2007
Dánští muslimové – 9. 10. 2006
Policie prý zmařila teroristické útoky – 26. 9. 2006
Policie v Praze zatkla švédského občana libanonského původu podezřelého z terorismu – 13. 12. 2005, 15. 9. 2009
Švédská knihovna půjčovala knihy i lidi – 22. 8. 2005
Problémy s muslimskými šátky i v Dánsku – 24. 1. 2005
Islandské letiště Keflavík a teroristé – 24. 11. 2003
Co se stalo 11. října v obchodním středisku ve Vantaa? – 26. 10. 2002
Dánové kvůli svému předsednictví stěhují vězně – 23. 5. 2002
Parlamentní volby v Dánsku – 1. 12. 2001
Švédové identifikovali osoby napojené na terorismus – 17. 10. 2001
Bomba u Perssona – 10. 9. 2000
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552