Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Podíl Seveřanů na vysušení Prahy

Přírodní katastrofa, která v létě postihla naše země, vyvolala v Evropě velkou odezvu, která se projevila účinnou pomocí z řady zemí. Ti, kteří to k nám měli blízko, přijeli a přiložili ruku k dílu. Připomínám tyto činy s vědomím, že zdaleka nemohu vypočítat, kdo všechno a kolik toho poskytl promáčené české krajině, českým vískám, vesnicím, městečkům a městům. Dovolím si připomenout některé akce a konkrétní pomoc, která přišla z evropského Severu.

Jeden darů, který vybočuje z řady obvyklého sortimentu poskytované pomoci, poskytla švédská vláda. V polovině září, spolu s řadou vysoušečů, pump, ochranných oděvů, dezinfekčních prostředků a dalšího potřebného materiálu, předal Pražanům velvyslanec Švédska J. E. pan Harald Fälth i dva georadary. Jde o technické zařízení pro odhalování geologických nepravostí.

Tyto přístroje, zkonstruované na základě jedinečného švédského vynálezu, mají schopnost objevit podzemní dutiny způsobené např. vodní erozí, ale i jiné poruchy, které mohou narušit statiku objektů i inženýrských sítí. Byly zapojeny do prověřování podzemí ulic, chodníků a statiky budov v povodní poničené Praze, zejména v Karlíně a Libni.

Nenápadné mašinky s typovým označením RAMAC X3M připomínající nadměrný dětský kočárek, váží asi dvacet kilogramů a jsou schopny zaznamenat i sebemenší geologické poruchy podloží. Včas tak varují před možným propadem komunikací či zřícením domů. Zvládnou prověřit jeden až dva kilometry trasy denně.

I v nejvzdálenější severské zemi – na Islandu – se konaly sbírky na pomoc postiženým povodněmi. Islanďanka Anna Kristine Magnusdottir (Mikulčeková), napůl českého původu, zorganizovala benefiční koncerty které se pod názvem Naléhavá pomoc ze Severu konaly například v reykjavíckém nočním klubu Broadway. Výtěžek z nich je určen pro znovupostavení škol v jižních Čechách. Na koncertech vystoupili islandští i čeští umělci. Byli mezi nimi i houslista Pavel Maňásek, v současné době působící na Islandu, Islanďan Geir Olafson a další. Z Prahy přijeli např. Vladimír Merta a Petr Muk. Celkem jedenácti dobročinných koncertů se zúčastnilo úhrnem 250 umělců.

Václav Havel, prezident České republiky, poslal organizátorce islandských benefičních koncertů děkovný dopis.

Havel v dopise píše, že je velmi potěšen dobrými zprávami. Připomněl charitní koncerty z roku 1997 – výtěžek z nich posloužil k obnově sanatoria v Tlumačově. „Jsem opravdu rád, že nyní, stejně jako dříve, existují jednotlivci, kteří jsou připraveni pomoci při obnově zničených lokalit v České republice. Opět vidíme, jak je důležitá síla lidského soucitu a jak velké hodnoty jsou ve vzájemné pomoci a podpoře. Těchto gest vzájemnosti a pomoci si Česká republika velmi váží,“ píše Václav Havel a pokračuje: „Přestože se snažíme rychle opravit škody způsobené záplavami, čeká nás ještě hodně práce. Je třeba nejen přestavět domy, ale i opravit cesty a poničené historické a kulturní památky. Pomoc přijatá od islandských přátel je velkým povzbuzení pro náš národ. Posílám Vám pozdravy a poděkování svým jménem i jménem všech občanů České republiky.“

Anna Kristine Magnusdottir sdělila deníku Morgunblaðið, že jí prezident Havel poslal děkovný dopis již před pěti lety, když organizovala první benefiční koncerty. „Spíš bych očekávala vlastní smrt, než že si budu dopisovat s mužem, kterého tak zbožňuji,“ řekla.

red, 15. 11. 2002

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.546.230 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.528 sec. • www.severskelisty.cz • 18.232.51.69
file v.20200222.013810 • web last uploaded 20200223.033049
2017:151 • 2018:96 • 2019:80 • 2020:9