Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Potápěčská expedice k Estonii patrně bez výsledků


Potápěči v akci

Třebaže potápěčská expedice k vraku trajektu Estonia pokračuje již celý jeden týden a tedy déle, než byla původně plánována, její dosavadní průběh zřejmě neslibuje žádné převratné výsledky. Dosud největším nepřítelem movitého Američana Gregga Bemise a potápěčského i filmařského týmu se ukázalo být počasí, které jim v mezinárodních vodách nedaleko od finských břehů často komplikuje práci.

O víkendu bylo vedení expedice nuceno zkorigovat původní plány a vyhlásit, že potápěči se nebudou pokoušet proniknout dovnitř ztroskotaného trupu, jenž leží přibližně osm desítek metrů pod mořskou hladinou. To však značně oslabilo šance na nová odhalení, neboť oficiální havarijní komise měla na filmování trupu Estonie zvenčí mnohem více času i lepší podmínky než Bemis a jeho tým.

Nejčastější alternativní teorií, s níž Gregg Bemis i řada dalších spekulují a zpochybňují oficiální vyšetřování, jsou dohady o výbuchu na palubě nešťastného trajektu. Podle této konstrukce má být v trupu lodi díra; problém však spočívá v tom, že oním domněle děravým bokem má být právě nepřístupná strana vraku, na níž se Estonia na dně obrátila.

Finská policie měla na žádost mezinárodní vyšetřovací komise teorii o výbuchu prošetřit na předním příklopu lodi, který byl na rozdíl od zbytku plavidla vyloven z moře, avšak nenašla žádné důkazy, jež by cokoli podobného jako explozi alespoň naznačovaly.

Bemis však nadále pokračuje podle explozivní domněnky. Jak prozradil švédské tiskové agentuře TT, právě dnes chtějí potápěči vylovit kousek kovu z trupu a nechat jej analyzovat. Žádné další výlovy se však již podle Američana neplánují. Na otázku, na jaké novinky vlastně se svou expedici přišel, pak odpověděl vyhýbavě: „Dnes víme více, než jsme věděli před týdnem. Ačkoli jsme učinili nové objevy, chceme expedici nejdříve dokončit a až pak se pustit do diskusí.“

Estonia se potopila koncem září 1994 a při jejím ztroskotání zahynulo 852 osob. Švédsko, Finsko a Estonsko přijaly zákon, podle něhož je místo neštěstí pro občany těchto zemí nedotknutelným podmořským hrobem. Na Gregga Bemise coby občana Spojených států se však tento zákon nevztahuje, neboť USA jej zatím neratifikovaly. Proto mu švédská, finská ani estonská vláda nemohou v potápění zabránit, třebaže s jeho pokusem nesouhlasí; Estonia leží dodnes v mezinárodních vodách.

Vláda Švédska, tedy země, která při tragédii Estonie ztratila nejvíce lidských životů, Gregga Bemise a jeho kolegy ostře kritizovala za neetické chování. Německý filmařský tým na palubě Bemisovy lodi One Eagle odsoudila i za zjevně komerční cíle při natáčení filmového dokumentu.

Tomáš Sniegoň, čtk 28.8.2000

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.581.670 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.604 sec. • www.severskelisty.cz • 54.236.59.154
file v.20200222.013750 • web last uploaded 20200730.034911
2017:146 • 2018:97 • 2019:74 • 2020:34