Nízká účast voličů tradičně provází volby do Evropského parlamentu v Dánsku, Švédsku a Finsku.
KODAŇ – Podle květnového průzkumu veřejného mínění se dnes k volbám do Evropského parlamentu (EP) "určitě" chystá 50 procent Dánů. "Velmi pravděpodobně" přijde dalších 24 procent voličů. Mnozí z těch, kteří nakonec do volebních místností skutečně přijdou, budou však vlastně hlasovat proti unii. Budou totiž zřejmě volit jedno ze dvou uskupení, která se formují pouze před volbami do Evropského parlamentu a nešetří kritikou na adresu unie. Při minulých volbách v roce 1994 získala tato uskupení, Červnové hnutí a Lidové hnutí proti EU, celkem přes 25 procent hlasů. Největší naději na vítězství má nicméně nejsilnější opoziční uskupení – Liberální strana Venstre, která si před vládními sociálními demokraty udržuje náskok pěti procentních bodů.
STOCKHOLM – Největší obavy zažívali švédští politici v polovině května. Průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že volit své zástupce do Evropského parlamentu bude pouze třetina Švédů. Nyní se odhady účasti pohybují mezi 40 a 50 procenty. Hlavní souboj o křesla v Evropském parlamentu se tuto neděli odehraje mezi pravicovou opoziční stranou Moderata a vládními sociálními demokraty. Zatímco Moderata Evropskou unii jednoznačně podporuje, sociální demokraté jsou v přístupu k EU značně rozpolcení. Obě strany přitom v předvolebních průzkumech získávaly okolo 29 procent.
HELSINKY – Kromě Kosova Finy již teď zajímají prezidentské volby, které se budou konat začátkem roku 2000. Politická reprezentace země se zase připravuje na 1. červenec, kdy Finsko převezme předsednictví Evropské unie. Není tedy divu, že nezájem voličů o nedělní volby do EP zřejmě předčí i ta nejpesimistější očekávání. Podle předvolebních odhadů by se k volbám mohlo dostavit pouze něco málo přes 30 procent voličů. Premiér Paavo Lipponen nedávno kritizoval přístup médií. Lipponen se domnívá, že média ještě snižují zájem voličů o volby mimo jiné tím, že přinášejí jednostranně negativní obraz práce evropských poslanců.
Eva Pešoutová, LN, 10. června 1999
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552