znak SLSeverské listy

           

 

Požár na diskotéce v Göteborgu – bilance národní katastrofy – desítky mrtvých

Hořící dům Makedonského sdružení, foto AP
Hořící dům Makedonského sdružení
Po požáru, foto Reuters
Po požáru
Tryzna obětem, foto AP
Tryzna obětem
Matka jedné z obětí, foto AP
foto AP, REUTERS

Při požáru na diskotéce ve švédském městě Göteborgu přišlo v noci ze čtvrtka na pátek o život nejméně 65 lidí. Podle policejních informací byly všechny oběti ve věku mezi 13 a 17 lety. Ve čtyřech městských nemocnicích je v ošetřování dalších 190 zraněných, z nichž asi 10 je s velmi vážnými popáleninami na jednotkách intenzívní péče.

Mládež se účastnila svátku Halloweenu (Všech svatých) ve druhém patře cihlového domu. Sál velký 300 metrů čtverečních měl dva východy, jeden však byl zablokován ohněm. Ke zmatku také přispělo, že podle švédských bezpečnostních předpisů je povoleno, aby se dveře nouzového východu otevíraly dovnitř.

Za východ měly sloužit jediné obyčejné dveře a úzké schody. Mnozí účastníci diskotéky zpanikařili, rozbíjeli okna a vyskakovali na ulici. Někteří se vyšplhali na střechu třípatrového domu a skočili odtud. Podle detektiva Hanse Carlssona, který vede vyšetřování katastrofy, byla maximální schválená kapacita sálu 150 lidí.

Policie zatím příčinu požáru nezná. Ví se pouze, že v sále něco vybuchlo. Vedoucí záchranářského týmu Lennart Olin řekl v rozhlase, že příčinou katastrofy mohlo být žhářství. "Důležitou indicií je, že se oheň rozšířil nenormálně rychle, přímo explozívně." Nicméně komisař švédské soudní policie Hans Carlsson prohlásil, že neexistují žádné důkazy, že by byl požár založen úmyslně. Naopak se zdá, že oheň vznikl nešťastnou náhodou.

V sále, kde bylo mnoho mrtvých mladých lidí, téměř ještě dětí, se záchranářům naskytl hrůzný obraz. "Nepovažovali jsme za možné, že by se mohla ve Švédsku stát taková katastrofa," řekl otřesený Olin. "Normálně lidé při takových požárech ještě včas vyváznou. To, že tentokrát tomu tak nebylo, nasvědčuje žhářskému útoku." Připomněl také, že loni v dubnu hasiči zajistili sál proti požáru a povolili v něm taneční podniky.

Záchranářům se po příjezdu na místo katastrofy naskytl hrůzný pohled na desítky mrtvých těl uvnitř sálu. Vypadalo to jako v plynové komoře v Osvětimi, prohlásil šokovaný šéf záchranářů Olin v rozhlasovém vysílání. Podle jednoho ze svědků požár vznikl od reflektorů zavěšených u stropu. "Asi to začalo hořet na stropě a pak reflektory spadly na podlahu. Byl to chaos. Všichni se snažili dostat ven.

Lidi po sobě šlapali, aby se dostali ke dveřím. Jiní vyrazili okna a chtěli vyskočit ven," řekl patnáctiletý Jamal Fawz ve švédské soukromé televizi TV4. Jiný očitý svědek, který také vyvázl živý, líčil, jak se moderátor do mikrofonu dlouho naléhavě snažil přesvědčit mládež, aby opustila sál. "Nikdo mu nevěřil, že vypukl požár." Další mladí lidé tvrdili, že záchranáři jednali ve velkém zmatku. K převozu zraněných nasadila policie vedle všech sanitek v Göteborgu také taxíky, soukromá auta a autobusy.

Kolem domu Makedonského sdružení, kde se diskotéka konala, se po rozšíření zprávy o požáru shromáždil velký zástup lidí, mezi nimi také rodiče, jejichž děti byly na slavnosti.

Oběťmi požáru se stali vedle Švédů zejména mladí lidé z imigrantských kruhů. Původem byli zejména z Jižní Ameriky, Střední Ameriky, zemí bývalé Jugoslávie, Íránu, Iráku, Somálska a Etiopie, upřesnil policejní zdroj na tiskové konferenci. Uvedl rovněž, že 30 mrtvých už bylo identifikováno a v 11 případech se zpravit o neštěstí rodiny obětí. Nejvíce mladých lidí se při požáru udusilo nebo otrávilo jedovatými plyny.

Požár vypukl jen několik minut před půlnocí a prostory, v nichž se konala diskotéka, zasáhl ohromující rychlostí. "Je mi celý den do pláče," řekla sedmnáctiletá Alina Turk u vyhořelé budovy. Byla jsem zde tančit a oba mí přátelé zemřeli. "Nebyla jsem schopna spát," řekla. "Já jsem na živu a jak mám spát, když jsou mí přátelé mrtvi."

Do Göteborgu se také dostavil premiér Goran Person. Musel bojovat s pláčem, když navštívil místo neštěstí. V pátek večer se Persson zúčastnil oficiální zádušní mše za oběti požáru v göteborgské katedrále. Premiér rovněž v televizním vysílání vyjádřil účast všem pozůstalým, přičemž přirovnal požár k tragické havárii trajektu Estonia z roku 1994, při níž zahynulo 852 osob. Na smuteční mši premiér řekl: "Všechno vyhořelo, zůstala jen kostra budovy. Na zemi ležely stejné boty, jaké nosí naše děti. V té chvíli jsem teprve pochopil, co se vlastně stalo."

Hluboké dojetí nad ním vyjádřil prostřednictvím svého mluvčího i král Carl XVI.

V Göteborgu, přístavním městě na západním pobřeží Švédska, vlály prapory na státních budovách na půl žerdi a v kostelích se sloužily mše za zemřelé. Göteborský biskup Lars Eckerdal při mši za oběti neštěstí řekl, že pro takovou katastrofu, kdy přišlo tolik mladých lidí o život, mu scházejí slova.

Odvolána byla také všechna sobotní a nedělní filmová a divadelní představení a koncerty. Z rozhodnutí švédského fotbalového svazu byly také zrušeny všechny páteční ligové zápasy, sobotní a nedělní utkání pak budou zahájena minutou ticha a hráči budou mít na rukávě smuteční pásku.

ms podle LN, čtk, CNN, 31. října 1998

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.889 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.099 sec. • www.severskelisty.cz • 18.118.166.98
file v.20230419.185842 • web last uploaded 20231105.233934
2017:169 • 2018:111 • 2019:83 • 2020:40 • 2021:56 • 2022:43 • 2023:38 • 2024:9