Rosomák Marco, foto zoousti.cz
Samice Xala, foto zoousti.cz
Ústecká zoo získala nového samce rosomáka, téměř dvouletého Marka ze Švédska, informovala dnes ČTK mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová. Původní patnáctiletý druh sedmileté samice Xaly uhynul v červenci. V evropských zoologických zahradách žije 89 těchto severských lasicovitých šelem, za poslední rok se narodilo osm mláďat.
Samec dorazil v jedenáct hodin dopoledne přepravní bedně do Ústí v pátek ze Zoo Nordens Ark na jihozápadě Švédska, dopravce musel urazit více než 1100 kilometrů. „Marco obývá horní výběh rosomáků, ve spodním jej zvědavě a trochu vyplašeně pozoruje samice Xala, se kterou by měli společně vytvořit nový chovný pár,“ uvedla Vrabcová. Původní samec, patnáctiletý Hemminki uhynul letos na konci července.
„Zatím zůstanou obě zvířata od sebe oddělena a až podle situace budou oba výběhy propojeny. Není důvod situaci uspěchat, důležité je, aby si oba na sebe zvykli, zpočátku jen přes pletivo a později i na přímý kontakt,“ uvedla mluvčí. Celý proces může trvat i několik měsíců, protože rosomáci jsou v říji až na přelomu jara a léta.
Ústecké zoologické zahradě se podařilo na doporučení koordinátora Evropských chovných programů Celý pátek se chovatelé střídali v jeho pozorování, nejen kvůli narkotizaci, kterou před cestou prodělal, ale hlavně kvůli jeho sbližování s novým prostředím. Marco obývá horní výběh rosomáků, ve spodním jej zvědavě a trochu vyplašeně pozoruje samice Xala, se kterou by měli společně vytvořit nový chovný pár. Sedmiletá Xala osiřela letos na konci července, kdy její partner, patnáctiletý Hemminki, kvůli stáří a zdravotním problémům uhynul. Zatím zůstanou obě zvířata od sebe oddělena a až podle situace budou oba výběhy propojeny.
Není důvod celou situaci uspěchat, důležité je, aby si oba na sebe zvykli, zpočátku jen přes pletivo a později i na přímý kontakt. Marco je zatím ještě mladý, navíc k říji dochází u rosomáků až na přelomu jara a léta, takže se může stát, že po několik měsíců uvidí návštěvníci oba rosomáky jednotlivě.
Xala pochází ze ZOO Helsinky a do ústecké ZOO přišla jako roční v roce 2006, kdy byl pro rosomáky vybudován nový přírodní výběh. O rok později dorazil její partner, o mnoho starší samec Hemminki ze ZOO Athari, který však bohužel letos na konci července kvůli stáří a zdravotním problémům uhynul. Na doporučení koordinátora Evropských chovných programů (EEP) se podařilo získat nového samce poměrně brzy, protože v zoologických zahradách se příliš často nerozmnožují.
Rosomáky chová v Evropě 18 zoologických zahrad, celkem je chováno 89 zvířat. Za poslední rok se narodilo pouze osm nových mláďat ve dvou institucích – v ZOO Moskva a ZOO Duisburg (www.isis.org). V ústecké zoo tyto šelmy chovají od roku 2006, kdy se pro ně podařilo vybudovat nový přírodní výběh. Rosomáky chce chovat i děčínská zoologická zahrada. Má hotovou projektovou dokumentaci na nový výběh a čeká, zda získá dotaci 5,5 milionu korun z operačního programu pro životní prostředí. Rosomáky chová i Podkrušnohorský zoopark v Chomutově.
zdroje: mediafax, čtk, ZOO Ústí nad Labem, ČRo (Radio Praha), 30. října 2012
v Severských listech publikováno
Nový rosomák v Ústí nad Labem – 31. 10. 2012
Rosomák (Gulo gulo) – 10. 10. 2006
Václav Marek: Rosomák z Vraních hor – 17. 11. 2001
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552