Zleva: spolupracovnice Českého centra Tereza
Čáslavská,
velvyslanec Tomáš Husák, studentka Iva Šmejsová,
ředitel Českého centra Zdeněk Lyčka
foto archiv Českého centra
České centrum ve spolupráci s ambasádou a za finančního přispění Odboru komunikační strategie MZV ČR uspořádalo 9. října 2001 v prostorách Českého centra prezentaci projektu sedmi studentů švédštiny na Masarykově univerzitě (MU) v Brně s názvem Skandinávie 2001 – ombudsman a vyšší lidové školy. Projekt byl zahájen v období švédského předsed-nictví v EU a jeho účastníci získali grant Švédského institutu formou týdenního bezplatného pobytu na Billströmska högskolan u Göteborgu.
V sále Českého centra, kde byla zároveň vystavena fotografická dokumentace uvedeného projektu, se sešlo téměř 40 posluchačů. Velvyslanec ČR ve Švédsku Tomáš Husák přítomné nejprve seznámil se současným stavem jednání o přístupu ČR k EU z hlediska komunikační strategie.
V další části večera vystoupila účastnice projektu Skandinávie 2001 Iva Šmejsová z Brna. V první části svého vystoupení ve švédštině představila unikátní a v ČR zatím ojedinělý pokus srovnat fungování více než 200 let staré instituce, za jejíž kolébku je považována členská země EU Švédsko, s teprve několik měsíců existující českou obdobou. Na této části projektu je osobně zaangažován veřejný ochránce práv JUDr. Otakar Motejl, s nímž studenti MU úzce spolupracují.
Ve druhé části svého vystoupení se Iva Šmejsová zaměřila na problematiku alternativního vzdělávání dospělých, přeškolování nezaměstnaných apod. ve Švédsku, tj. systém vyšších lidových škol (švédsky folkhögskolan). Smyslem této části projektu je zjistit, jak se s problémem dalšího vzdělávání vyrovnává jedna z členských zemí EU, a případně se ze severského modelu poučit.
Ředitel Českého centra Zdeněk Lyčka závěrem shrnul přínos projektu pro další rozvíjení vzájemných kontaktů mezi Švédskem a ČR s ohledem na blížící se vstup ČR do EU.
Hlavním smyslem prezentace projektu včetně fotografické dokumentace bylo navázat na dynamický rozvoj česko-švédských vztahů na všech úrovních z období švédského předsednictví v EU. Tento těžce vydobytý zájem o ČR je třeba neustále doplňovat novými podněty, mezi něž uvedená akce bezesporu patří.
Zdeněk Lyčka, 28. listopadu 2001
v Severských listech publikováno
Studentský projekt Skandinávie 2001 se prezentoval ve Skandinávii – 28. 11. 2001
Tjörn ? stará oblast s kulturními tradicemi – 17. 11. 2001
Studenti z Brna dobyli Švédsko – 17. 9. 2001
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552