Vytoužený příchod jara oslavil finský smyčcový orchestr Ensemble Capriccioso 4. dubna 2001 koncertem v Raisově sále Národního domu v Praze na Vinohradech.
Poměrně mladý smyčcový orchestr z univerzitního města Jyväskylä, který založil v roce 1994 cellista Olli Varonen, má již v krátké době za sebou četné koncerty nejen ve Finsku, ale i v Maďarsku, kde se zúčastnil hudebního festivalu v Sopronu, v Petrohradě na Finsko-ruském festivalu a dále koncertoval v Singapuru, Budapešti a Paříži. Nyní tento počet koncertních vystoupení obohatila i Praha.
Obvyklý program smyčcového orchestru Ensemble Capriccioso zahrnuje velké a známé skladatele jako jsou J. S. Bach, W. A. Mozart, J. Haydn a J. Sibelius – a tak tomu bylo i v Praze. Byla provedena díla Mozarta, Vivaldiho, Sibelia a méně známých skladatelů Harri Wessmana a E. Rautavaary. V mistrovském podání sólistů, rakouského prof. Adalberta Skocice a finského violoncellisty Alli Varonena, zazněl Koncert pro dvě cella a orchestr od A. Vivaldiho a Preludium a menuet pro dvě cella a orchestr od Harri Wessmana. Hravostí zaujala i orchestrální skladba Pelimannit (Muzikanti) od finského skladatele E. Rautavaary. Sibeliovým Impromptu ukončili finští koncertní umělci tento velmi zdařilý jarní koncert v Praze.
Hana Kučerová, 8. dubna 2001
lli Varonen (1965), motor souboru Ensemble Capriccioso, získal diplom v oboru hry na cello na Sibeliově akademii. V letech 1984-88 pokračoval ve studiích na Litztově akademii v Budapešti a graudoval s nejlepším ohodnocením. Před tím, než se stal lektorem ve městě Jyväskylä, byl Olli Varonen cellistou v Helsinském městském orchestru. Olli Varonen koncertoval v Estonsku, Dánsku, Francii, USA a Singapuru. Jeho představení byla natáčena pro rádiový zvukový archiv ve Finsku a Maďarsku. Natočil tři CD.
Prof. Adalbert Skocic (1939), rakouský cellista, se narodil v rodině hudebníka. Po maturitě na Vídeňské hudební akademii Adalbert Skocic pokračoval ve studiu Enrica Mainarda a Andreho Navarry. V roce 1961 Skocic získal cenu v mezinárodní soutěži v Zenevě a v r. 1963 se stal cellistou Vídeňských filharmoniků. Od r. 1980 se prof. Adalbert Skocic věnuje sólové dráze a své třídě při výuce na cello na Vídeňské konzervatoři. Prof. Skocic koncertoval na celém světě a provedl na 30 nahrávek.
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552