Letos jako každoročně se konal světoznámý hudební festival v Roskilde. Tato dobře zorganizovaná a ve světě respektovaná hudební událost byla inspirována počátkem 70. let setkáním mladých hudebníků v Newportu, na ostrově Wight ve Woodstocku a v Thy.
V Dánsku se podobné festivaly již konaly v Randers, Nyborgu, Hillerod a v srpnu roku 1971 také v Roskilde pod názvem Sound Festival. Tehdy tam vystoupilo asi 20 skupin a denně se ho zúčastnilo asi 10 tisíc lidí. Nepříliš dobře organizovaný festival tehdy nabízel ode všeho trochu – folk, rock, pop musik i jazz.
V roce 1972 dostala tato akce pevnější vedení. Městská rada požádala Roskildskou charitativní společnost a společnost Kaunos A/S, aby se ujala organizování druhého ročníku hudebního festivalu. Tehdy na festivalu nazvaném Festival fantazie vystoupilo 25 skupin a během tří dní jej navštívilo na 50 tisíc lidí.
V průběhu dalších let se zdokonalovala organizace i profil dnes světově uznávaného hudebního festivalu. Zdokonalovala se i technika a vybavení. V roce 1978 byla zakoupena scéna Oranžový baldachýn od firmy vlastněné Rolling Stones. Ta je dnes i v logu festivalu. V 70. letech se festival stále více zaměřoval na současnou rytmickou hudbu vyjadřující kulturu mladé generace a postupně dosáhl pozice, kterou lze nazvat mladé talenty dneška a zítřka. Současně se zvyšovala i profesionální úroveň festivalu.
V roce 1994 bylo za nehudební téma festivalu vyhlášeno Okouzlující Sever (Forunderlige Norden) a festival byl za přispění Severské rady ministrů NCM označen jako Severský kulturní festival 1994. Tehdy navštívilo festival rekordních 90 tisíc platících diváků denně. Aby se udržela dosažená vysoká úroveň a renomé festivalu došlo v 90. letech k omezení vydávaných vstupenek.
Hudební festival v Roskilde je každoročně pořádán a uznáván jako atraktivní hudební mezinárodní setkání mladých hudebníků a mládeže. Všeobecně platí, že festival v Roskilde není a nikdy nebyl strojem na peníze a nesloužil k dosažení zisku jedinců nebo společností.
Vedení festivalu přílišnou komercializaci dokonce brzdí s ohledem na udržení a zvyšování umělecké úrovně. Řídí se zásadou, že prvotřídní hudební zážitek pro 60 tisíc posluchačů je víc než povrchní zábava pro dvojnásobek.
Pavel Dobrovský, 20. července 2000
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552