Stát by měl i v příštích pěti letech pomáhat českým krajanům. Počítá s tím Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, o kterém bude ve středu jednat vláda. Krajanům má přinést například peníze na jazykové pobyty v České republice, učitelé češtiny budou naopak vysíláni do jejich komunit. Program má podpořit i opravu a údržbu krajanských škol a spolkových domů.
V současnosti působí v cizině 12 učitelů českého jazyka. Tři lektoři jsou u krajanských komunit v Rumunsku, po dvou na Ukrajině, v Argentině a Chorvatsku a po jednom v Německu, Rusku a Srbsku a Černé Hoře. Ministerstva zahraničí a školství chtějí vyslat jednoho učitele i k českým usedlíkům v oblasti Sao Paula v Brazílii.
Pomoci udržet znalost češtiny a vazbu k České republice by krajanům mělo i studium na českých vysokých školách. Materiál počítá se zřízením patnácti dvousemestrálních a šedesáti čtyřtýdenních stipendijních míst ročně. Na dvoutýdenní kurzy metodiky výuky českého jazyka bude mít nárok 20 krajanů, kteří se předávání znalosti mateřštiny věnují i ve své nové vlasti. „Často neuspokojivá situace lektora češtiny v zemi působnosti odrazuje zkušené odborníky s delší praxí ve výuce češtiny pro cizince,“ píše se v předkládací zprávě k materiálu. Stát by proto měl v roce 2006 na jejich podporu vynaložit 17 milionů korun. Peníze budou věnovány i na jednorázové zásilky učebních materiálů zahraničním institucím, kde český jazyk vyučují místní bohemisté.
Mezi roky 2001 a 2005 stát na aktivity krajanů vynaložil zhruba 160 milionů korun. Třetina peněz byla použita na opravy krajanských škol a kulturních zařízení, další dvě pak na vzdělávací programy a kulturní projekty. Rozpočet do roku 2010 chce ministerstvo školství zveřejnit až po schválení programu.
Krajanská komunita je nejpočetnější v USA, kde se k českému původu v roce 1990 hlásilo 1,3 milionu lidí. Následuje Slovensko, Kanada, Chorvatsko a Austrálie s desítkami tisíc českých usedlíků. V případě oprav a údržby krajanských škol a kulturních zařízení je však pomoc podle ministerstva zahraničí orientována především na komunity v hospodářsky slabších zemích, konkrétně zemích balkánského regionu a Ukrajiny.
ČRo (Radio Praha), 13. prosince 2005
v Severských listech publikováno
Krajané dostanou příští rok 56 milionů – 31. 5. 2006
Stát zřejmě bude i nadále podporovat krajany v zahraničí – 13. 12. 2005
Ministerstvo zahraničí ČR pro krajany – 3. 8. 2005
Českým a slovenským krajanům slouží internetové noviny – 2. 10. 2001
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552