znak SLSeverské listy

           

 

Filmová přehlídka SCANDI 2018

Filmová přehlídka SCANDI 2018
Praha 1. až 4. února 2018 (a další města)

http://scandi.filmeurope.eu

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupila do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabízí divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájí autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona.
Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února 2018. Ve stejný termín probíhá přehlídka i v dalších osmnácti městech ČR.

Scandi premiéry: Zaostřeno na Dánsko


Tak pravil Bůh, dánský film 2017
režie Henrik Ruben Genz

Den před oficiálním startem proběhne warm – up Scandi v kině Atlas, který uvede perverzní a vyšinutou tragikomedií Tak pravil Bůh. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze (Ukrutně šťastni) zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Film o pokřivené lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu.

V čistokrevném revenge thrilleru Darkland se úspěšný kardiochirurg Zaid vydává na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně.


Potvora, dánský film 2017, režie Christian Tafdrup

Třetí dánskou novinkou je komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse a suverénní Marie. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého.

Noer / Lindholm: Nový design reality

Elitní dánští režiséři Michael Noer a Tobias Lindholm sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat. Ačkoliv debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R, vydali se posléze jinými směry. Zaujetí „novým designem reality” je přesto spojuje. Na festivalu Scandi bude vůbec poprvé možné vidět všechny jejich filmy pohromadě.

Stuchlý & Schmarc uvádějí: Bergman 100


Persona, švédský film 1966, režie Ingmar Bergmann

Projekt Bergman 100 vzniká jako spolupráce několika různých institucí, které spojuje zájem o dílo a odkaz jednoho z nejvýznamnějších filmařů všech dob  –  švédského režiséra Ingmara Bergmana. Cílem projektu je najít společné zastřešení pro odlišně pojaté akce, které se rozhodly uctít významné výročí. Vedle divadelních inscenací, přednášek a výstav to budou i filmové projekce. Výběr pěti snímků švédského mistra ozdobí letošní Scandi. „Hry (jakkoli kruté), sny (jakkoli tíživé) a vzpomínky (šťastné stejně jako ty tragické) stojí v epicentru pěti filmů, které jsme z mistrovy bohaté filmografie vybrali jako ty subjektivně nejdůležitější. Nešlo nám o popularitu, ale o jejich nadčasovost,” prozradil k selekci dramaturg Scandi Aleš Stuchlý.

Best of Scandi


Sámská krev, švédsko/norsko/dánský film 2016,
režie Armanda Kernell

Na Scandi se tradičně představí výběr divácky oblíbených severských filmů. V letošní selekci nechybí vítězný film Cannes 2018, držitel šesti Evropských „Oscarů” a kandidát na Zlatý glóbus, švédský snímek Čtverec. Dále se představí norská komedie Bezva chlap, Axelssonův akční thriller Okamžik zkratu, působivý dramatický debut Sámská krev Amandy Kernell, který získal prestižní LUX Prize za rok 2017. Posledním je komediální drama Téměř chlap, které zvítězilo na festivalu v Karlových Varech a získalo zde i ocenění pro nejlepšího herce.

Scandi Family


Doktor Proktor a vana času, švédský film 2015
režie Arild Fröhlich

Severská odpoledne budou patřit filmům pro děti i rodiče. Autor kultovních thrillerů Jo Nesbø má i jiné záliby. Pro děti i (ne)dospělé stvořil postavu bláznivého Doktora Proktora, se kterou diváci mohou prožít hned dvě ztřeštěná dobrodružství. Mimo oblíbeného Dokrora Proktora a prdícího prášku se poprvé objeví nejnovější příběh vynálezce Doktor Proktor a vana času. Pro rodinné odpoledne je připraven dobrodružný film Poslední král.

Filmy budou dostupné online

Filmy z festivalu Scandi budou dostupné v O2 Videotéce i v Alza Media (T – VOD) a také v T – Mobile Videotéce i Skylink Live TV (S – VOD).
Organizátorem přehlídky je distribuční společnost Film Europe Media Company.

Místa konání

Praha  –  Světozor, Atlas, Evald
Brno  –  Kino Art
Frýdek – Místek  –  Nová scéna Vlast
Havířov  –  Kino Centrum
Hradec Králové  –  Bio Central
Jablonec  –  Kino Junior
Jihlava  –  Kino Dukla
Karlovy Vary  –  Kino Čas
Kolín  –  Kino 99
Krnov  –  Kino 70
Litoměřice – Kino Máj
Mariánské Lázně  –  Kino Slávia
Napajedla  –  Kino Napajedla
Olomouc  –  Kino Metropol
Plzeň  –  Moving Station
Prostějov  –  Kino Metro 70
Uherské Hradiště  –  Kino Hvězda
Veselí nad Moravou  –  Kino Morava
Zlín  –  Golden Apple Cinema

Severské listy jsou mediálním partnerem festivalu Scandi

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.942.674 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.102 sec. • www.severskelisty.cz • 44.221.66.130
file v.20230419.185026 • web last uploaded 20231105.233934
2018:468 • 2019:369 • 2020:257 • 2021:137 • 2022:57 • 2023:29 • 2024:22