znak SLSeverské listy

           

 

Filmová přehlídka SCANDI 2017

19. až 22. ledna 2017 – Praha
26. až 31. ledna 2017 – další města ČR
25. až 29. ledna 2017 – Slovensko

Přehlídka Scandi představí současné severské filmy v deseti českých městech

Třetí ročník přehlídky Scandi představí současné severské filmy, nové tituly i tvůrce v deseti českých městech i na Slovensku. Bude tu skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech těchto žánrů se objeví v kinech deseti českých měst od 19. ledna 2017.

Jelikož současné severské filmy budí stále více diváckého zájmu, rozšířilo se Scandi do deseti českých měst. Přehlídka odstartuje 19. – 22. ledna 2017 v pražských kinech Lucerna, Atlas a Evald, a bude dále pokračovat v termínech od 26. – 31. ledna 2017 ve městech Brno, Ostrava, Zlín, Havířov, Plzeň, Litoměřice, Mariánské Lázně, Uherské Hradiště a Veselí nad Moravou. Program jednotlivých měst najdete na scandi.filmeurope.eu.

„Scandi 2017 si klade za cíl oslavit bohatost, univerzálnost a životaschopnost severských kinematografií. Narozdíl od našich dalších festivalových aktivit je výrazněji divácky vstřícná, klade tedy důraz především na žánrové snímky,” říká dramaturg Scandi Vít Schmarc.

Scandi představí nové snímky, ty, které doposud nebylo možné vidět na plátnech kin, ale i starší tvorbu.

Velmi očekávaný je film Sámská krev věnující se temné části švédské koloniální historie. Čeští diváci budou moci snímek shlédnout jako jedni z prvních na světě.

Neméně poutavý je i film Pyroman norského režiséra Erika Skjoldbjærga, který proslul především jako autor psychologického thrilleru Insomnie i jako spoluautor seriálu Okupace, právě uváděného Českou televizí.

Žánrová sekce věnovaná severskému thrilleru pětici různorodých snímků: Boj sněžného pluhu s mafií, Druhá šance, Idealista, Únos a V hlubinách.


finský film Mrzout

Dále budou promítány i evergreeny předchozích ročníků: Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, svérázná finská komedie Mrzout, zemitý islandský povídkový film O koních a lidech, hvězdně obsazené a řádně zvrhlé podobenství O kuřatech a lidech a mistrovskou analýzu manželské krize Vyšší moc.

Festivalové filmy můžete nalézt i v O2 Videotéce. Ta umožňuje nejen majitelům O2 TV, ale i filmovým fanouškům, kteří nejsou zákazníky O2, aby se podívali na více než dvě desítky severských snímků z pohodlí domova. „Filmoví nadšenci si mohou skandinávské filmy zapůjčit online, a to za 45 korun v případě starších snímků a 55 korun u premiér,“ vysvětluje Viera Kasalová z O2. Zapůjčený film je vždy k dispozici po dobu 48 hodin a počet přehrání přitom není omezen. Podrobnosti na www.o2tv.cz.

Organizátorem přehlídky je opět distribuční společnost Film Europe, která pořádá i festival Be2Can, úspěšnou přehlídku nejlepších filmů z významných festivalů Berlinále, Benátky a Cannes, a Weird Europe, přehlídku bizarních artových filmů z celé Evropy.

Sámská krev


švédsko/norsko/dánský film Sámská krev

Švédsko, Norsko, Dánsko, 2016

Scénář, režie: Amanda Kernell
Kamera: Sophia Olsson, Petrus Sjövik
Hudba: Kristian Eidnes Andersen
Producenti: Lars G. Lindström
Kostýmy: Viktoria Mattila
Hrají: Lene Cecilia Sparrok, Mia Sparrok, Maj Doris Rimpi, Julius Fleischanderl, Olle Sarri, Hanna Alström, Malin Crépin, Andreas Kundler, Anders Berg, Katarina Blind, Beata Cavallin, Ylva Gustafsson, Tom Kappfjell, Anna Sofie Bull Kuhmunen, Tove Skeidsvoll, Anne Biret Somby, Lillie Sparrok, Hans-Ola Stenlund, Jonar Thomasson

Čtrnáctiletá Elle Marja je sámská dívka, která se věnuje chovu sobů. Vystavena rasismu éry třicátých let minulého století a ponižujícím vyšetřením na své internátní škole, začne snít o novém životě. K jeho dosažení je ale nutné stát se někým jiným a zpřetrhat všechny svazky s rodinou i svou rodnou kulturou. Strhující debut Amandy Kernell nahlíží „přírodní“ etnikum Sámů zevnitř a umožňuje divákovi zakusit temnou část švédské koloniální historie bezmála fyzickým způsobem.

Pyroman


norský film Pyroman

Norský film, 2016
Režie: Erik Skjoldbjærg
Předloha: Gaute Heivoll (kniha)
Scénář: Bjørn Olaf Johannessen
Kamera: Gösta Reiland
Hudba: Maja Ratkje, Gaute Tønder
Střih: Sverrir Kristjánsson
Hrají: Agnes Kittelsen, Henrik Rafaelsen, Trond Nilssen, Liv Bernhoft Osa, Oddgeir Thune
Producenti: Aage Aaberge, Edward A. Dreyer

Rok 1978. Kolem vesnice na jihu Norska začínají hořet lesy i opuštěné stavby. Devatenáctiletý syn náčelníka hasičů Dag se marně snaží zapadnout do komunity i do pracovního kolektivu. Toulá se po lesích s kanystrem benzínu a sirkami. Požár je pro něj jedinou událostí, kdy se cítí sebejistý. Drobné ohně na mýtinách záhy nestačí. Osamělého teenagera začnou lákat obydlená stavení. Mistr severského thrilleru Erik Skjoldbjærg přichází s mrazivým portrétem pyromana inspirovaným skutečnými událostmi.

Severské listy jsou mediálním partnerem festivalu Scandi

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.940.813 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.144 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.83.14
file v.20230419.185026 • web last uploaded 20231105.233934
2017:390 • 2018:219 • 2019:183 • 2020:70 • 2021:105 • 2022:47 • 2023:31 • 2024:20