Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Letní filmová škola Uherské Hradiště představí finské filmy
letos od 24. července do 1. srpna 2015

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos nabídne méně známé finské filmy i téma druhé světové války. Největší nesoutěžní filmový festival v Česku se soustředí také na tvorbu režiséra a scénáristy Pavla Juráčka, představitele české nové vlny 60. let, a na méně známé snímky s hercem Rudolfem Hrušínským. Letošní 41. ročník se uskuteční od 24. července do 1. srpna 2015.

Finský film

Vedle známých a zavedených skandinávských kinematografií (Švédsko, Dánsko) může Finsko pro českého diváka představovat naprosto neznámé teritorium.

Finský film není totiž jen Aki Kaurismäki, a proto je cílem Fokusu na letošní Letní filmové škole představit fascinující vývoj finské kinematografie, její rozmanitost a větší než malé množství skrytých pokladů. V programu se tak objeví finské němé filmy, finské odpovědi na tradiční hollywoodské žánry (melodrama, muzikál, sci-fi), retrospektiva režisérské ikony Mikko Niskanena, filmy mapující Finsko ve válce, současná tvorba a samozřejmě hosté. Jedinečné projekce, maximální míra objevnosti a úvody legendárního Olafa Möllera – takový bude letošní finský Fokus.

Hosté LFŠ – Mika Kaurismäki


Mika Kaurismäki, foto archiv LFŠ

Aki Kaurismäki uhranul LFŠ 2011, jeho bratrovi se to jistě povede o čtyři roky později. Letos to bude ikonický host pro sekci Fokus.

Aki Kaurismäki je živoucí legendou finské kinematografie, jejíž současnou podobu pomáhal definovat. Na rozdíl od žánrově i motivicky homogenní filmografie jeho bratra jsou filmy Miky Kaurismäkiho rozkročené mezi různými žánry, styly a zeměmi. Zatímco v počátcích své kariéry svými snímky jako Lhář či Vyvrhelové definoval Mika Kaurismäki novodobý finský film, v jejím dalším průběhu se přesunul do Brazílie, kde se věnoval hlavně dokumentům (Rytmy Brazílie). Letní filmová škola představí v rámci retrospektivy především Kaurismäkiho tragikomické finské snímky z 80. let minulého století plné smutných hrdinů, bizarních situací a černého humoru.

Letní filmová škola


foto archiv LFŠ

Letní filmová škola byla od počátku vnímána jako netradiční typ festivalu, jehož páteř netvoří soutěžní sekce a červené koberce, jako je tomu na jiných festivalech. Rozmanité tendence, programové směřování a ambice vedly k jasnému důrazu na konkrétní téma, které dominovalo jednotlivým ročníkům. Vývoj LFŠ od roku 2008 směřuje k jasnějšímu rozdělení programu, zdůraznění linií a motivací výběru cyklů a filmů.

„Letní filmovou školu každoročně vítám v našem městě s velkým osobním potěšením. Pro množství lidí jsou to velmi šťastné dny, zasvěcené nejen samotnému filmu, ale i doprovodným akcím, seminářům, výstavám, hudbě, divadlu. V podstatě unikátní atmosféru, jakou město při festivalu žije, by nám možná mohla závidět mnohá významná filmová festivalová centra. Publikum se mísí se samotnými tvůrci, diskutuje se stejně živě v kinosálech, jako na trávníku v parku, mezi lidmi potkáváte filmové legendy, město filmem žije a dýchá. Na přehlídku tohoto druhu jsme pyšní. Město Uherské Hradiště je jedním z hlavních partnerů Letní filmové školy. Festivalu přispíváme finančně, ale zároveň poskytujeme podporu formou rozsáhlého zázemí a servisu,“ popisuje starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Michael Stanovský, 15. května 2015

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.525.334 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.374 sec. • www.severskelisty.cz • 3.227.2.246
file v.20190115.000355 • web last uploaded 20200113.044503
2017:228 • 2018:158 • 2019:403 • 2020:14