foto archiv
Polský snímek Co se stalo na ostrově Pam (Co się wydarzylo na wyspie Pam) režisérky Elizy Kubarské v neděli 28. srpna 2011 získal hlavní cenu 28. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují na Náchodsku.
Půlhodinový snímek pojednává o dramatické výpravě dvou alpinistů na nejvyšší přímořský útes na světě v Grónsku. ČTK to řekla Jitka Poláková z vedení festivalu.
Porotci letos nejlepší snímek vybrali ze 40 filmů od tvůrců ze 12 zemí. Nejvíce filmů v soutěži, po osmi, měly Česko a Slovensko. Průměrná délka soutěžících filmů byla 25 minut.
Na čtyřdenní festival letos zavítalo několik tisíc lidí. Cenu za nejlepší horolezecký film letos dostal francouzský snímek Jiná tvář Ganeshe režisérů Vladimira Celliera a Juliena Nadirase. Pojednává o horolezectví v jedné části Indie. Nejlepším dokumentem porotci vyhlásili australský snímek Po stopách Čingischána: v kůži vlka, který natočil Tim Cope. Film je o dramatické cestě z Mongolska do Maďarska.
Dvojice polských alpinistů, Eliza Kubarska a David Kaszlikowski, se vydali na osamělou pouť fjordy a skalami východního Grónska a jejich cílem bylo zdolat nejvyšší útes na světě – Quaqarssuasimu. Na svislou stěnu útesu se mohou dostat jen ze člunu.
Navzdory tomu, že jejich tým čítá pouze dva členy, rozhodnou se pro riskantní plavbu na kajacích. Před nástupem do akce se utábořili na liduprázdném ostrůvku Pam a odtud na vratkých kajakách vyrazili za svým cílem. Přichází bouře, voda je ledová, klesá na bod mrazu a převrhnutí by znamenalo podchlazení a smrt během několika minut. Opuštěný ostrov Pam se stává jejich základnou…
Tento film podává trochu jiný příběh. Dva lidé se spoléhají jen sami na sebe a divákovi se tak naskýtá vzrušující pohled do jejich světa, kde vládne vášeň a podivná, zcela jedinečná láska.
Polský film ale není pouhým dokumentem oslavujícím výkon obou odvážlivců, kteří jako první Poláci dosáhli vrcholu Quaqarssuasimy, ale nezakrývá ani jejich vzájemné, často značně komplikované, vztahy. Nádherné obrázky okolní divoké přírody, trocha situačního humoru pro odlehčení situace i vysilující boj s nebezpečím, to je jen část zajímavostí, čekající tu na diváky…
ms, 28. srpna 2011
zdroje: fdb.cz, dokweb.net, ČRo (Radio Praha),
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552