znak SLSeverské listy

           

 

Předního teroristu doběhl dánský agent


Anwar al-Awlakí, foto AFP

Dánský zločinec dostal od americké CIA nabídku čtvrt milionu dolarů za pomoc při dopadení jednoho z nejhledanějším mužů Al-Káidy. Jeho úkol byl "jednoduchý": musel teroristovi najít manželku

Příběh jako z akčního thrilleru na svých webových stránkách podrobně popisuje CNN.

Islámský konvertita Dán Morten Storm si zjevně získal důvěru šéfa jemenské odnože Al-Káidy Anwara Awlakího během pobytu v Jemenu v roce 2006. „Zeptal se mě, jestli na Západě neznám nějakou ženu, která by si ho vzala. Myslím, že mu chyběl někdo se západním pohledem na svět (Awlakí se narodil ve Spojených státech – pozn. LN),“ řekl později Storm dánským novinářům.

Awlakí měl tehdy přitom už dvě ženy v jemenské metropoli Saná. Chtěl prý ale další, ze Západu, která konvertovala k islámu a která by byla ochotná dělat mu společnost i v úkrytech v odlehlých kmenových oblastech.

Sledovací zařízení jí podstrčil do kufru

Storm zkontaktoval 33letou blondýnu Aminah, která pomáhala mladým postiženým lidem v Záhřebu, nedávno konvertovala k islámu a na Facebooku se stala Awlakího fanynkou. Po výměně několika vzkazů se Stormem prostřednictvím sociální sítě přistoupila na to, že se za Awlakího provdá.

Dán mezitím oznámil dánské rozvědce PET, že je v kontaktu se ženou ochotnou si Awlakího vzít. PET se spojila s americkou CIA a ta Storma požádala, aby ji dovedl k jednomu z nejhledanějších mužů. Toho měl dosáhnout tak, že do zavazadla mladé Chorvatky umístí miniaturní sledovací zařízení. Za splnění plánu mu CIA nabídla 250 tisíc dolarů (zhruba 4,8 milionu korun).

Storm se pak podle instrukcí s Aminah sešel a před jejím odletem z Vídně do Jemenu jí do kufru podstrčil lokalizátor. Plán ale napoprvé ztroskotal. V Saná budoucí teroristovu ženu vyzvedl kurýr a z bezpečnostních důvodů jí nařídil, aby zavazadla nechala v jemenské metropoli. Krátce na to, se Aminah za Awlakího provdala a Stormovi za dojednaný sňatek přišla děkovná zpráva. „Předčila má nejlepší očekávání“, zhodnotil novomanželku Awlakí.

V roce 2011 v létě se Storm do Jemenu vrátil, údajně opět s rozkazy tajné služby. S Awlakím si vyměnili několik zpráv, v jedné z nich ho šéf islamistů žádal, aby jeho nové manželce po kurýrovi poslal nějaké věci ze Saná.

V září 2012 jednoho z nejhledanějším mužů Al-Káidy zabil nálet amerického bezpilotního letoun. Dánský agent trvá na tom, že Američany k teroristovi dovedlo jeho sledovací zařízení, které umístil na kurýra.

O rozvědce neměla tušení

Po Awlakího smrti zůstala Aminah nějakou dobu v kontaktu se Stormem, aniž tušila, že pracuje pro západní rozvědky. Před několika měsíci prozradila, že pracuje pro internetový magazín Al-Káidy na Arabském poloostrově. Netajila se také tím, že se chtěla podílet na teroristickém útoku. Dnes je její místo pobytu neznámé. Po několika výhrůžkách smrtí ze strany radikálních islamistů se podle CNN skrývá také Morten Storm.

CIA ani dánská zpravodajská agentura PET zatím Stormův příběh nekomentovaly. Jeho důkazy, které poskytl dánským novinářům, ale zahrnují videonahrávky, které si vyměnili Awlakí se svou budoucí nevěstou a fotografii aktovky s 250 tisíci dolary, které údajně obdržel od CIA.

jv, Lidovky.cz, CNN, 15. – 17. října 2012

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.907.432 • onln: 11 • robot ostatni • php: 0.077 sec. • www.severskelisty.cz • 3.238.180.174
file v.20230419.185020 • web last uploaded 20231105.233934
2017:230 • 2018:150 • 2019:113 • 2020:56 • 2021:73 • 2022:42 • 2023:39