V létě nad Finskem slunce téměř nezapadá. Podobně neustává sobotní hlučná zábava před populárním barem uprostřed přístavního města Kotka poblíž ruských hranic. „Pivo a hlavně vodka, to je módní pití,“ hlásí barman na otázku, co dnes mezi mladými Finy letí. A právě o vodku se dnes v Evropské unii vede nelítostný boj.
Finové spolu s dalšími jejími severskými výrobci totiž požadují pro svůj produkt podobný status, jako má třeba rum, který musí být vyroben z cukrové třtiny.
Podle Finů, ale i Švédů nebo například Poláků či by „pravá“ vodka měla být pálena jen z obilí či brambor. „Jen naše finská vodka chutná správně, to, co vyrábějí jinde, jsou náhražky, které nejsou hodny názvu vodka,“ vysvětluje třicetiletý Matti a svá slova zapíjí načervenalým drinkem. Jde o populární mix vodky a brusinkového džusu.
Severská tažení ale stojí tváří v tvář silné opozici zejména ve Francii, Nizozemsku či Rakousku. Tyto země prosazují podstatně volnější definici alkoholického nápoje. To znamená, aby vodka byla vodkou, i když pochází z hroznového vína, řepy či citrusových plodů. České a slovenské lihovary ji například vyrábějí i z melasy či cukrové řepy.
„Země, které si dnes přivlastňují patent na jedinou a pravou vodku, ji mnohdy začaly vyrábět až v sedmdesátých letech,“ argumentuje Chris Scott-Wilson, který v Bruselu lobbuje za organizaci Vodka Alliance of Europe, prosazující volnější výklad. Podle něho například britský Smirnoff pochází z roku 1952, tedy z doby dlouho před tím, než Finsko uvedlo na trh Finlandii.
Polský konzervativní poslanec Evropského parlamentu Bugoslaw Sonik s tímto výkladem zásadně nesouhlasí: „Vodka je polská, její historie jde až do patnáctého století, nefalšujme dějiny.“ I ve Finsku má vodka velmi dlouhou tradici, rozhodně delší než likérka Finlandia.
Ve skutečnosti není „boj o pravou vodku“ nic jiného, zápas o nadvládu nad trhem s alkoholem. Jen obchody s vodkou mají objem před devět a půl miliardy eur ročně. Návštěvníky baru v Kotce ale třenice lihovarnické lobby s postupující nocí příliš nevzrušovaly. Řadě z nich bylo v tu dobu zcela jedno, jaký alkohol ve sklenici měli.
ms, podle mfD, 9. srpna 2006
v Severských listech publikováno
ABSOLUT chce inspirovat studenty – 8. 3. 2008
Výrobce Absolut vodky je na prodej – 1. 1. 2008
Midnight Sun v Praze – 10. 6. 2007
Jak Finové bojují za pravou vodku – 9. 8. 2006
Vodku bude možné dál pálit i z hroznů nebo třtiny – 12. 3. 2005
Vodka Absolut zrudla – 21. 1. 2005
Absolut Šípek – 19. 4. 2002
Finská vodka – 5. 4. 2001
Sauna, smůla a vodka z Finska – 1. 12. 1999
Výrobce Absolut Vodky v ČR – 11. 9. 1999
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552