Asi 4 kilometry pěšky od Mývatnu, mezi nádhernými bizarními lávovými
útvary a útvarky, je jeskyne Grjótagjá. Dělí se na dvě menší části, jedné se
ríká
dámská a druhé pánská sekce. Ještě nedávno sem jezdili turisti
a zbohatlíci dělat mejdany a chlastat ledové šampaňské v horké
vodě. Nicméně teplota vody
v poslední době (díky zemětřesení)
stoupla až na 50 ºC, takže tam sotva tak strčíte nožku,
aby
nesmrděla, až vyrazíte zpět k civilizaci.
foto Michael Stanovský
Typickým jevem na Islandu jsou sopky. Je jich celkem 140, třicet z nich je ještě aktivních. Nemyslete si ovšem, že při pohledu do kráteru aktivní sopky uvidíte bublající žhavou lávu. Pouze to znamená, že není známo dne ani hodiny, kdy se sopka probudí k životu a začnou běsnit živly. Většinou sopka vyvrhne spoustu sopečného popela který může zlikvidovat i celá městečka, roztají ledovce, vytvoří se blátivé řeky a výrony žhavé lávy stvoří čtvereční kilometry neprůchodných bizarních útvarů.
6 km dlouhý a 3 km široký ostrov Heimæy, ležící nedaleko jižního pobřeží Islandu, se v roce 1973 stal dějištěm dramatické záchranné akce, když došlo k výbuchu sopky Eldfell. Většina domů tehdy zůstala pohřbena pod metrovou vrstvou sopečného popela. Na podzim roku 1996 se probudila k životu sopka pod největším islandským ledovcem Vatnajökull. Řadu dní působila na mohutnou vrstvu ledu, která tála odspodu až si voda s blátem a sopečným popelem našla cestu k moři. Vytvořilo se koryto kratičké ale mohutné řeky. Několik kilometrů široký vodní tok s sebou vzal vše co bylo v cestě, včetně silnice.
Sopky působivě kontrastují s obrovskými ledovci. Ledovec Vatnajökull je třetí největší na světě (po Antarktidě a Grónsku).Sopky i ledovce utvářejí a stále mění vzhled krajiny na ostrově. Ta je nesmírně pestrá a mnohotvárná. Rozlehlé oblasti tundry, vysoké hory, největší ledovce, nejrozsáhlejší lávovou poušť na světě, četné vulkány a divoké ledovcové řeky které si, přerušovány nádhernými vodopády, nezadržitelně razí cestu do moře.
Aktivní vulkanická oblast, procházející v severojižním směru napříč ostrovem, geologicky souvisí se Středoatlantickým příkopovým zlomem. Vydatné zásoby podzemního tepla, horké prameny a termální oblasti umožňují vytápět téměř všechny domy geotermální energií. Tepelné elektrárny jsou napájeny horkou vodou z artézských vrtů. Elektrárna u města Grindavík je známá termálním koupalištěm Modrá laguna. Proto Island proslul vysokým stupněm čistoty ovzduší a povrchových vod.
Michael Stanovský, 1. května 1998
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 3,00 • hodnoceno: 5 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552