znak SLSeverské listy

           

 

Mama Gogo (Mamma GóGó)zdroj: Cinemart

Island, 2010, 88 min
Scénář a režie: Friðrik Þór Friðriksson
hudba: Hilmar Örn Hilmarsson
kamera: Ari Kristinsson
střih: Sigvaldi J. Kárason, Tomas Potocny, Anders Refn
Hrají: Kristbjörg Kjeldová, Hilmir Snær Guðnason, Gunnar Eyjólfsson, Margrét Vilhjálmsdóttir, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Inga Maria Valdimarsdóttir, Jóhann Sigurðrson, Bjarni Ingvarsson

Bravurní autobiografická tragikomedie Friðrika Þór Friðrikssona vypráví o ambiciózním režisérovi, který právě dokončil film o starých lidech uprchlých z domova důchodců. Přes vkládané naděje jde o naprostý kasovní propadák. Jak zklamaný autor sám poznamenává, cílová skupina filmu je již zřejmě mrtvá nebo už nedokáže dojít do kina. Snímek je nicméně vřele přijat kritikou a režisér se upíná k nominaci na Oscara, která by ho mohla zachránit před bankrotem.

Zároveň si povšimne zvláštního chování své matky: šaramantní osmdesátiletá Gogo začíná zapomínat. Nejprve se jedná o drobnosti, které však končí požárem nebo vytopením sousedů. Společně se svými sestrami se režisér rozhodne poslat Gogo do domova důchodců.

Gogo se podobně jako postavy z filmu Děti přírody snaží utéct na svobodu… ale její mysl si s ní začíná čím dál více zahrávat. Friðrikssonova velká filmová pocta matce je odvážně upřímným autoportrétem i ostrou satirou filmového průmyslu a islandské společnosti.

Islandský režisér Friðrika Þór Friðriksson využívá v tomto poloautobiografickém příběhu svůj typický humor a působivý vizuální styl. Vysmívá se sám sobě i svému na Oscara nominovanému filmu Děti přírody (1991), který byl uveden i v českých kinech.

zdroj: Cinemart


Mistrovské dílo

Mama Gogo muže nejen směle konkurovat Friðrikssonovým nejlepším filmům, ale vskutku se může stát jeho mistrovským dílem.

Steve Gravestock, MFF Toronto, zdroj: Cinemart


Mama Gogo na Febiofestu 2011

Jeden ze zahajovacích filmů filmového festivalu Febiofest 2011 se stal jedním z jeho vrcholů. Islandský režisér Friðrik Þór Friðriksson uvedl svou novinku Mama Gogo, která připomenula, čím je tento tvůrce výjimečný: spojuje tragiku s melancholickým humorem a využívá ohromující severské lokace.

Mama Gogo je příběhem autobiografickým nadvakrát. Vystupují v něm režisér, jehož filmy sice mají skvělé recenze, ale mizivou návštěvnost, a jeho matka podléhající Alzheimerově chorobě. Friðriksson v první linii přímo cituje svůj na Oscara nominovaný film Děti přírody – a v druhém vzdává poctu své téměř stoleté matce, která touto chorobou trpí.

Duševním poruchám se režisér věnuje dlouhodobě: jeho slavný snímek Andělé všehomíra (1999) se týkal schizofrenie, předloni pak dokončil dokument Matčina kuráž o ženě pokoušející se proniknout do vnitřního světa svého syna. I kvůli němu je Mama Gogo prvním Friðrikssonovým hraným filmem po šesti letech. „Matčina kuráž zabrala tři a půl roku mého života, ale vůbec toho nelituju,“ řekl tvůrce.

voj, LN, kráceno, 28. března 2011


Moje cílová skupina je mrtvá…

Krachující umělec objíždí sponzory a snaží se nepřijít o střechu nad hlavou, když najednou přijde další „jobovka“ – jeho milovaná matka má Alzheimera. Takto nemilosrdně rozehrává svou melancholickou komedii Mama Gogo Islanďan Friðrik Þór Friðriksson.

„Moje cílová skupina je buď moc stará, nebo mrtvá,“ zoufá si postava režiséra při pohledu na téměř prázdné sály, kde se promítá jeho umělecký snímek o starých lidech Děti přírody.

V situaci, kdy mu exekutoři odtahují auto a jeho manželka začíná hysterčit, se upíná k úsměvné naději, že získá nominaci na Oscara. Tento opakující se motiv vážnou látku odlehčuje stejně jako rozhovory s producenty o tom, že by mohl natočit komerční film o vikinském tažení s Paris Hiltonovou v hlavní roli, ale kdo by čekal košatou a propracovanou satiru na svět Hollywoodu a médií, bude zklamán. Vtipů je poskrovnu a scénář jako by téma nechtěl dál rozpracovávat. Jen ho nakousne a pak se zaměření obrací k nemocné matce.

Špičková je především její představitelka Kristbjörg Kjeldová, jež celý film táhne nahoru o dobrých 20 %. I Hilmir Snær Guðnason (režisér) hraje rozumně, nicméně vedle ní zapadá. Po skončení filmu si budete pamatovat emotivní scény se stařenkou, jejími útěky a různými katastrofami, které způsobuje, zatímco problémy režiséra s penězi vedle toho vypadají jako banalita (což mohl být tvůrčí záměr).

Tématem Mama Gogo tak není režisérova tvorba, jak se zdá na začátku, ale vztah s odcházející matkou. A v tom je Friðriksson silný.

kráceno podle článku Stanislava Dvořáka, Novinky.cz, 24. března 2011

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.666 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.106 sec. • www.severskelisty.cz • 44.212.99.208
file v.20230419.185320 • web last uploaded 20231105.233934
2017:264 • 2018:182 • 2019:167 • 2020:93 • 2021:105 • 2022:59 • 2023:39 • 2024:13