Režie: Roy Andersson (Švédsko)
Film Písně z druhého patra (Sånger från andra våningen) se setkal s úspěchem i u mých spolužáků, kterým jsem tento film doporučil (a to z pouhopouhého důvodu že je švédský). Jednalo se totiž o skvělou, ryze absurdní, zlehka brutální a pesimistickou komedii, jež byla postavena na momentálně oblíbeném scénáristickém principu, kdy se sleduje více událostí či osudů, které zdánlivě nemají žádnou logickou souvislost (viz Knoflíkáři, Tic-Tac). Autor filmu (Roy Andersson) se vyžívá ve dvouminutových statických Záběrech na zhroucené šedesátníky, kteří sedí na postelích, těžce Odfukují a v pozadí polehává jejich nepříliš zahalená družka (to je ta pověstná švédská sexuální otevřenost). Jsou to dosti depresivní a cynické záběry, které, ač se v nich téměř nic neděje, nenechávají diváka usnout – ba naopak je to tak děsivý pohled, že se (především ta mladší část publika) v jednom kuse chechtá. To vše se děje v kontextu absolutní stockholmské dopravní zácpy, všude chaos a zároveň hrobové ticho, tu senilní generál vzdává při oslavě své stovky hold Himmlerovi, tu se objevuje obchodník s krucifixy, do toho se zamotává kardinálem posvěcená obřadní vražda malé holčičky, prostřih na šílený závod v přesouvání obrovského množství kufrů v nekonečné odbavovací hale atp. Naprosto děsivý svět.
Martin Benda, 20.7.2000
Film sleduje řadu událostí, které zdánlivě nemají žádnou logickou souvislost. Úředník přijde o práci, imigrant je surově napaden, kouzelníkovi se nepovede starý známý trik a Karl podpálí svůj obchod s nábytkem, aby mu byla vyplacena pojistka. Další den je chaos ještě horší a zřejmě pouze Karl chápe jeho absurditu: uvědomuje si, jak těžké je být člověkem. Když k tomu přidáte město zachvácené příšernou dopravní zácpou, senilního generála, šílené ekonomy, ducha ruského chlapce oběšeného fašisty a obchodníka s krucifixy, zjistíte, že Roy Andersson je stále věrný sám sobě – a ti, kterým se líbily jeho krátké filmy, uvedené v Karlových Varech v roce 1995, by si Písně z druhého poschodí rozhodně neměli nechat ujít.
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552