Švédsko 1998, režie Lisa Ohlinová, 97 min.
Spisovatel Thomas potkává kamaráda z dětství Hoffmana za jedné podzimní noci roku 1997. Rozhodnou se uskutečnit společný sen: natočit film podle hry, kterou napsal Thomas „Čekání na tenora“ s Hoffmanem v hlavní roli. Příběh nás vrací do léta 1961, které změnilo jejich životy. lekání na tenora je film o přátelství mezi muži, ale také o lásce. Jejich lásce ke stejné ženě…
Na přelomu února a března se v Praze i v dalších českých a moravských městech konala Přehlídka švédských filmů 2000. V šestici děl nechyběl ani Bergmannův Večer kejklířů (Gycklarnas afton). Festival slavnostně zahájil film Čekání na tenora (Veranda för en tenor). Je to film nejen chlapském kamarádství, životním snu, naději a o lásce, ve kterém nechybí poetika chlapeckého dospívání ani mysteriózní napětí z čekání na slavného tenoristu. Děj filmu probíhá v několika časových rovinách a je dramatickým vyprávěním o uskutečnění dávného společného snu, o dětství a přátelství. Končí působivou a emotivní písní opěvující Švédsko. Režisérka poutavého a dramatického příběhu Lisa Ohlinová, která se slavnostního večera a projekce zúčastnila, sklidila zasloužené ovace publika. Čekání na významnou osobnost naplněné rozsáhlými přípravami filmových hrdinů, kteří dostavují pro tu příležitost dům, má v záměru tvůrců hluboký symbolický význam. Ostatně podobně, symbolicky vyznívá i prvoplánový děj filmu, setkání dvou přátel, kteří se pustí do uskutečnění dávného snu, jehož zdárnou realizaci zhatí tragický konec jednoho z nich.
Aniž bylo jméno vysloveno, film připomínal osobnost světově proslulého švédského tenora, Jussi Björlinga (1911–1960). V uměleckém životě tohoto světového pěvce hrálo významnou roli mnoho okolností mezi něž se řadí i jeho působení v Praze a Brně. Björling navštívil Československo rok po svém sňatku se sopranistkou a dřívější spolužačkou z konzervatoře, Anna-Lisou Bergovou. Tehdy v květnu a červnu 1936, při turné do Prahy, Brna a do Vídně, zpíval poprvé mimo Skandinávii celou operu La Traviata.
V pražském Národním divadle vystoupil ve Faustovi, ve Verdiho Il Travatore a jako Radam v Aidě spolu s Marií Žaludovou. Brněnskému publiku se představil v opeře La Bohéma.
Do Prahy se vrátil ještě v roce 1937 a jeho partnerkou v Aidě byla tentokrát chorvatská sopranistka Zinka Kuncová, která se stala slavnou pod jménem Zinka Milanov a často s Björlingem vystupovala.
Na jednoznačném úspěch Björlinga ve střední Evropě je zajímavé i to, že byl naším publikem vřele přijat i přesto, že v té době ještě neuměl své role ani italsky, ani francouzsky a proto je zpíval ve své mateřštině – švédsky.
Dějová konstrukce shlédnutého filmu Čekání na tenora, očekávání významné události v příběhu, návštěvy umělce mi připomnělo knihu Rybí koncert. Tu napsal Halldóra Laxnesse, pozdější nositel Nobelovy ceny, v roce 1975. V tomto příběhu z Reykjavíku na přelomu století se také objevuje motiv čekání, tentokrát na koncert světoznámého islandského pěvce Gardara Hólma, kterého nikdo nikdy na Islandu neslyšel zpívat (na rozdíl od Jossi Björlinga).
Pavel Dobrovský, 2. března 2000
v Severských listech publikováno
Film Jsem zvědavá – modře (Jag är nyfiken – en film i blått) –
4. Přehlídka švédského filmu – 28. 10. 2006
Film Nevěra (Trolldsa) – Švédsko / Itálie / SRN, 2000, režie Liv Ullmannová
Film Chování dospělých (Vuxna människor) – Švédsko, 1999, režie Felix Herngren
Film 90 minut 90. let – Švédsko, 1999, režie Christina Olofson
Film Děti nosí Santa Claus (Tomten är far till alla barnen) – Švédsko, 1999, režie Kjell Sundvall
Film Narozeniny (Födelsedagen) – Švédsko, 2000, režie Richard Hobert
Film Zatoulaní psi (Straydogs) – Švédsko, 1999, režie Daniel Alfredson
Nové švédské filmy již podruhé začínají svoji pouť po Česku v Evaldu. – 27. 2. 2001
Film Čekáni na tenora (Veranda för en tenor) – Švédsko 1998, režie Lisa Ohlinová
Přehlídka švédských filmů 2000 – 20. 2. 2000
Film Večer kejklířů (Gycklarnas afton) – Švédsko, 1953, režie Ingmar Bergman
Film Dobrý večer, pane Wallenbergu (God ofton, herr Wallenberg) – Švédsko 1990, režie Kjell Grede
Film Pension Oskar (Pensionat Oskar) – Švédsko 1995, režie Susane Bier
Film Jsem zvědavá ? žlutě (Jag är nyfiken ? en film i gult) – Švédsko, 1967, režie Vilgot Sjöman
Film Vánoční oratorium (Juloratoriet) – Švédsko 1996, režie Kjell-Ake Andersson
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552