znak SLSeverské listy

           

 

Výstava „from architecture / Jiří Havran“


Národní turistické trasy

Hellåga

Herreiane

Výstava from architecture v Galerii Jaroslava Fragnera nabízí uhrančivou norskou krajinu v netradičním kontextu.

Norskou krajinu se solitérními stavbami, syrovou brutalistickou architekturu, ale i malebné zálivy norských fjordů přibližuje výstava „from architecture / Jiří Havran“ v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Výstava, kterou je možné navštívit do 9. prosince 2012, je zároveň první ucelenější přehlídkou tvorby česko-norského fotografa Jiřího Havrana v České republice. Přední evropský fotograf architektury, který v roce 1969 emigroval z tehdejšího Československa do Austrálie a od roku 1974 trvale žije v Oslu, nabízí milovníkům fotografie, architektury a skandinávské přírody osobitý pohled na československé a norské stavby z období brutalismu i pozdějších let v kontrastu s  krajinou.

Snad nejvíce okouzlující jsou právě fotografie zachycující norskou přírodu, které jsou leitmotivem celé expozice. Čistota a nekonečnost tamních hor, moře či oblohy, ale i často syrové podnebí, jsou na autorových fotografiích zobrazeny v kontextu s architektonickými objekty či jejich fragmenty, jež určují zejména materiály jako beton či ocel. Nechybí na nich ani prvky charakteristické pro Havranovu tvorbu, jako jsou prostor, geometrie a práce se světlem.

Národní turistické trasy – to je název cyklu zaměřeného na fotografie architektury v krajině. Jejich obsahem jsou místa zvláštní pozornosti jako odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikací v Norsku. Další ze série Havranových snímků s motivem architektury v krajině nese název Suldal kraft / Norská brutalistická architektura. V tomto případě se objektem zájmu autora stala vodní elektrárna s přilehlými stavbami. Tyto projekty pak doplňují fotografie československé brutalistické architektury 60. a 70. let nebo série Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech).

„V tvorbě Jiřího Havrana se snoubí osobité vnímání architektury se vzrušivou přírodní drsností z pohledu Nora i Čecha, což je možná právě důvodem, proč jsou jeho fotografie architektury pro nás tak zajímavé a v Norsku uznávané,“ říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, který je zároveň autorem předmluvy obsáhlé česko-anglické publikace dokumentující tvorbu fotografa a jeho profesní dráhu v Oslu. Tento katalog byl vydán speciálně k příležitosti zahájení výstavy, která po skončení poputuje do galerie ROM v Oslu.

Zmíněným fotografiím z cyklu Národní turistické trasy dominují nedotčené přírodní scenérie kontrastující s monumentálními stavbami i drobnější architekturou. Navzdory své diametrální odlišnosti probouzejí tyto objekty v podání Jiřího Havrana zvláštní sounáležitost. Na snímcích, jež utváří projekt s názvem Suldal Kraft / Norská brutalistická architektura, vsadil úspěšný fotograf na prostředí malé norské vesnice Nesflaten postavené kolem vodní elektrárny. Samo vodní dílo i přilehlé domky jsou projektem jednoho z nejvýznamnějších norských architektů a stoupence brutalismu, Geira Grunga, v jehož rukopisu našel Jiří Havran výrazný zdroj inspirace.


Sognefjell

trollstigen

trollstigen

K ukázkám tradiční norské architektury, jež se vymyká tématu brutalismu, patří fotografie zahradních domků v kolonii Solvan. Drobné stavby jsou zachyceny z celkového pohledu rovněž v prostředí tamní krajiny. Stěžejní autorovu myšlenkou při tvorbě snímků, které autenticky vyobrazují typické skandinávské příbytky, bylo sériové znázornění domů podle typu a jejich polohy.

Výstavu v hlavním prostoru doplňuje v nejvyšším podlaží Galerie Jaroslava Fragnera biografie Jiřího Havrana, kterou připravil sám autor s humorem jemu vlastním. Neméně poutavá je ukázka knih vydaných nakladatelstvím ARFO, jenž Havran spoluzaložil, obsahující nejúspěšnější architektonické publikace (charakteristické norské dřevěné sloupové kostely, norské baroko a klasicismus, secese, poválečné kostely) a jednu „přelomovou“, shrnující Havranovu tvorbu z prvních let.

Jiří Havran (*1953 Teplice) žije a tvoří od roku 1974 v Oslu, kde se etabloval jako jeden z předních fotografů architektury. Podílel se na vzniku řady publikací o moderní i lidové architektuře. Vystavoval na mnoha samostatných i skupinových výstavách v Norsku i zahraničí. Fotografování architektury se intenzivně věnuje od konce 80. let, kdy rovněž založil fotostudio a nakladatelství ARFO spolu s architektem Martinem Roubíkem (1949–2008).

tisková zpráva Klára Pučerová, Galerie Jaroslava Fragnera, listopad 2012
foto Jiří Havran


from architecture
jiří havran / photography 2009–2012
26. října – 9. prosince 2012
GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, www.gjf.cz

Přednáška norské architektky Henriette Salvesen ze studia div.A arkitektur (Oslo)
29. 11. 2012 v 19 hodin, GJF

Koncept výstavy: Jiří Havran, Per Bj. Boym
Fotografie: Jiří Havran
Pořadatelé: Galerie Jaroslava Fragnera, Praha, ROM / KUNST + ARKITEKTUR, Oslo
Výstava se koná pod záštitou J. E. Jense Eikaase, velvyslance Norského království v České republice.

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.268 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.123 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.224
file v.20230419.185056 • web last uploaded 20231105.233934
2017:291 • 2018:189 • 2019:472 • 2020:215 • 2021:115 • 2022:63 • 2023:44 • 2024:8