Demonstranti za referendum o tom, jestli pokračovat
v rozhovorech o připojení k EU, únor 2014
foto Erlingur Páll Ingvarsson, Iceland Review
Island stáhl svou žádost o členství v Evropské unii. Ve středu to oznámil ministr zahraničí Gunnar Bragi Sveinsson. Euroskeptická středopravá vláda tak po dvou letech u moci ukončila proces, který započal podáním přihlášky už v roce 2009.
O vstup do Evropské unie požádala v červenci 2009 vláda sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sigurdardóttir. Tehdy propukla světová finanční krize, která málem přivodila státní bankrot. Vláda tehdy viděla v Evropské unii šanci, jak hospodářství Islandu stabilizovat. Problémy s připojením Islandu k Evropské unii však byly především spory o rozsah rybolovu.
V září 2013 však vláda premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona přístupové hovory přerušila, nesetkalo se to však na Islandu však s velkou popularitou.
V květnu 2014 se vláda pokusila žádost stáhnout úplně. Několik desítek tisíc obyvatel však žádalo vyhlásit v této záležitosti referendum, takže se žádné rušení nekonalo.
Tento týden podle agentury AFP však o stažení kandidatury své země informoval ministr zahraničí Sveinsson informoval Lotyšsko, které v současnosti předsedá Evropské unii, i Evropskou komisi.
Islandský ministr zahraničních věcí Gunnar Bragi Sveinsson vydal 12. března 2015 tiskové prohlášení, že islandská vláda na svém zasedání minulé úterý rozhodla, že již nemá v úmyslu obnovit přístupové rozhovory s Evropskou unií. Islandská vláda se tedy domnívá, že Island tím pádem již není kandidátskou zemí a žádá Evropskou unii, aby od této chvíle jednala v souladu s tímto rozhodnutím.
Mnoho Islanďanů včetně poslanců Evropského parlamentu vyjádřilo na sociálních sítích překvapení a rozhořčení. Rozhodnutí vlády totiž nebylo projednáno v Parlamentu, jak oznámil server mbl.is. Na parlamentním náměstí Austurvöllur se konala od osmi večer demonstrace.
Informaci o stažení žádosti o členství předal Gunnar Bragi svému lotyšskému protějšku Edgarsovi Rinkevicsovi, který v současné době předsedá EU. Podle tiskové zprávy ministerstva zahraničí Rinkevics respektoval rozhodnutí Islandu.
Ministr zahraničí Islandské republiky také vyjádřil touhu posílit spolupráci mezi Islandem a EU.
Pro běžného návštěvníka Islandu, ani pro obchodní vztahy to zase není tak podstatné. Island je součástí schengenského prostoru bez hraničních kontrol a také Evropského hospodářského prostoru.
podle Iceland Review, 13. února 2015
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 2,00 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552