znak SLSeverské listy

Fotbalová Skandinávie má čtyři nové mistry

Letošní skandinávská fotbalová sezona přinesla řadu překvapení, která vyvrcholila korunovací čtyř zbrusu nových mistrů. Pouze na Islandu získal po roční pauze čtvrtý titul nejlepší klub posledních let Hafnarfjördur.

Ve skandinávských zemích se fotbalová liga hraje na rozdíl od „kontinentální“ Evropy systémem jaro-podzim (u nás podzim-jaro), aby bylo možné využít teplých letních měsíců. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je Dánsko, které hraje stejně jako zbytek Evropy i díky příznivějším klimatickým podmínkám.

Faerské ostrovy

Ligu poprvé vyhrál tým EB Streymur, který má sídlo v osadě Eiði na severu ostrova Eysturoy. Tato komunita, ke které kromě Eiði patří ještě osady Ljósá a Svínáir, má pouhých 212 obyvatel! Streymur, který hraje první ligu od roku 1993, je tedy pravděpodobně klubem nejmenší fotbalové obce na světě. Jeho stadión Tórsvøllur je však určen pro téměř 6000 diváků!

Streymur získal o šest bodů více než druhý devatenáctinásobný mistr HB Tórshavn, třetí místo patří osminásobnému mistru B36 Tórshavn a čtvrtý skončil loňský mistr NSI Runavík ze stejného ostrova jako letošní mistr. Streymur získal i faerský pohár a stal se tedy skutečně nejlepším týmem ostrovů. Pohár získal i v loňském roce, a tak si letos v létě zahrál poprvé i první předkolo Poháru UEFA, kde však podlehl Manchesteru City dvakrát 0:2. Jako faerský mistr si v příštím roce zahraje první předkolo Ligy mistrů.

Finsko

Mistrovský titul získal poprvé klub Inter Turku a podobně jako faerský klub získal i pohár. Jsou to jediné dvě trofeje, které klub od roku 1990, kdy si poprvé zahrál nejvyšší soutěž, získal. Stadión Veritas v Turku pojme 9000 diváků a Inter se o něj dělí s mnohem slavnějším a úspěšnějším klubem TPS (ten získal titul už devětkrát, letos byl až šestý). Inter vyhrál se čtyřbodovým náskokem před Honkou Espoo, třetí bylo Lahti a čtvrté HJK Helsinki.

Jako finský mistr si Inter příští rok zahraje předkolo Ligy mistrů. V pohárové Evropě se zatím představil pouze jednou v roce 2005, kdy jako třetí tým v ligovém ročníku 2004 hrál Intertoto Cup, v prvním kole vyřadil islandský Akranes a ve druhém kole pak podlehl chorvatskému Varaždinu.

Norsko

Poprvé se z mistrovského titulu radoval klub Stabæk IF, který má sídlo v obci Bekkestua hned za západním okrajem Osla. Klub byl založen už v roce 1912 a kromě fotbalu ho proslavili hráči bandy (několikanásobní mistři Norska) a házenkářky, které hrají nejvyšší norskou ligu. Stadión Nadderud s kapacitou 9000 diváků byl vybudován v roce 1961 jako sportovní centrum vyšší střední školy. Stabæk vyhrál ligu s náskokem šesti bodů a byl nejlépe střílejícím týmem – dal o dvacet gólů více než druhý Fredrikstad. Až páté místo patřilo suverénu dřívějších dob Trondheimu.

Před letošním mistrovským titulem získal Stabæk jednou norský pohár v roce 1998, letos ve finále poháru snad díky euforii ze zisku titulu prohrál s Valerengou 1:4. Na evropské pohárové scéně se představil v Poháru UEFA a poháru Intertoto, kde z 22 zápasů získal osm vítězství (mj. porazil španělskou Coruňu nebo francouzské Rennes). V příštím roce si poprvé zahraje předkolo Ligy mistrů.

Švédsko

Tentokrát putuje mistrovský titul na jihovýchod Švédska zásluhou klubu Kalmar FF. Ten o svém titulu rozhodl až v posledním kole díky remíze v Halmstadu a vyhrál tak o jediný bod před Elfsborgem, třetí skončil IFK Göteborg. Před letošním titulem získal Kalmar dvakrát švédský pohár v letech 1981 a 2007. Na jeho stadión Fredriksskans se vejde 9000 diváků.

V evropských pohárech je z celé čtveřice mistrů-nováčků nejzkušenější, sehrál 24 zápasů v Poháru UEFA, poháru Intertoto a již zrušeném Poháru vítězů pohárů, kde získal celkem 13 vítězství (porazil mj. holandské kluby Feyenoord a Twente, belgický Gent či portugalský Sporting Lisabon). Hrál především v sedmdesátých a osmdesátých letech, po delší pauze se jako loňský vítěz švédského poháru letos představil v Poháru UEFA, kde přes Luxembourg a Gent prošel do prvního kola, kde ho však vyřadil Feyenoord Rotterdam i přesto, že Kalmar dokázal vyhrát v Rotterdamu 1:0. Podlehl však v odvetě doma 1:2. Předkolo Ligy mistrů v příští sezóně bude jeho premiérou v této soutěži.