vlevo švédský premiér
Goran Persson,
vpravo ministerský předseda Belgie Guy Verhofstadt
foto Reuters, AP
Belgický premiér Guy Verhofstadt přebral v neděli 1. července pomyslné předsednické žezlo v Evropské unii. Následujícího půl roku bude řídit její činnost a slaďovat zájmy patnáctky.
Belgie patří k zakládajícím členům Evropských společenství. Spolu se zeměmi Beneluxu tvoří odjakživa „pevné jádro“ evropské integrace, patří k bojovníkům za práva malých a středních zemí, ke stoupencům federalizace EU. Její plán na příští půlrok je ambiciózní, vytyčila si celých 16 priorit. I když k nim patří tak jako za švédského předsednictví rozšíření EU, chtějí Belgičané především pořádně uklidit na vlastním dvorku unie: postarat se o bezproblémové zavedení společné měny, pořádně rozběhnout debatu o budoucí podobě unie, věnovat se prohloubení společné zahraniční a obranné politiky. Důležitou roli hrají také sociální otázky a bezpečnost. Oproti třem švédským prioritám, třem „E“: Enlargement, Environment a Employment (rozšíření, životní prostředí a zaměstnanost), je to pořádné sousto. Švédsko se během svého půlročního předsednictví nakonec zaměřilo především na první z nich, na vyjednávání s kandidátskými zeměmi. I když se mu nepodařilo, aby summit v Göteborgu byl v tomto procesu průlomový a stanovil termín vstupu kandidátů, došlo k zásadnímu kroku ve prospěch kandidátských zemí. Evropská rada jednoznačně potvrdila, že proces rozšiřování je nezvratný a že nejlépe připravené země budou moci uzavřít vyjednávání koncem roku 2002.
„Po půlroce švédského předsednictví lze bez váhání říci, že kandidátské země, včetně České republiky, jsou dnes mnohem blíže ke svému plnému členství a proces rozšiřování nepochybně nabyl na intenzitě,“ říká velvyslanec Evropské komise (EK) v České republice Ramiro Cibrián.
Priority švédského předsednictví
rozšíření EU
zaměstnanost
životní prostředí
Priority belgického předsednictví
budoucí podoba EU
vnitro a spravedlnost
euro
rozšíření EU
společná zahraniční a obranná politika
kráceno podle LN, 29. června 2001
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552