znak SLSeverské listy

           

 

Švédové na Seznamu

Na Internetu můžete surfovat (brouzdat, něco hledat) různými způsoby. Buď víte co hledáte a víte kde to najít. Ideální případ, bohužel k této shodě náhod dochází zřídka. Častější případ je, že víte (nebo alespoň tušíte), co chcete a nevíte kde to najít. V tomto případě je vhodné použít nějaké internetové místo, kde "bydlí" robot, který za dlouhých nocí Internet prohledává a z nalezených údajů vytváří seznamy. Vy si potom zavoláte nějaký program, který v takto vytvořených seznamech nalezne to, co hledáte a řekne, kde se na Internetu nachází originál.

Anebo můžete navštívit jiné místo na Internetu, kde takovéto seznamy vytvářejí lidé. Většinou to funguje tak, že někdo na Internetu vybudoval nějaké informační místo (třeba Severské listy) a do seznamů nechá zapsat informaci o tom, jak se jmenuje, o co tam jde a kde se to najde a do jaké kategorie to patří. Aby v tom nebyl moc velký nepořádek, tak existuje správce tohoto seznamu, který údaje nejprve ověří a pak zveřejní. Takovým centrům se někdy také říká internetové portály.

Je nasnadě, že takováto informační a vyhledávací centra budou asi velmi oblíbená. Snad nejznámější české vyhledávací místo se jmenuje neotřele – Seznam. Jeho internetová adresa je – světe div se – www.seznam.cz. Je to jedno prvních, dnes i největších takových center českého Internetu, založil je a dodnes se o něj stará Ivo Lukačovič, původně student počítačových věd na Fakultě elektrotechnické pražského ČVUT. Studií zanechal, protože všechno se zvládnout nedá a jeho server Seznam.cz mu připadal smysluplnější.

Postupem času začal jeho projekt poskytovat spoustu dalších služeb (namátkou jmenujme zpravodajství, počasí, televizní programy, adresáře firem, mapy,… ) ale začal se i plnit reklamou. Nakonec – provoz takového serveru něco stojí, běhá okolo něj řada lidí a jiné finanční zdroje, než reklama, na Internetu moc nejsou.

Jak už je v poslední době dobrým zvykem, zahraniční firmy jsou opatrné vstupovat na český trh, raději počkají, až nějaký šikovný domorodec něco vybuduje a pak to od něj relativně za slušný peníz odkoupí. Šikovnější lidé se nenechají koupit a raději vytvoří společný podnik.

Začátkem února Ivo Lukačovič, majitel Seznamu.cz, oznámil, kdo je zahraničním strategickým partnerem, který majetkově vstoupil do jeho podniku. Na tiskové konferenci, svolané do pražského klubu Radost FX, představil zástupce švédské firmy Spray, která se poslední dobou transformuje v panevropskou sít' internetových portálů.

Ivo Lukačovič pochopitelně odmítl zveřejnit, jak velkou částku Švédové do Seznamu přinesli. Oznámil jen, že vznikne akciová společnost, v níž bude mít firma Spray třicetiprocentní podíl, přičemž Ivo Lukačovič nevyloučil, že v budoucnu může Švédům přenechat v Seznamu majoritu výměnou za patřičný podíl ve firmě Spray.

Spoluzakladatel švédského podílníka Spray Jonas Svensson zdůraznil především věkovou i ideovou spřízněnost lidí okolo obou portálů. Spray má však oproti Seznamu několikaletý náskok, a tak není divu, že už stihl proniknout i do jiných evropských zemí. Portálové servery Spray se tak v loňském roce postupně objevily ve Francii, Norsku, Německu a Itálii.

Co z toho bude mít český uživatel Internetu – dá se pochopitelně očekávat rozšíření nabízených služeb. Směr tohoto rozšíření naznačují aktivity firmy Spray v evropských zemích. Kromě standardních portálových služeb (vyhledávání, novinky, bezplatný e-mail,… ) nabízejí servery Spray také zprostředkování bezplatného přístupu k Internetu i internetové rádio. Uvidíme, jak si Švédové poradí s českou telekomunikační infrastrukturou.

ms podle IT dealer 1.3.2000

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.898.104 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.408 sec. • www.severskelisty.cz • 3.237.31.191
file v.20230419.185844 • web last uploaded 20230810.025201
2017:145 • 2018:81 • 2019:78 • 2020:28 • 2021:47 • 2022:74 • 2023:21