znak SLSeverské listy

           

 

Hans Christian Andersen (1805–1875), poetické pohádky pro malé i velké


Hans Christian Andersen

Dánský spisovatel Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805. Brzy opustil školu aby se stal v Kodani zpěvákem. Věnoval se také loutkovému divadlu a přednesu, kromě toho studoval i tanec.

Zprvu psal cestopisy a básně vaudeville – veseloherní dramatické útvary se zpěvy, většinou založené na zápletkách, nedorozuměních a omylem. Úspěchu však dosáhl až beletristickou tvorbou (romány Improvizátor, Dvě baronky a autobiografie Pohádka mého života) ale především 156 pohádkami. Teprve pohádky jej proslavily světově. Hlavní díl jeho pohádek s jmenoval Pohádky a vyprávění pro děti.

Andersen dával přednost umělým pohádkám před lidovými, často velmi drsnými. Témata pro ně čerpal z vlastní fantazie, ale i z lidové tradice, teprve později se zaměřil na všední život. Živým vyprávěním vyjádřil přesvědčení o vítězství kladných stránek lidské povahy. Andersen miloval humoristický, sentimentální způsob vypravování. Jeho pohádky se vyznačují poetičností a bohatým jazykem, umožňujícím výstižnou charakteristiku postav i prostředí. Pohádky vyšly v mnoha českých vydáních, jednotlivě i souborně.

Na paměť výročí jeho narození byl 2. duben vyhlášen v roce 1967 Mezinárodním výborem pro dětskou knihu vyhlášen za Mezinárodní den dětské knihy.

Známý autor pohádek Hans Christian Andersen zemřel v Kodani 4. srpna 1875.

podle Malé české encyklopedie, Academia 1984
a Kroniky lidstva, Fortuna Print 1992

Hans Christian Andersen a květiny

V 19. století vzrostl zájem o přírodu. Projevilo se to v literatuře i v malířství. Lidé cestovali nejen za historickými a uměleckými památkami, ale i za zajímavými přírodními krásami. Budovaly se nádherné zahrady a bohatá sídla se plnila po celý rok květinami a rostlinami dováženými i z dalekých zemí. Ženy zdobily květinami i účesy a šaty, do společnosti chodily s kytičkou v ruce. Kytice provázela člověka jako krásný doplněk v důležitých chvílích života.

Andersen, jemný, citlivý a osamělý člověk, platonický ctitel žen a romantik, nám zanechal krásné, velmi podrobné popisy přírody ve svých pohádkách a cestopisech. Doma i na cestách – zejména v Itálii a Portugalsku – sbíral květiny ze všech ročních dob, vázal velmi osobité kytice a daroval je svým známým. Materiál nehledal ve sklenících, ale na poli, v lese, u cest. Volba prostého přírodního materiálu byla v té době něco nového, nekonvenčního. Založil tím vlastně nový směr. Lidé napodobovali jeho vazby, chodili sami květiny sbírat místo aby je kupovali u květináře. Pochopili Andersenův pohled, že kombinací květin do kytic vzniká něco nového, krásného co lidi potěší, ať už si kytici ponechají nebo darují.

V Andersenově době se kytice zvěčňovaly na obrazech. Protože Andersen kytice, které sám vytvořil nebo dostal, velice podrobně popisoval ve svých denících, mohl jej Erik Bering v dnešní době věrně napodobit. Kytice naaranžoval do váz z 19. století uchovaných v kodaňském muzeu porcelánu.

Hans Christian Andersen jako výtvarný umělec

Andersen rozvíjel za svých mnohdy obtížných životních podmínek několikerý talent – recitoval, hrál divadlo, tančil, zpíval – to vše nepříliš úspěšně. Dále vystřihoval z papíru, plodně spisoval a také kreslil. Měl postřeh i cit pro krajinu i pro postavy. Je pravděpodobné, že jeho pohádky a cestopisy působí proto tak živě, že se v nich uplatňuje jeho umění vidět, pozorovat a čtenáři sdělit takový obraz, jakoby jej viděl sám. Soudí se, že si kreslil nebo vystřihoval i své pohádkové postavy. Římští přátelé se o něm vyjádřili: "Andersen má malířské vidění světa." Sám Andersen opakovaně litoval, že se malovat nenaučil nikdy pořádně. Zůstavil po sobě stovky kreseb a přes tisíc vystřihovánek a koláží.

Věra Konrádová, 22. dubna 1999

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,12   hodnoceno: 25 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2021 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2021. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.674.384 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.365 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.228.250
file v.20200222.012245 • web last uploaded 20210321.174609
2017:290 • 2018:304 • 2019:153 • 2020:77 • 2021:30