Skandinávský dům od svého oficiálního otevření počátkem října 2003 zprostředkovává pro zájemce řadu zajímavých setkání. Jedním z takových byla jedinečná příležitost seznámit se se severskou folkehøjskole – lidovou vysokou školou. Je to typ nižšího stupně vysoké školy, který je charakteristický pro severský vzdělávací systém a ve světě unikátní. Forma všeobecného vzdělávání je otevřená všem věkovým a sociálním kategoriím na základě dobrovolnosti a svobodné volby vzdělávacího programu.
Højskole začaly vznikat v Dánsku v 19. století a postupně se rozšířily do Norska, Švédska i Finska. Vůdčí myšlenkou zakladatele højskole Nikolaje Frederika Severina Grundtviga dánského kněze, básníka a učitele (1783–1872), bylo vytvořit „školu pro život“. Mělo to být zařízení, které by na rozdíl od tehdejšího rigidního středního školství umožňovalo širokým lidovým vrstvám vzdělání a tak vyplňovalo hluboké společenské rozdíly. Běh času pozměnil důvody, pro které højskole vznikla, ale pro svou otevřenost, dostupnost a flexibilitu funguje na Severu do dnes. Tyto školy, kterých je na Severu asi 400, najdete nejen ve všech pěti severských státech, ale i v autonomních oblastech na Faerách, Ålandech, v Grónsku i v sámských komunitách, kde působí ve prospěch boje za udržení kulturní identity těchto oblastí nebo tam žijících minorit. Díky zásadám, na kterých jsou tyto školy založeny, jsou z pedagogického hlediska nejsvobodnějšími školami na světě.
Blíže poznat tento severský fenomén v oblasti vzdělávání měli návštěvníci Skandinávského domu. 20. října 2003 se tu odehrálo setkání s několika desítkami lidí z dánské Brandbjerg Højskole. Dánští přátelé představili svoji školu i celý systém v programu, který začal v 16 hodin v Café Nordica.
Pavel Dobrovský, 25. října 2003
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552