Nervozita a napětí panuje v těchto dnech v rodinách studentů posledních ročníků středních škol. Od pondělka totiž na mnoha středních školách v republice probíhají ústní maturitní zkoušky.
Středoškolské vzdělání se v českých zemích zakončuje maturitní zkouškou od roku 1849. Původně byla závěrečnou zkouškou pouze na gymnáziích, protože jiné střední školy ještě neexistovaly. Obecně byla označována jako zkouška dospělosti, což se chápalo tak, že jejím složením dosáhl student určité zralosti a vyspělosti, že prokázal schopnost studovat na vysoké škole a že je schopen samostatného kritického myšlení. Úspěšný maturant tak měl bez dalších přijímacích zkoušek otevřeny dveře na libovolnou vysokou školu…
V současnosti si podobu a úroveň maturitních zkoušek určují střední školy samy.
Ne všude však mají maturitu stejnou jako u nás. Ve Švédsku ani v USA klasickou maturitní zkoušku nemají, v Británii jsou naopak zkoušky dvojí
V roce 1968 byla ve Švédsku povinná maturita zrušena. Hned o dva roky později byl sjednocen systém středních škol. Každý, kdo si chtěl zvýšit kvalifikaci po ukončení základní školy, musel od té doby absolvovat gymnázium. To má proto ve Švédsku nyní za sebou jak student na vysoké škole, tak i zedník nebo švadlena. Dnes se hlásí ke studiu na gymnáziu 98 procent mladých lidí, z nichž jej dokončí asi tři čtvrtiny. Další změna nastala v první polovině 90. let, kdy bylo vytvořeno 16 gymnaziálních programů, z nichž jen dva jsou více zaměřeny na přípravu ke studiu na vysoké škole. Každý ovšem musí studovat povinně 8 základních předmětů, mimo jiné švédštinu, angličtinu a matematiku, a dále převážně odborné předměty dle vlastního výběru. Kromě toho je možné programy různě kombinovat. Po skončení je každý předmět, který trvá půl až půldruhého roku, ohodnocen jednou že čtyř známek, znichž ta nejhorší je "neprospěl". Na konci střední školy dostanou studenti výslednou známku, která je průměrem všech dílčích, a to v závislosti na hodnotě (důležitosti) jednotlivých předmětů. Na vysokou školu se dnes může přihlásit každý, kdo prospěl na jakémkoliv gymnáziu alespoň z devadesáti procent. Kromě toho musí zpravidla splnit ještě některé ze zvláštních požadavků pro ten který obor. Od roku 1997 jsou tyto požadavky v celém Švédsku standardizovány a vysoká škola si pouze vybere jednu z nabízených možností testů.
František Morkes a příloha Akademie LN, 18. května 2001
v Severských listech publikováno
Švédové jsou zvyklí na přednášky v angličtině – 25. 5. 2001
Maturity ve Švédsku – 18. 5. 2001
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552