znak SLSeverské listy

           

 

Midnigh Sun / Ralph Myerz & Jack Herren BandRalph Myerz & The Jack Herren Band
foto: Láďa Řehounek

foto: The Jack Herren Band

foto: www.nrk.no

Palác Akropolis v Praze 3 představil 18. listopadu 2001 zbrusu nový projekt Midnight Sun Sessions, který navazuje na oslavu finského svátku léta a přináší k nám čistou finskou a severskou kulturu a tradice. Hudba, divadlo, film, tanec či výtvarné umění budou symbolizovat oslavu nikdy nezapadajícího slunce. Midnight Sun vyjde přímo v Akropoli na koncertě norských a severských „electro-rockerů“ – kapelu Ralph Myerz & Jack Herren Band. Jejich vystoupení zahájí šňůru akcí Midnight Sun Sessions, které postupně nabídnou severskou, čistou, hudbu mnoha žánrů. Později se představí i další severské a finské hvězdy jako Koop nebo Múm. O všech novinkách budete včas informovaní i prostřednictvím Radia 1, které celý projekt podporuje.

Ralph Myerz & Jack Herren Band

Ralph Myerz & Jack Herren Band je trio hudebníků, kteří bez výčitek brakují odkaz dřevního jazzu a funku do podoby moderního downtempa. Jestli je prý napsání chytlavé popové písničky tím vůbec nejtěžším úkolem, Ralph Myerz a spol. to zvládají máchnutím levé ruky. Jejich desky sbírají v Norsku výroční alternativní ceny, ale sláva kapely se šíří po celém světě hlavně šeptandou o skvělých koncertech. Zatímco na deskách jsou přísně decentní, na živo v sestavě s dvěma perkusionisty, kytaristou a DJem ztratí všechny zábrany a své posluchače dopují taneční energií. Jejich koncertním vzorem jsou prý Kiss nebo AC/DC a pódium zásadně neopouští dříve, než ze sebe nevydají poslední zbytky sil. Vše je záležitost tréninku, velkou většinu z posledních čtyřech let strávili na koncertní šňůře, včetně legendární Glastonbury a předskakování pro Davida Bowieho.

Staromilský název Ralph Myerz & Jack Herren Band trochu lže, kapelník Myerz je DJ Erlend Sellevold a band je vlastně jen dvojice hudebníků Tarjei Strøm a Thomas Løhnheim. Pochází z Bergenu, z hlavního města severské elektronické hudby – sídla mimo jiné Röyksopp nebo Kings Of Convenience. Potkali se náhodou, Sellvold chtěl svá DJská vystoupení ozvláštnit perkusemi a pozval na pódium dva kamarády. Ohlas publika byl enormní a z jednoho večera se stalo deset let. Nová kapela si jméno vypůjčila od nechvalně známého režiséra erotických filmů ze 70.let (trochu ho ale upravila) a jeho fiktivního kameramana. „Napadlo nás přidat do naší muziky něco z typické hudby sedmdesátých let, k tomu jsme pochopitelně hledali i jméno skupiny, které by vypadalo jako z té doby,“ vzpomínají dnes členové kapely. Nikdy to nepřiznali, ale určitě se slavným režisérem sdílí zálibu v decentně necudné zábavě, která se pohybuje na hraně kýče. V roce 1999 vydali své debutové EP A Special Morning, které se objevilo na vlajkové lodi norské elektroniky – značce Telle. Začátky však nebyly lehké. Počátkem roku 2000 vyrazili na turné s Röyksopp a na pěti koncertech se ukázalo ani ne sedmdesát lidí.

Průlomové album A Special Album vyšlo v roce 2002, v čase největší horečky kolem norských interpretů. V té době už zněla skladba Nikita v televizní reklamě jedné evropské automobilky a jejich skladby hráli nejslavnější DJové. Z desky pochází klubové hity Casino a Think Twice. Na následném turné se ke kapele přidal kytarista Mads Berven. Album Your New Best Friend popisuje hudební tisk jako „downtempové nebe“, vokály k němu přidal například i další slavný rodák z Bergenu – zpěvák Magnet. Příležitostně remixují kolegy z taneční scény (Felix Da Housecat, Kompis) a letos si dokonce vystřihli remix titulní melodie k počítačové hře Sims. Zatím poslední album Sharp Knives & Loaded Guns se vyznačuje precizní produkcí a potvrzuje lásku k filmové hudbě, funku i popu. V pilotním singlu vzkazují Kill The DJ! Vzhledem k minulosti Erlenda Sellevolda to ale berte spíše jako vyznání lásky živým vystoupením s kapelou. Ralph Myerz & Jack Herren Band dokazují, že i elektronická hudba může být na koncertě skvělý zážitek.

Podle TZ Midnigh Sun, 10. listopadu 2007

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.501 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.111 sec. • www.severskelisty.cz • 3.234.244.181
file v.20230419.185239 • web last uploaded 20231105.233934
2017:190 • 2018:122 • 2019:104 • 2020:47 • 2021:56 • 2022:44 • 2023:33 • 2024:9