Festival TANEC PRAHA je širší veřejnosti znám především jako Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla. Tato významná každoroční akce oslaví v letošním roce již své 10. výročí. Významu takového jubilea odpovídá i koncepce letošního ročníku, který je připravován jako festival čtyř kontinentů. Je však třeba připomenout hlubší Cílem a posláním festivalu, o jejichž naplnění se stará nadace Tanec Praha je na prvním místě navrátit tanečnímu umění prestiž a postavení samostatně uznávané umělecké discipliny, tak jak tomu je v řadě vyspělých evropských i zámořských zemí.
Navazuje na osvědčenou dramaturgii uplynulých ročníků, díky níž si tento festival získal mimořádný zájem veřejnosti a může se chlubit vyprodanými sály. Dává obecenstvu široký výběr od legend moderního tance – mezi kterými letos jednoznačně dominuje Martha Graham (USA) a dále uznávané osobnosti soudobé taneční scény: Maguy Marin (Francie), Ohad Naharin (Batsheva, Izrael) – až po téměř neznámé, ale neméně objevné a výjimečné umělce nejmladší generace: Karin Ponties (Belgie), Bruno Listopad (Nizozemí/Portugalsko), Granhøj (Dánsko). S tanečním uměním hostů festivalu se mohou seznámit i diváci v Brně, Hradci Králové a v Mladé Boleslavi.
Sympatický soubor Palle Grandhoje se v Praze představí jemně ironickými kreacemi na téma latinsko-amerických tanců "La CA-LA-SH La LATIN", kterou vytvořil pro známý Aarhusský taneční festival tématicky zaměřený na umění Latinské Ameriky. V Praze se představí čtyři taneční páry a jedna tanečnice, skutečná Jihoameričana, které nechybí ani pěvecký talent. Granhøjovo pojetí taneční moderny vychází z improvizací tanečníků, které však postupně svazuje technikou tzv. "obstruction dance". tj. tance, který se nedá zastavit ani nejrůznějšími překážkami.
Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit 23. 6. v Mladé Boleslavi, 25. 6. v Hradci Králové a 28.6 v pražském divadle Archa. Granhøj Dans podporují: The Danish Cultural Institute a Danish Theatre Council
V Spektrum západoevropských i zámořských osobností doplňují umělci z Čech, Slovenska a jiných zemí střední a východní Evropy (Maďarsko). Právě konfrontace a možnost zažít práci zahraničních osobností "na vlastní kůži" jsou významnými kroky k naplnění poslání festivalu Tanec Praha – napomáhat kontinuálnímu rozvoji moderních tanečních směrů v Čechách a postupně vytvářet podmínky pro jeho plnou profesionalizaci včetně otevřeného prostoru pro tvorbu a prezentaci.
Vzhledem k výjimečnosti roku 2000 a prestižnímu postavení, které získala Praha od Evropské unie (jako kulturní město roku 2000), bude tento ročník zaměřen na prezentaci toho nejzajímavějšího, co vzniká v dalších nominovaných evropských městech nominovaných jako kulturní města Evropy. Letošní ročník je vynímečný i tím, by na něm měl vystoupit poprvé v Praze, a na východ od Šumavy vůbec prestižní taneční těleso Ballett Frankfurt Williama Forsytha. Neméně významným – a jediným mimoevropským účastníkem bude Cloud Gate Dance Theatre z Taiwanu.
Pro výběr reprezentace všech evropských měst kultury 2000 byl vytvořen prestižními tanečními organizacemi z jednotlivých zemí projekt Trans Danse Europe 2000, jehož mezinárodní Umělecká rada spolupracuje na výběru jednotlivých umělců a souborů, stejně jako na časové koordinaci tanečních festivalů v daných městech v průběhu roku 2000 a výchovně-vzdělávací části projektu. Jeho posláním není totiž pouze veřejná prezentace umělců jednotlivých měst, ale i užší spolupráce mezi těmito osobnostmi, jejich vzájemné poznání a předávání zkušeností formou praktických dílen, diskusí atd.
Optimálním cílem projektu je umožnit všem zúčastněným pobyt v každém městě po dobu jednoho týdne a dát jim tak příležitost nejen veřejně vystoupit, ale také učit a účastnit se dílen ostatních choreografů, a v neposlední řadě setkat se s místní taneční obcí. V návaznosti na tuto akci tak může vzniknout řada dílčích projektů a spolupráce do dalších let.
Koordinace takového "nomádského" festivalu mezi devíti evropskými městy je značně náročná a ujali se jí partneři z Avignonu, pořádající festival Les Hivernales. Organizátoři festivalu Tanec Praha stáli u zrodu tohoto evropského projektu a Tanec Praha je jeho hlavním partnerem. Aby se tohoto odpovědného úkolu česká strana se ctí zhostil a přispěla ke zdárnému průběhu evropského projektu připravili organizátoři Tance Praha 2000 před vlastním festivalem dvě významné události před festivalem:
ENTRÉE K TANCI 99 – platformu české taneční tvorby v Hradci Králové ve dnech 16. – 21. dubna 1999
PONEC – vytvoření první stálé taneční scény na území hlavního města Prahy rekonstrukcí prostor bývalého kina Ponec. Vznikne prostor pro pořádání festivalu Tanec Praha 2000, přípravu českých projektů a realizaci následných mezinárodních výměn i výchovně-vzdělávacích projektů.
Výsledky příprav a jednání v rámci projektu Trans Hanse Europe 200 budou k vidění v jednotlivých městech Evropy v době od února do října 2000. Zahájen bude v Avignonu s pokračováním v Bergenu, Reykjavíku, Helsinkách, Praze, Krakově, Boloni, Bruselu a skončí v Bergamu.
Pavel Dobrovský, 21. června 1999
v Severských listech publikováno
Tanec Praha 2006 – 10. 6. 2006
Dánská taneční skupina Granhøj Dans v pražské Arše – 20. 6. 2000
V červnu tančí Evropa v Praze, aby v roce 2000 tančila Praha v Evropě – 21. 6. 1999
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552