znak SLSeverské listy

           

 

Čechy a Švédy spojuje cimbál!

 Jiří Holásek
Jiří Holásek
Kapela z Břeclavi – Jiří Holásek druhý zleva
Kapela z Břeclavi – Jiří Holásek druhý zleva
Češi i Švédové hrají spolu
Češi i Švédové hrají spolu
Členové švédské kapely
Členové švédské kapely

V kouzelné krajině jižní Moravy, jedinečné svou přírodou, historií, architektonickými skvosty, ale i vinařstvím a cimbálovou muzikou a zpěvem lidových písní, se před několika desítkami let v rodině Holásků narodil chlapec Jura. Dostal od nebes dar několika talentů. Zpěvný hlas, muzikálnost, (brzy se naučil hrát na housle a na mnoho dalších nástrojů, schopnost zachycovat krásu moravské krajiny na malířská plátna, i bystrost a soudnost. Vystudoval lékařství. Jako mladý specialista dostal v roce 1969 nabídku dvouleté stáže ve Švédsku. To už měl rodinu. Ačkoliv neměl v úmyslu emigrovat, úřady v Československu ho odsoudily do kriminálu. A tak ve Švédsku nechtěně zůstal a stal se význačným odborníkem – chirurgem a anesteziologem (léčil i švédského krále), jeho žena (a zpěvačka – Eva) dodnes ve Švédsku pracuje jako lékařka. Nezapomněl však na malování ani na muziku. Snažil se sestavil kapelu, která by uměla zahrát moravské písničky, kde je neodmyslitelný cimbál. Postupně se mu to podařilo a určitě výsledek jeho snahy patří do Guinessovy knihy rekordů: pan Holásek je jediný člověk na světě, který naučil Švédy hrát „po Moravsku“. Trvalo to mnoho hodin, dnů, týdnů i let zkoušek, než muzika zazněla opravdu moravsky (temperament Moravanů a Švédů je neoddiskutovatelně jiný). Ale podařilo se.

Doktor Holásek se po mnoha letech v exilu vrátil do rodného kraje. A jeho švédská kapela přijela za ním. Bylo to v srpnu roku 1999 a já jsem byla u toho. Bylo to veliké. Přijeli muzikanti z Břeclavi a hrálo se venku pod širým nebem, což znamená tu nejlepší akustiku i lidský kontakt. Všichni přítomní muzikanti hráli buď střídavě nebo dohromady. V jednu chvíli jsem napočítala osm hrajících houslí. A všechny ladily!

Muzikanti ze Švédska přijeli i svými rodinami, a tak se krásy Pálavy dotknou i některých Švédek a malých Švédíků. A když říkám malých – kapela z Břeclavi si přivezla živý závazek, že tato krásná muzika nezanikne s touto generací. Malý Vlado hrál na housle a zpíval jako kdyby to znal od kolébky – a také že ano.

A k tomu báječné moravské vínečko a na místě čerstvě uzené klobásy. Řekněte: to nepatří do kultury. Ale ano, patří. Člověk je příjemně naladěn po stránce materiální i duchovní.

Pan Muzikant Jiří Holásek nahrál se svou švédsko-moravskou kapelou jednu krásnou desku a jednu krásnou kazetu. Každá je jiná, obě stojí za poslech a ani jednu nikde nekoupíte. Ledaže si o ni napíšete, a redakce ji u pana Holáska vyloudí…

Že se svět zmenšuje čím dál víc prostřednictvím internetu a dosažitelnosti letenek a že máme větší možnost vzájemné komunikace, to je fajn. A ještě víc se mi líbí, že mají k sobě lidé blízko prostřednictvím muziky.

Nakonec si přečtěte kousek poetického textu písničky, kterou Jura Holásek zpívá svým barytonem zcela nenapodobitelně. (A když si k tomu přimyslíte teskné housle, klarinet, cimbál… Nevím jak vy, ale já si občas ráda trošku hezky zapláču.)

Keď sme sa lúčili pod zeleným stromem
ptáčkové zpívali co seděli na něm
Keď sme sa lúčili oba sme plakali
aj ta zem plakala co sme na ní stáli

text a foto Eva Střížovská, Český dialog 1/2000

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,29   hodnoceno: 7 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.504 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.121 sec. • www.severskelisty.cz • 3.234.244.181
file v.20230419.185232 • web last uploaded 20231105.233934
2017:247 • 2018:166 • 2019:170 • 2020:118 • 2021:104 • 2022:85 • 2023:54 • 2024:12