znak SLSeverské listy

           

 

Knižní veletrh Svět knihy 2015 – severští autoři

Od čtvrtka 14. května do neděle 17. května 2015 se na pražském Výstavišti v Holešovicích koná 21. ročníku mezinárodního veletrhu Svět knihy Praha – jako obvykle opět s bohatým doprovodem.

Příznivce Skandinávie – a vůbec Severu jistě potěší, že i letos budou představeny novinky ze severské litatury v českém překladu, někteří autoři se dostaví osobně. O severské literáty (pozvání přijali finská spisovatelka Emmi Itäranta, norská spisovatelka Merethe Lindstrømová, švédský autor Jonas Karlsson a dánský autor severské krimi Jakob Melander) se již tradičně postaral Skandinávský dům, který má ve střední části výstavního pavilónu opět svůj Severský stánek (S 117) Jeho cílem bude prezentovat české veřejnosti současnou norskou, švédskou, finskou a dánskou literaturu v českém překladu. Na stánku budou k dispozici jak knihy k prodeji a k nahlédnutí, tak různé informační materiály, a proběhnou zde tři autogramiády.

Jedním z lákadel zejména pro milovníky detektivek bude sleva 25% na novinku od spisovatele Larse Keplera Stalker. Pátý díl série o komisaři Joonu Linnovi vydává nakladatelství HOST, na jehož stánku slevu získáte po celou dobu konání veletrhu.

Doprovodné akce

Světu knihy již tradičně předcházela 13. května 2015 Noc literatury v dejvické Technické knihovně, během níž se i tentokrát budou četla díla severských a pobaltských autorů a konala se i společná autogramiáda severských autorů (Merethe Lindstrømová, Emmi Itäranta, Jakob Melander).

Skandinávský dům také ve spolupráci s velvyslanectvími Norska, Švédska, Finska a Dánska pořádá literární večer se severskými hosty – koná se v pátek beseda 15. května 2013 v 19 hodin v Literární kavárně v Řetězové ulici 10, Praha 1. Pozvání na besedu přijali norská spisovatelka Merethe Lindstrømová, oceňovaná autorka řady románů a povídkových sbírek, finská spisovatelka Emmi Itäranta, mladá zástupkyně žánru sci-fi, švédský herec a autor divadelních her a promyšlených povídek Jonas Karlsson a dánský krimi autor Jakob Melander. Všem čtyřem spisovatelům vyšla jejich prvotina v českém překladu teprve v nedávné době. Beseda je rozdělená do dvou částí: od 19 do 20 hodin si bude Michal Švec povídat s Merethe Lindstrømovou a Emmi Itärantou, od 20 do 21 hodin bude Robert Novotný klást otázky Jonasi Karlssonovi a Jakobu Melanderovi. Úryvky z děl přítomných autorů přečte Martin Severýn z Divadla NaHraně. Beseda proběhne norsky, finsky, švédsky a dánsky s tlumočením do češtiny. Vstupné dobrovolné.

V sobotu 16. května 2015 ráno od 10:00 do 10:50 (Komorní sál, Pravé křídlo, balkon vlevo) připravilo nakladatelství Kniha Zlín a švédské vyslanectví setkání se švédským spisovatelem a také úspěšným hercem Jonasem Karlssonem. Jonas Karlsson: Mezi filmem a knihou. Švédská filmová hvězda a úspěšný spisovatel Jonas Karlsson má rád humor na hraně. Jeho povídky vystihují život v absurdních kličkách. Kafkovskou temnotu ale vždy vyvažuje vtip, také proto se adaptace jeho povídek tak dobře vyjímají na plátně či divadelních prknech. Autor představí svou tvorbu a především novelu „Pokoj“, která je aktuálně přeložená do češtiny.

zdroj LN, Skand. dům, Svět knihy, 13. května 2015Jonas Karlsson
foto filmbransch.seJonas Karlsson: Pokoj

V sobotu ráno od 10:00 do 10:50 (Komorní sál, Pravé křídlo) připravilo nakladatelství Kniha Zlín a švédské vyslanectví setkání se švédským spisovatelem a také úspěšným hercem Jonasem Karlssonem. Jako spisovatel má Karlsson rád humor na hraně, jeho povídky vystihují život v absurdních kličkách. Kafkovskou temnotu ale vždy vyvažuje vtip, také proto se adaptace jeho povídek tak dobře vyjímají na plátně či divadelních prknech.

Autor na veletrhu představí svou tvorbu a především novelu Pokoj, která je aktuálně přeložená do češtiny.

Jonas Karlsson (*1971) je ztělesněním pojmu všestranného nadání. Jakožto jeden z nejvýznamnějších švédských herců ztvárnil role nejen v řadě divadelních her inscenovaných národním divadlem Dramaten, ale také v několika velmi kladně hodnocených celovečerních filmech a televizních seriálech. V roce 2005 debutoval jakožto dramatik divadelní hrou Noční procházka pro přední stockholmskou scénu Stockholms Stadsteater, která si u kritiků i publika vysloužila nadšené ohlasy. Po pozitivní zkušenosti s divadelní tvorbou se Jonas Karlsson začal věnovat i psaní prózy. Dráhu spisovatele zahájil sbírkou vzájemně propojených, humorných a inteligentních povídek Druhý gól (Det andra målet), která dává vzpomenout například na tvorbu Raymonda Carvera, Karlsson dokládá svou dovednost provázat jednotlivé povídky tak, že výsledkem je víc než pouhý součet částí.

Derek B. Miller: Norsko

Norsko v noci je první román amerického autora Dereka B. Millera. Své kriminální drama zasadil do norského Osla. Hlavním hrdinou je dvaaosmdesátiletý čerstvý vdovec Sheldon, který se musel přestěhovat ke své vnučce a jejímu norskému manželovi. Jakožto bývalý mariňák často mluví s přízraky z vlastní minulosti – s přáteli, o které přišel v Pacifiku, a se synem, který v jeho stopách vstoupil do americké armády a zemřel ve Vietnamu. Jednoho dne se stane svědkem vraždy mladé ženy a podaří se mu zachránit jejího syna. Rozhodne se s ním uprchnout, a vzápětí je mu v patách nejen balkánský gang, který má vraždu na svědomí, ale i norská policie. Chce-li Sheldon chlapce ochránit, musí se spolehnout na svůj již více než půl století starý vojenský výcvik…

Kristina Ohlssonová: Davidovy hvězdy

Oblíbená švédská spisovatelka Kristina Ohlssonová vydává v nakladatelství Kniha Zlín třetí díl své volné kriminální trilogie: děj knihy Davidovy hvězdy se točí kolem podivných vražd, jejichž stopy vedou ze Stockholmu až do Izraele.

První dva díly vyšly česky v loňském roce: Andělé strážní a Oběti ráje. Nejnovější román otevírá moment, kdy je ve Stockholmu za bílého dne před zraky rodičů a dětí zastřelena učitelka mateřské školy Šalamounovy obce. Brzy poté jsou zavražděni dva židovští chlapci, kteří jsou nalezeni s pokreslenými papírovými pytli na hlavách. Fredrika Bergmanová a Alex Recht, kteří po Fredričině návratu k policii opět vytvořili tým, stojí před velice složitým a propleteným případem. Tisk spekuluje o tom, že jde o rasově motivované činy, členové Šalamounovy obce se bojí o své děti. Ve Stockholmu navíc právě pobývá agent Mossadu Efraim Kiel, jehož činnost také vyvolává otázky. Stopy vyšetřování vedou nejen do Izraele, nýbrž i k Eden Lundellové, velitelce protiteroristické jednotky tajné policie, v jejíž minulosti se skrývá řada tajemství.

Ve Stockholmu žijící Kristina Ohlssonová (1979) vystudovala politologii a pracovala mimo jiné jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) a na švédském ministerstvu zahraničních věcí, rok působila ve Vídni jako expertka na otázky terorismu. Publikovala odborné texty na téma izraelsko-palestinského konfliktu a zahraniční politiky EU. Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Askungar (Nechtění, 2013).

Lars Kepler: Stalker

S pátým dílem série o komisaři Joonu Linnovi přichází švédský detektivkář Lars Kepler, tentokrát pod názvem Stalker. Vydává jej nakladatelství HOST.

Román Stalker je pátým dílem volné série Larse Keplera. Opět bude záhadu řešit komisař Joona Linna. Tentokrát jde o případ vraždy, která následuje poté, co policii někdo pošle krátké video, natočené přes okno, na kterém si neznámá žena obléká punčocháče. Právě ona se stane obětí násilného činu. Brutalita útoku dovede vyšetřovatele k ?pastorovi Rockymu Kyrklundovi, který byl před devíti lety odsouzen za násilnou vraždu k ?nařízené psychiatrické péči. Sám si ovšem z ?události nic nepamatuje — při autonehod utrpěl vážné poškození mozku, projevující se silnými výpadky paměti.

Zatímco však Rocky dosud pobývá na uzavřeném psychiatrickém oddělení, policii přijde další videonahrávka. Nikdo nerozumí tomu, co se děje, ovšem komisařka Margot Silvermanová je přesvědčená, že se jedná o ?sériového vraha. Kdo pomůže, když ?Joona Linna před rokem zmizel? Skoro všichni si myslí, že je mrtvý. Skoro všichni.

Steffen Jacobsen: Trofej

Trofej je názve románu švédského spisovatele Steffena Jacobsena, který má za sebou knihy jako Pasažér, Mrtvá dcera nebo Když se mrtví probouzí. Trofej vypráví příběh mladého manželského páru, který se vydává na dovolenou a na paty se jim pověsí skupinka brutálních násilníků. Jejich výlet se promění v noční můru. Násilné činy v drsné severské krajině však nezůstanou utajeny. Po nějaké době najde Elisabeth, hlavní dědička dánského průmyslového impéria, v trezoru svého otce nahrávku dokumentující krutou organizovanou honičku a popravu lidí. Takový materiál by mohl fatálně ohrozit prosperitu celé rodiny. Případ proto Elisabeth předá do rukou soukromého detektiva Michaela Sandera, který krok po kroku odhaluje složité vztahy válečných veteránů z Balkánu a Afghánistánu, jejichž zálibou je honba a mučení lidí…

zdroj: lidovky.cz, 14. května 2015

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,00   hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.908.091 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.130 sec. • www.severskelisty.cz • 3.235.60.197
file v.20230419.185221 • web last uploaded 20231105.233934
2017:311 • 2018:163 • 2019:137 • 2020:74 • 2021:106 • 2022:60 • 2023:38