znak SLSeverské listy

           

 

Sara Stridsbergová: Drömfakulteten (ukázka)

Poletování mezi vědami I / University of Maryland, 1965

PROFESOR ROBERT BRUSH: Víš dobře, že jsme tady na katedře s tvou prací maximálně spokojení. Uvažuješ jako vědec. Nezahazuj svůj talent. Když budeš chtít, dotáhneš to závratně vysoko. Ale musíš zůstat v mezích předepsaných a prověřených východisek a metodologií.

VALERIE: Díky, ale není žádný důvod nechávat myšáky žít. Ničemu to nepřispěje. Klidně můžeme produkovat jenom samičky. Chtěla bych zjistit, co se bude dít ve výhradně samičí kolonii. Jsem přesvědčená, že se samičky dokážou reprodukovat i bez myšáků. Potřebuju peníze, abych to mohla vědecky ověřit.

PROFESOR ROBERT BRUSH: My tady sledujeme, co se stane, když samcům implantujeme rakovinu a další cizorodé buňky. Rakovinové buňky, lidské buňky, buňky jiných živočišných druhů. Otázka jejich vztahu k samicím a mláďatům je sice zajímavá, ale pro nás podružná.

VALERIE: Myšáci si k ostatním myším zjevně nevytvářejí žádný vztah, z nějakého důvodu jim zdá se chybí schopnost empatie. Zajímá mě, co se stane, když budou samičky žít bez nich. Přinese to naprosto odlišné výsledky.

PROFESOR ROBERT BRUSH: Měla bys mít vyšší vědecké ambice, má milá.

VALERIE: Neopodstatněné probleskování světa. Jestli ženy a myši okamžitě nepohnou prdelí, všichni tu pojdem. Sleduju klece celé noci a můžu jenom konstatovat, že naše pokusy nikam nevedou. Zcela evidentní podřízenost samců. Proč je do výzkumu vůbec zahrnujem?

PROFESOR ROBERT BRUSH: Zapomeň na to, Valerie. Tuhle myšlenku opusť, nemá budoucnost.

VALERIE: Hodlám napsat knihu.

PROFESOR ROBERT BRUSH: Samozřejmě, určitě ji napiš. Patříš k našim nejskvělejším studentům. Ale chybí ti trpělivost. Na tom bys měla zapracovat. Účelem výzkumu je rozumět, ne měnit.

VALERIE: Pracovní záznamy, koktejly z meruněk, současná experimentální psychologie, mě vaše empirické zrcadlení nezajímá, nezajímají mě nekonečně nudné kazuistiky a nemoci. Role falosu v teorii sexuality je k smíchu. Dvojník, hračka, loutka, alter ego. Provizorní model celku jeho bytosti.

PROFESOR ROBERT BRUSH: Když začneš tuhle svou hyperinteligenci uplatňovat na předepsaných, to znamená vyšlapaných a osvícených vědeckých trasách, můžeš to dotáhnout závratně vysoko. Můžu ti napsat doporučení, kam budeš chtít.

VALERIE: To určitě můžeš. Problém je v tom, že mě osobně naprosto nezajímá, jak muži vnímají svůj pohlavní orgán. V jistých případech může zřejmě úlohu penisu zaujmout i hovno odpovídajících proporcí. Et cetera. Et cetera. To jsou informace, bez kterých se obejdu. Tato nesmírně zajímavá problematika nás dále staví před otázku: Můžeme považovat hovno odpovídajících proporcí, stejně jako penis, za samostatnou a plně autonomní miniosobnost? Vypadá to, že je zkrátka a prostě nevyhnutelné, abych napsala knihu.

PROFESOR ROBERT BRUSH (směje se): Napiš, Valerie. Ale odpusť si ty marginálie. Vztah mezi pohlavími. Biologie a osud. Tam není, co zkoumat.

VALERIE: Uvidíš, že tyhle tvoje názory časem přejdou.

PROFESOR ROBERT BRUSH: Uvidíš, že časem přejdou ty tvoje. Vyřiď Anne Duncanové, že ji rádi zase někdy uvidíme na seminářích. Vyřiď jí, že se modlím za její matku.

VALERIE: Dolar bys neměl?

PROFESOR ROBERT BRUSH: Jistě. Tady máš rovnou deset.

Sara Stridsberg: Drömfakulteten (Fakulta snů),
Albert Bonniers förlag, Stockholm 2005,
ukázku přeložila © Anežka Kuzmičová

v Severských listech publikováno

Související články – Sara Stridsbergová

Sara Stridsbergová: Drömfakulteten (ukázka) – 15. 4. 2007
Cena Severské rady 2007 – 10. 3. 2007
Sara Stridsbergová: Drömfakulteten – 1. 2. 2007

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.990 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.132 sec. • www.severskelisty.cz • 3.233.242.67
file v.20230419.185220 • web last uploaded 20231105.233934
2017:256 • 2018:128 • 2019:110 • 2020:47 • 2021:57 • 2022:34 • 2023:31 • 2024:7