znak SLSeverské listy

           

 

Severské filmy na MFF v Karlových Varech 2012





foto Česká televize, 7. července, 2012

29. června – 7. července 2012

MFF Karlovy Vary je nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Každý rok uvádí více než 220 celovečerních filmů z celého světa.

Křišťálový globus obdržel norský film Henrik

Vítězem 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se stal v konkurenci dalších jedenácti titulů snímek Henrik norského režiséra Martina Lunda.

Získal Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 25.000 dolarů (523.000 korun). Vítězný film je trpkostí prodchnutou psychologickou studií sázející na autenticitu a vynikající herecké výkony.

Za mužský výkon byl oceněn Henrik Rafaelsen ex aequo s Erykem Lubosem; hrál v polském snímku Zabít bobra.


Švédské filmy:

Hlemýžďky (Pojktanten / She Male Snails)
Režie: Ester Martin Bergsmark, Švédsko, Dánsko, 2012, 72 min
Zatímco si režisér Ester Martin Bergsmark a umělec a spisovatel Eli Levén vychutnávají společnou koupel a navzájem si holí nohy, vymýšlejí příběh o fantazijním světě Pojktanten. Jeho středobodem je chlapec polapený mezi dvěma pohlavími, který si, aby přežil, vytvoří třetí. Experimentální, silně stylizovaný dokument připomíná raná díla Dereka Jarmana.

Nejmilejší nepřítel (En Fiende att dö för)
Režie: Peter Dalle, Německo, Švédsko, 2012
Hrají: Jeanette Hain, Tom Burke, Axel Prahl, Allan Corduner, Sven Nordin a další…
V roce 1912 vyvinul německý vědec Alfred Wegener teorii o prakontinentu Pangea, ze kterého se postupně oddělily všechny dnešní známé světadíly. Navzdory hrozivé politické situaci vyšlou Němci na podzim 1939 na Špicberky vědeckou expedici, aby našla důkazy podporující Wegenerovu teorii. Výprava má mezinárodní charakter: vedle Němců v ní nechybějí Angličané a jeden Švéd. Kapitán výzkumného plavidla pochází z Norska a posádka je ruská. Vědci se zaujatě ponoří do výzkumné mise, rostoucí politické napětí mezi jejich zeměmi však brzy začne ovlivňovat atmosféru na lodi. Ta se mění v nepřehledné bojiště, kde si svou stranu musí vybrat i neutrální Švéd. Scenárista a režisér Peter Dalle nabízí ve svém stylovém historickém thrilleru podívanou zbavenou černobílého žánrového vidění. Neobvykle rozehraný snímek s aktuálními přesahy navazuje na předposlední autorův film Skenbart – en film om tåg (2003).

Odjíždím ve středu (I'm Leaving on Wednesday)
Režie: Clara Bodén, Švédsko, Norsko, 2012
Kdesi na Balkáně, v zahradě skryté za rozlehlým domem, se odvíjí příběh velké lásky mezi dvěma mladými dívkami. Ani jedna si nechce připustit, že by jejich vztah měl někdy skončit. Co když ale jednoho dne osud nabere nečekaný směr? Je vůbec možné náhle opustit milovanou bytost? Poetický snímek norské režisérky, kombinující záběry super 8 i HD kamery, je nostalgickým ohlédnutím za průběhem romantického vztahu i pokusem zjistit, v jaké hloubce a v jakých podobách může taková událost uváznout v lidské paměti.

Pátrání po Sugar Manovi (Searching for Sugar Man)
Režie: Malik Bendjelloul, Švédsko, Velká Británie, 2012
Koncem 60. let minulého století se v Detroitu objevil tajuplný písničkář mexického původu Rodriguez. I když jeho první album Cold Fact sklidilo příznivé recenze a dle zkušených producentů byly jeho soulově laděné skladby plné prorockých textů srovnatelné s písněmi Boba Dylana, jméno talentovaného hudebníka upadlo v USA v zapomnění, a bylo dokonce opředeno pověstmi o drastické sebevraždě přímo uprostřed jednoho nevydařeného koncertu. V Jihoafrické republice se však Rodriguezova hudba stala nesmírně populární a obě jeho desky se zde dodnes prodávají ve statisícových nákladech. Jeden z tamních hudebních publicistů se proto rozhodl zahájit téměř detektivní pátrání po Rodriguezově osudu. Malik Bendjelloul, režisér napínavě sestaveného snímku oceněného na festivalu Sundance, přibližuje s využitím unikátních archivů a notné porce výborné hudby osud člověka, jehož závěrečný comeback předčí i ty nejbláznivější příběhy hudební historie.

Před tebou obnažen (För dig naken)
Režie: Sara Broos, Švédsko, 2012
Hlavní postavou dokumentu švédské režisérky Sary Broosové je její kmotr a blízký rodinný přítel Lars Lerin, jeden z nejuznávanějších skandinávských moderních malířů. Po komplikovaném období, kdy extravagantní umělec potlačoval návaly úzkosti pomocí přemíry alkoholu a prášků, a poté, co podstoupil odvykací kúru, se jeho snažení upnulo směrem k nalezení životní lásky. Na internetu si padne do oka s mladým brazilským tanečníkem Manoelem, který za ním přiletí do Švédska. Kvůli jazykové bariéře, věkovému rozdílu a častým pochybnostem švédského umělce však jejich vztah zpočátku moc nadějně nevypadá. Citlivě zaznamenaná a netradičně pojatá love story provází diváka veškerými peripetiemi vzájemného vztahu dvou lidí, pro něž zprofanované klišé o síle lásky, jež hory přenáší, nabývá absolutní platnosti.

Zabij kuře, vystrašíš opici (Killing the chickens to scare the monkeys)
Režie: Jens Assur, Švédsko, Thajsko, 2011
Devět scén odehrávajících se v Čínské lidové republice, kde politika a strategie diktátorského režimu mají nedozírné následky pro jeden lidský život. Zvláštní uznání poroty za silné etické poselství a pozoruhodný, odvážný, až provokativní způsob vyprávění.

Dánské filmy:

Eddie – náměsíčný kanibal
(Eddie – The Sleepwalking Cannibal / Eddie – The Sleepwalking Cannibal)
Režie: Boris Rodriguez, Kanada, Dánsko, 2011, 83 min
Hledáte inspiraci? Pořiďte si domů kanibala! Zapšklému malíři Larsovi se to alespoň zpočátku zdálo jako dobrý nápad, ostatní obyvatelé kanadského maloměsta však jeho nadšení tak úplně nesdílí. Kanadská komedie nabídne originální recept na řešení sousedských problémů.

Hlemýžďky (Pojktanten / She Male Snails)
Režie: Ester Martin Bergsmark, Švédsko, Dánsko, 2012, 72 min
Zatímco si režisér Ester Martin Bergsmark a umělec a spisovatel Eli Levén vychutnávají společnou koupel a navzájem si holí nohy, vymýšlejí příběh o fantazijním světě Pojktanten. Jeho středobodem je chlapec polapený mezi dvěma pohlavími, který si, aby přežil, vytvoří třetí. Experimentální, silně stylizovaný dokument připomíná raná díla Dereka Jarmana.

Hon (Jagten / The Hunt )
Režie: Thomas Vinterberg, Dánsko, 2012, 111 min
Hrdinou Vinterbergova zneklidňujícího a sugestivního dramatu je čtyřicetiletý Lucas (vynikající Mads Mikkelsen), který se po těžkém rozvodu snaží začít nový život a upevnit vztah se synem Marcusem. Netuší, že nevinná lež zaseje semínko nedůvěry do společně žijící komunity přátel a on bude nucen bojovat nejen o svou důstojnost, ale také o holý život

Mazel (Teddy Bear / Teddy Bear)
Režie: Mads Matthiesen, Dánsko, 2012, 93 min
Profesionální kulturista se rozhodne nalézt pravou lásku na cestě do Thajska. Uvnitř erotických podniků však nenachází spřízněnou duši, která by odkryla za vypracovaným tělem i jeho křehkou duši. Naději mu poskytne až návštěva místní posilovny. Silný režijní debut byl letos oceněn na Sundance festivalu.
Premiéra filmu se uskuteční 11. 10. 2012.

Mejm kámošům (Til alle minne venner / To All My Friends )
Režie: Behrouz Bigdeli, Dánsko, 2010, 29 min
Mark a Sonny, dva pankáči a nejlepší kámoši, vždycky drželi při sobě. Když se Markovi naskytne šance dostat se z předměstí, stojí před nelehkým rozhodnutím. Zůstat, nebo odejít? Letos výjimečně udělené třetí Zvláštní uznání poroty, jímž ocenila skvělou režii a vytvoření originálního a citlivého obrazu.Film bude uveden spolu s filmy: Aglaée, Láska na první pohled, Než se řeka zbarví rudě, Zabij kuře, vystrašíš opici.

Nic se mě nedotkne (Intet kan røre mig / Nothing Can Touch Me)
Režie: Milad Alami, Dánsko, 2011, 30 min
Samotářka Katrine přežije střelbu ve škole a jako jediná zahlédne chlapce, který střílel. Hon na střelce začne a Katrine si pomalu začíná uvědomovat, že s ním má společného daleko víc než s ostatními spolužáky. Film bude uveden spolu s filmy: Flamingo Pride, Gangsteři, Guerrillera, Na obhlídce.

Polské iluze (Polish Illusions / Polish Illusions )
Režie: Jacob Dammas, Helge Renner
Dánsko, Francie, Německo, Polsko, 2012, 85 min
Úsměvně laděný snímek Jacoba Dammase a Helgy Rennerové nás seznamuje s životem několika postav v pozvolna se modernizujícím polském přímořském maloměstě Darłowo s využittím řady momentů, obsahujících kouzlo nechtěného humoru i zdánlivě vážného, ve skutečnosti však jemně ironického komentáře.

Tento život (Hvidstengruppen – Nogel må dø for at andre kan leve / This Life – Some Must Die, So Others Can Live)
Režie: Anne-Grethe Bjarup Riis, Dánsko, 2012, 122 min
Film natočený podle skutečných událostí z okupovaného Dánska roku 1940 vypráví o odbojové skupině Hvidsten, působící ve venkovské oblasti východního Jutska. Skupina zdejších obyvatel podstupuje nepředstavitelně velké riziko, když přebírá materiál shazovaný britskými letadly a poskytuje úkryt parašutistům.

Velvyslanec (Ambassadøren / The Ambassador)
Režie: Mads Brügger, Dánsko, 2011, 94 min
Mads Brügger, režisér a ústřední postava nadmíru zábavné dokumentární sondy, se ptá, co se stane, když se drzý běloch pokusí proniknout do spletité pavučiny africké diplomacie. S rukama obloženýma drahými prsteny, v bílém vypulírovaném obleku a s doutníkem v ústech odhaluje korupci a kriminalitu v srdci černého kontinentu.

Finské filmy:

Iron Sky (Iron Sky)
Režie: Timo Vuorensola, Finsko, Německo, Austrálie, 2012
Hrají: Udo Kier, Julia Dietze, Tilo Prückner, Christopher Kirby, Götz Otto, Peta Sergeant, Jim Knobeloch, Stephanie Paul a další…
Jak nejásat nad filmem, ve kterém nacisti z Měsíce dobývají Zemi, navíc s Udo Kierem v roli Führera? Taková zápletka, přetavená ve sci-fi komedii Iron Sky, si vás okamžitě získá. Za filmem stojí finští tvůrci hojně stahované parodické série Star Wreck a nemalá armáda jejich fanoušků, z nichž mnozí se přímo podíleli na financování tohoto projektu. Nová výprava na Měsíc v roce 2018 má prezidentovi Spojených států zajistit v nadcházejících volbách další setrvání v úřadu. Když ale kosmonauti v měsíční krajině zabloudí za nesprávný kopec, narazí na jednotku stormtrooperů v kosmických přilbách a s hákovými kříži na rukávech. Vše vysvětlující dialog odhalí, že v roce 1945 utekla skupina nacistů na Měsíc a od té doby se skrývá na jeho odvrácené straně. Založila zde kolonii a nyní se chystá na invazi domovské planety, kde má vzniknout čtvrtá říše a s ní i nový světový řád.
Česká premiéra 12. července 2012

Na slaměné cestě (Estrada de Palha)
Režie: Rodrigo Areias, Portugalsko, Finsko, 2012
Hrají: Vítor Correia, Nuno Melo a další…
Rok 1908. Muž ve středních letech se dozvídá o smrti svého bratra a vydává se ho pomstít a také sehnat dohromady rozprchlé stádo ovcí. Jeho cesta však nebude lemována přestřelkami a bodrou konverzací v saloonech, jak by naznačoval westernový půdorys, ale spíše pozvolnými disputacemi o všemožných otázkách, které jsou relevantní i sto let poté. Snímek se zamýšlí nad univerzálními hodnotami a prostřednictvím hlavního hrdiny dokáže šířit klid a budit dojem, že spravedlnosti bude učiněno zadost. Není to jen pozvolné tempo anebo až nečekaně aktuální citáty z díla Henryho Davida Thoreaua Občanská neposlušnost, které celý film posouvají na úroveň nadčasového mystéria. Snímek operuje s meditativní náladou a podprahovým napětím, které nahrazují absenci zjevné dramatičnosti, jakou si většinou spojujeme s žánrovými filmy.

Norské filmy:

Henrik (Mer eller mindre mann)
Režie: Martin Lund, Norsko, 2012
Hrají: Henrik Rafaelsen, Janne Heltberg Haarseth a další…
Navzdory blížícímu se narození prvního potomka dělá všedně vyhlížející třicátník Henrik vše pro to, aby si zachoval iluzi konvencemi nespoutaného mládí. Nezanedbatelnou součástí jeho milostného vztahu je pubertální vtipkování, které, zdá se, partnerce nevadí. Když sympatická Tone pořádá v nově pořízeném domě poklidný večírek pro přátele a kolegy z práce, vytratí se Henrik raději za kamarády ze střední, s nimiž jej pojí náruživá obliba divokých pijatyk a obhroublého humoru. Za jeho nejapným chováním se však schovává nejistota člověka, jenž okolnímu světu uniká za pomoci ironie. Trpkostí prodchnutá psychologická studie sází na autenticitu a vynikající herecké výkony. Především Henrik Rafaelsen, známý z nedávné úspěšné komedie Happy, Happy, rozehrál svého problematického titulního hrdinu hned v několika polohách, jejichž úspěšným kombinováním dosahuje provokující nejednoznačnosti.

Jackpot (Arme Riddere)
Režie: Magnus Martens, Norsko, 2011, 90 min.
Hrají: Kyre Hellum, Henrik Mestad, Mads Ousdal, Arthur Berning, Fridtjov Såheim, Peter Andersson a další…
Sevřený scénář, napsaný režisérem Martensem podle předlohy Joa Nesbøho, diktuje sledu černohumorných eskapád v Jackpotu přímo ztřeštěné tempo. Příběh plný neuvěřitelných zvratů začíná divokou přestřelkou ve striptýzovém baru a dále sleduje policejní vyšetřování prokládané flashbacky Oscara, hlavního svědka i možného podezřelého. Ty dokreslují jeho vlastní verzi toho, jak se ocitl na místě činu, vyděšený, zakrvavený a zavalený mrtvolou mohutné ženy. Oscar dohlíží v jakémsi norském maloměstě poblíž švédských hranic na partičku bývalých trestanců, zaměstnaných v továrně na výrobu umělých vánočních stromků. Jednoho dne si společně s trojicí svěřenců vsadí na fotbalový zápas a navzdory vší pravděpodobnosti vyhrají. Vzhledem k povahám zúčastněných lze však předpokládat, že se výhra nebude dělit rovným dílem a že tovární drtička spolu s pistolí na hřebíky najdou nevšední využití.

Islandské filmy:

Doprava doleva (Á annan veg)
Režie: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson, Island, 2011
Hrají: Hilmar Guðjónsson, Sveinn Ólafur Gunnarsson a další…
Ústředními postavami tohoto sympatického komediálního dramatu jsou dva muži, kteří se během práce na údržbě silnic ocitají nejen v nehostinné pustině islandského vnitrozemí, ale také na důležité životní křižovatce. Islandská krajina v Sigurðssonově minimalistickém debutu hraje významnou úlohu. Její drsnou krásu režisér důmyslným způsobem využívá ke zvýraznění lidské zranitelnosti a k dokreslení zápasu, který člověk svádí ve snaze vytvořit něco trvalého a smysluplného. Finnbogi (spoluautor scénáře Sveinn Ólafur Gunnarsson) a nezralý, věčně neukojený Alfred (Hilmar Guðjónsson), dva představitelé protichůdných mužských typů, si během náročné dřiny daleko od lidí začínají lézt řádně na nervy. Společnou řeč nacházejí teprve ve chvíli, kdy si uvědomí, že si mohou být navzájem oporou při zvládání svých milostných zklamání. Mezi oběma muži tak postupně vzniká skutečné přátelství.

Inni (Sigur Rós – Inni)
Režie: Vincent Morisset, Island, Velká Británie, Kanada, 2011
K impresionistickému postrocku nejslavnější islandské kapely našli tvůrci přiléhavý vizuální styl. Jestliže předchozí koncertní film Heima (2007, uveden na MFF Karlovy Vary 2008) zaznamenával barevnou pouť Sigur Rós po jímavých i bizarních místech rodného ostrova, snímek Inni je koncipován jako antiHeima: přes detail se obrací dovnitř, k alchymii živé souhry i k prožitku naslouchání. Původně se filmovalo na formát HD Digital, poté byl materiál převeden na klasický celuloid (16mm), byl znovu promítán a zase snímán – občas třeba přes prizma skleněných objektů. Silné impresionistické nálady pomohl docílit Karl Lemieux, výtvarník skupiny Godspeed You! Black Emperor. Celý film pozorně sestříhal Nick Fenton (Heima), který se rozhodl narušit plynutí nečekanými archivními záběry včetně interview z doby před průlomem kapely, z konce 20. století.

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 7. července 2012

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,50   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.963.427 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.456 sec. • www.severskelisty.cz • 44.192.95.161
file v.20230419.185026 • web last uploaded 20240807.005202
2017:303 • 2018:165 • 2019:135 • 2020:83 • 2021:88 • 2022:40 • 2023:38 • 2024:63