znak SLSeverské listy

           

 

Lodní vrak s pokladem u švédského Visby


Král Valdemar IV. Atterdag napadá Visby.
Obraz Carla Gustafa Hellqvista (1851–1890),
olej na plátně, 200 × 330 cm, datováno 1882.
Darováno Národní galerii Stockholm v roce 1891
obchodníkem Frederick Bünsow.
foto: Wikimedia Commons, Národní galerie Stockholm

Švédští výzkumníci objevili nedaleko ostrova Gotland vrak, který pochází z 12. až 14. století. Podle skandinávských médií může jít o stovky let hledané plavidlo dánského krále Valdemara IV. Atterdaga, které se roku 1361 potopilo s ohromným zlatým a stříbrným pokladem.

Když se na sonaru mezi ostrovy Gotland a Öland na východním pobřeží Švédska objevila tahle loď, hledači pokladů oněměli vzrušením. Pravděpodobně totiž našli nejstarší, nepoškozený vrak lodi na světě. Historikové v této oblasti už dlouho pátrají po legendárním plavidle, s nímž se v druhé polovině 14. století vracel dánský král Valdemar IV. Atterdag (asi 1320-1375) po dobytí Visby, hlavního města ostrova Gotland. Na palubě tehdy vezl tři obrovské pivní sudy plné zlata a stříbra.

Valdemar IV. Atterdag , dánský král od roku 1340, poslední z rodu Estritovců. Upevnil upadající dánskou moc a opět získal převahu na Baltu. Estonsko prodal řádu německých rytířů, získal území v jižním Švédsku. 1361 dobyl město Visby. Neúspěšně bojoval s hanzou, jejíž vojska dvakrát dobyla Kodaň.

Král Valdemar IV. se rozhodl ostrov Gotland napadnout, aby zmenšil vliv hanzy, tedy svazku obchodních měst, který působil především v oblasti Severního a Baltského moře. Hanza byla původně společenstvím kupců spojených s německou osadou Visby ze západního pobřeží největšího švédského ostrova Gotland. Ve 13. století se začala formovat jako spolek měst, který (resp. jejich tzv. dálkoví obchodníci) ovládal oblast Severního a Baltského moře od Flander až po východní Pobaltí a západní Rus. Toto sdružení zastupovalo své členy vůči cizím mocnostem jako samostatná právní osoba. Dálkoví kupci měli stejné povolání, srovnatelný sociální původ a rozvětvené příbuzenské svazky, byli jednotní ve svých cílech a v jejich prosazování. Hanza získala rozhodující podíl na obchodě díky své kvalitní obchodní koncepci, která zahrnovala pozemní i námořní obchod s příslušnou specializací. A to právě bylo Valdemarovi nepříjemné.

Podle vyprávění Valdemar obyvatele ostrova Gotland nenáviděl. Trnem v oku mu prý bylo zvlášť Visby, kde slyšel, že o něm zpívají posměšné písně.


Valdemar IV. Atterdag
Dansk Biografisk Leksikon

Když se Visby zmocnil, nařídil Valdemar tamním občanům, aby do tří dnů naplnili tři obrovské pivní sudy zlatem a stříbrem, jinak dovolí svým mužům město vyplenit. Sudy byly plné ještě před soumrakem prvního dne a Dánové s pokladem vyrazili k vlasti. Jedna z dánských lodí se ale cestou ztratila, a ačkoli po ní pátrala řada expertů, nebyla doposud nalezena.

„Zježily se mi chlupy, když jsem ty fotky uviděl,” řekl Erik Bjurström švédskému deníku Barometern. Historikové se navíc domnívají, že na mořském dně objevili legendární loď dánského krále Valdemara IV. Atterdaga, která ke dnu klesla roku 1361. „Jsem si skoro jistý, že sonar odhalil právě toto pohřešované středověké plavidlo,“ dodal Bjurström.

Podle legendy dánský král ostrov Gotland tak nenáviděl (skládali tu prý o něm posměšné písně), že na obyvatele zaútočil a při té příležitosti si odvezl tři sudy zlata, stříbra a šperků. Za jednou z lodí se však zavřela voda. Švédští experti zatím vědí jen to, že loď 28 metrů dlouhá a sedm metrů široká podle všeho skutečně pamatuje středověk. Souřadnice podmořského pokladu objevitelé tají. Jsou však optimističtí, mořské dno je totiž v Baltském moři rovné a hladina kyslíku nízká, prostředí ideální pro zakonzervování korábu, píše The Local. Baltskému moři se také dosud vyhýbali mořští mlži zvaní sášeň lodní, kteří jsou největším nepřítelem dřevěných lodí a konstrukcí. Vrak by mohl být ve velmi dobrém stavu.

Švédští věci teď zřejmě budou mít pár bezesných nocí, k vraku už totiž míří kamery, které mají potvrdit nebo vyvrátit jejich tušení. „Doufám v to, budu úplně blažený, když se ukáže, že to je středověká koga, to by totiž byla senzace světového rozměru. A pokud má na palubě ještě poklad krále Valdemara, tím líp,” nechal se slyšet Erik Bjurström. A aby těch senzací nebylo málo, Švédové oznámili, že tohle je už druhý nález vraku v okolí ostrova Gotland během posledních pár týdnů. V červnu totiž vypátrali koráb, který na dně ležel od 16. století.

Michael Stanovský, 16. července 2011
zdroje: sod, ingema, reflex, iDNES

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.766 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.111 sec. • www.severskelisty.cz • 3.15.190.144
file v.20230419.185020 • web last uploaded 20231105.233934
2017:234 • 2018:168 • 2019:167 • 2020:129 • 2021:119 • 2022:96 • 2023:43 • 2024:14