Přesně před sto lety došlo k „sametovému“ rozpadu Švédska a Norska na dvě zcela nezávislé země. Jak však naznačují nové dokumenty, které až včera, v den norského státního svátku, zveřejnil švédský deník Dagens Nyheter, zdaleka ne všichni vysoce postavení Švédové chtěli norské odštěpení ponechat bez trestu. Tvrdý vojenský zásah Švédů proti Norům byl v roce 1905 zřejmě mnohem blíž, než se dosud zdálo.
List přinesl například úryvky z dosud neznámého deníku šéfa švédského generálního štábu Axela Rappeho, podle něhož bylo „vojensky zcela správné“ Norsko za jednostranné vyhlášení nezávislosti potrestat. Podle Rappeho muselo Švédsko na obranu před Norskem vynakládat mnoho peněz a hrozba z norské strany byla pro něj „příliš vysoká“. Dobýt Norsko zpět proto znamenalo situaci vyřešit „nejbezpečněji“. Rappe nebyl sám, kdo řešení silou navrhoval. Podobné postoje lze najít i v dříve nepublikovaných osobních záznamech dalších vysokých švédských politiků.
„Obraz, který předkládají, silně kontrastuje s dosud platným chápáním rozpadu švédsko-norské unie jako mírově zamýšleným projektem, který mohl být příkladem i pozdějším sametovým rozvodům v případě států jako Československo,“ uvádí Dagens Nyheter.
Poté co norský parlament v roce 1905 jednostranně vyhlásil nezávislost, mezinárodní sympatie patřily „poškozené“ švédské straně. I německý císař Švédy vyzýval, aby proti neposlušné sousední zemi zasáhli „opancéřovanou pěstí“. Návrh, který ve stockholmském parlamentu předložil tehdejší ministerský předseda Johan Ramstedt, však počítal s vyjednáváním, a nikoli použitím síly.
čtk, LN 18. 5. 2005
foto, repro: www.nb.no
v Severských listech publikováno
Norsko 1905-2005 – 15. 11. 2005
1905: významný rok v norských dějinách – 7. 6. 2005
Před sto lety spolu Norové a Švédové málem válčili – 18. 5. 2005
Průměrná známka: 2,00 • hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552