Christel Tarberová, foto M. Benda
První, co mne v Praze překvapilo, bylo velmi zdvořilé chování průměrného Čecha na veřejnosti. V Dánsku jsem se při vstupování do veřejných budov naučila mít nataženou paži, aby mne dveře nepraštily do obličeje. Proto mi nějakou dobu trvalo – i když ne zas tak dlouhou – zvyknout si na lidi, především muže, kteří mi tady v Praze vždy dveře podrží. Také si pamatuji, jak jsem byla ohromená z cestujících v tramvaji, kteří si uvolňovali sedačky – to se bohužel v dánských prostředních MHD vidí málokdy. Později, když jsem začala češtině více rozumět, jsem pochopila, že tato zdvořilost je hluboce zakořeněná i v jazyce. To jsem si dobře uvědomila, když jsem jednou matce své české kamarádky tykala. Vykání matce své kamarádky je však v Dánsku nemyslitelné. Tyká se tam jak starším lidem, tak předsedovi vlády. Je však všeobecně známo, že od stereotypu zdvořilých Čechů se liší pražští číšníci.
Méně jednoznačné jsou mé zkušenosti vyplývající z mého působení na univerzitě. Studenti, kteří opakovaně omlouvají své absence, jako by žádali rozhřešení, kteří mi dávají zjevně opsané domácí úkoly nebo kteří při ústní prezentaci čekají na učitelovo souhlasné kývání, místo toho aby udržovali oční kontakt se zbytkem publika, tedy svými spolužáky, působí dojmem, že „se učí kvůli učiteli“, místo aby „se učili pro život“. Ten druhý princip je přitom nejoblíbenějším pedagogickým sloganem v současném Dánsku. S tím souvisí i další jasný rozdíl mezi oběma zeměmi – a sice obsah a způsob školní výuky. V Dánsku se velmi cení schopnost samostatného, kritického a analytického myšlení, schopnost tvorby subjektivního názoru na základě znalosti objektivních faktů či schopnost správného zacházení s velkým množstvím dat. Toto vše dánský vzdělávací systém velmi podporuje, a to již od prvního stupně základní školy, kde „učit se učit“ je hlavním cílem – někdy na úkor faktografických znalostí. V tomto ohledu je Dánsko v přímé opozici k Česku. Oba systémy mají samozřejmě své klady a zápory a já jako učitel sním o kompromisním ideálu. I když bychom si museli odpustit pár zdvořilostních frází…
Christel Tarberová 1. června 2004
Christel Tarberová (32) žije v Praze rok a půl,
Vyučuje dánštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,50 • hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552