znak SLSeverské listy

           

 

Jak se dělá rozhlas (v Helsinkách)

Produkční centrum Českého rozhlasu spolupracuje s řadou mladých externistů. Kromě autorů drtivé většiny článků v této pravidelné rubrice k nim patří i student katedry managementu na pražské Hudební akademii múzických umění Tomáš Chmelár. Svoji ročníkovou práci nedávno věnoval Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga a vzápětí začal s Produkčním centrem spolupracovat. Nyní pobývá na stáži ve Finsku, odkud nám posílá své postřehy. A protože život je změna, nabízíme tentokrát místo obvyklých „historek z natáčení“ jeho zážitky.

Moi neboli finsky ahoj či dobrý den. Posílám Vám pozdrav z Helsinek, kde momentálně studuji arts management. Jsem tu zhruba tři týdny, takže jsem se již stačil trochu aklimatizovat. Mé zážitky ve Finsku jsou zatím velice pozitivní. Helsinky jsou po islandském Reykjavíku druhým nejseverněji položeným hlavním městem na světě. Architektura je různorodá, město nemá dlouhodobou tradici, na jakou jsme zvyklí i u menších měst u nás. Myslím, že nejstarší domy k vidění jsou ze 17. století. Vše je smícháno dohromady, zřejmě si s tím projektanti ani nikdo jiný hlavu nedělali: je tu možné spatřit činžovní dům z 18. století, na který navazuje moderní stavba ze skla a oceli. Občas to připomíná Disneyland.

Teď perlička. Místní MHD tu poskytuje speciální kola, která jsou rozmístěna asi na dvaceti stanovištích v centru, a kdokoliv si je kdykoliv může zadarmo vypůjčit! Jsou na vyznačených místech zaaretované řetězem; vložením mince (2 eura) se řetěz odaretuje. Po skončení projížďky se kolo vrátí na některé z vyznačených míst (nemusí se vracet na stejné), mince se po opětovném zaaretování vyjme zpět. Takže něco na způsob vypůjčení košíků v našich supermarketech.

Finové jsou velice vstřícní, umí velice dobře anglicky (jak tvrdí, tak možná i proto, že nedabují zahraniční filmy ani seriály a dívají se na originály s titulky) a ovládají další světové jazyky. Nejen ve škole, kde studuji, ale také v obchodech a dokonce i na ulici, se člověk vždy domluví.

Finové mají rádi vše moderní – architekturu, design či mobilní telefony Nokia. Pokud je to jen trochu možné, využívají nejrůznější počítače a zařízení. V počtu mobilních telefonů na osobu jsou stále první na světě. Komunikace přes e-mail je běžnou záležitostí s rychlou odezvou, skoro každý má doma počítač a pevné připojení na internet. Na telefonické vytáčení se dívají asi jako my na černobílou televizi…

Finky jsou celkem hezké. Velký počet z nich tvoří blondýnky, často přírodní. I když nejsem na blondýnky zrovna vysazený, musím uznat, že některé vypadají opravdu skvěle. Muži tu o sebe pečují více, než jsme zvyklí v Čechách. Největší pozornost bezpochyby věnují vlasům. Zpočátku jsem se divil, proč je skoro v každé ulici kadeřnictví, postupem času jsem však dospěl k názoru, že po sauně je to druhé nejvyhledávanější místo.

V Helsinkách a zřejmě v celém Finsku je znatelný respekt k opačnému pohlaví. Rovnoprávnost mezi muži a ženami je opravdu na vysoké úrovni. Je však založena na jiném principu než ve Spojených státech a možná i v Česku, kde se o to usilovně a často i za neuvěřitelných praktik snaží feministky. Jejich jednání často přispívá k vytvoření ještě větší bariéry a rezervovanosti, co se týká názorů na muže a ženy. Nevím, jaký byl v tomto směru finský vývoj, ale výsledek je pro zdejší ženy zcela jistě uspokojivý.

Tomáš Chmelár, Týdeník Rozhlas, 48/2003, 14. listopadu 2003
www.radioservis-as.cz

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.962.683 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.065 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.112.101
file v.20230419.185016 • web last uploaded 20240807.005202
2017:235 • 2018:124 • 2019:81 • 2020:43 • 2021:53 • 2022:76 • 2023:27 • 2024:33