Původní Helsinky založil švédský král Gustav I. Vasa v roce 1550 asi pět kilometrů na sever od dnešního města u ústí řeky Vantaa. Měla to být konkurence města Reval (dnešního Tallinnu), významného estonského přístavu u Finského zálivu.
Stavět se začalo 12. června 1550. Chyběly ovšem fanfáry a nekonalo se ani slavnostní pokládání základního kamene, protože budoucí občané Helsinek – z měst Raumy a Pori ze západního pobřeží Finska a z Tammisaari a Porvoo na jižním pobřeží nebyli vůbec nadšeni tím, že mají honem osídlovat nějaké neznámé místo daleko od domova.
Ale hlava švédského mocnářství napravila finským poddaným hlavu. A tak se za velkých nesnází, zčásti na skalách a zčásti na bažinatém území začaly v ústí řeky Vantaa, bohaté na vegetací, ale chudé na lidi, stavět první domky, kostel, správní budovy. Královští rádci ctižádostivému monarchovi namluvili, že tímto způsobem posílí obchodní cestu na Východ a zeslabí vliv estonského Tallinnu jako zprostředkovatele obchodu s carskou říší.
Narychlo a s nemalými potížemi budované městečko tento úkol ovšem nesplnilo. Do nového městečka, vybudovaného ze dřeva a potu finských dělníků, se stěhovali obyvatelé z ostatních částí země neradi a s nechutí sem také jezdili za obchodními záležitostmi kupci z ciziny, i když chtěli obchodovat s touto švédskou provincií. Švédský král za čas zjistil – při osobní návštěvě narychlo postaveného města – jak situace vypadá, a už nebránil občanům, aby se vystěhovali. Konkurent města Reval začal rychle upadat.
Generální guvernér Velkoknížectví finského Per Brahe dal Helsinky v roce 1640 přemístit trochu jižněji, přibližně do míst, kde je dnes Senátní náměstí. I tehdy čekali, že se v krátké době stanou významným a bohatým obchodním a přístavním střediskem. Jejich zlatý čas však ještě nenastal.
Z celého pokusu vybudovat nové sídelní město Finska dnes zůstaly jen nepatrné archeologické zbytky v podobě základů starého kostela. Později tu v letech Finské republiky vzniklo velké moderní sídliště Vantaa. Kromě bílých výškových budov i barevných rodinných domků se mezi skalisky a stromy usídlily i některé továrny.
podle Miroslava Dočekala, Finsko, jak je neznáme, Panoráma 1978
v Severských listech publikováno
Výročí nezávislosti Finska (1917-2002) – 30. 11. 2002
12. červen 1550 ? Založení Helsinek – 12. 7. 2000
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552